Първенствата на Англия и Германия са на първите две места по приходи за изминалата година, сочи доклад, който бе представен днес. Годишният преглед на футболните финанси, изготвен от счетоводна фирма Делойт показва, че инвестициите в спорта са оказали изключително устойчиви на икономическия спад, но пък футболът като цяло е изправен пред голямо предизвикателство, отнасящо се до заплатите на играчите и трансферите.
Докато клубовете от Висшата лига са имали приходи от 1981 млн. паунда ($ 2,870 милиарда) през 2008/09, оперативната печалба е била повече от два пъти от 185 милиона паунда през 2007/08 до 79 милиона година по-рано. В Бундеслигата на оперативните печалби са представени официално на на 172 милиона евро (205.4 милиона щатски долара).
Ръстът на заплатите във Висшата лига се е увеличил със 67 процента и ние очакваме тази тенденция, макар и бавно, да продължава, коментира Алън Суитцър от компанията Делойт. Някои клубове, които са на върха в пирамидата по заплати, от този сезон имат нови договори за телевизионни права, така че вероятно те ще бъдат и най-платежните. Доклада показва, че около 7 милиона паунда влизат във Висшата лига от излъчването на мачовете в страните извън Обединеното кралство. Така тези пари, разпределени след края на първенството според класирането, са още едно перо в бюджетите. И докато в Англия голяма част от парите идват от телевизионни и рекламни права, то в Германия не може да се каже, че пътищата на финансирани са различни по своята важност.
Има клубове, които по-голямата част от приходите генерират от местни спонсори, докато има и такива, които разчитат на парите от телевизиите. Бундеслигата като цяло показва приходи от 137 милиона евро за сезон 2008/2009, което е с 99 милиона евро (16 процента) увеличаване на търговските приходи на клубовете от елита на Германия. (БТА)