3. Челси надви с класика Нюкасъл в страхотен спектакъл (видео)

Челси надви с класика Нюкасъл в страхотен спектакъл (видео)

„Сините” се наложиха в Нюкасъл в драматичен мач с пет греди, пропусната дузпа, спестен червен картон и куп блестящи спасявания

Челси победи с класическото 3:0 Нюкасъл в първия мач от 14-ия кръг на английската Висша лига, но срещата спокойно можеше да завърши с около три пъти повече попадения.

Двата отбора определено оставиха 52 305 зрители на „Спортс Директ Арена” без дъх, а двубоят стартира с едноминутни аплодисменти в памет на починалия уелски национален селекционер Гари Спийд.

Последвалите след първия съдийски сигнал 45 минути също преминаха сякаш са една, тъй като повечето атаки бяха качествени, головите положения – много, а спасяванията на вратарите – блестящи.

Достатъчно е да се каже, че това бе мачът с най-много греди от началото на сезона във Висшата лига, тъй като топката срещна гредата в общо пет случая, а стражът на домакините Тим Крул спаси всичко, което можеше да се спаси, включително дузпа, изпълнена от Франк Лампард в мач номер 500 за „синия” халф във Висшата лига.

Джордитата започнаха двубоя с агресивна преса, започваща от офанзивните халфове и нападателите, които притесняваха опитващите се да изнесат топката централни бранители на „сините”.

Още в 5-ата минута домакините бяха сериозно ощетени от главния рефер Майк Дийн, понеже последният в отбраната на гостите бразилски защитник Давид Луис фаулира откъсващия се Демба Ба, но странно за всички остана на терена и само бе декориран в жълто.

Впоследствие се видя, че напускането на Луис Енрике в посока Ливърпул е оставило сериозна празнина по лявата зона на отбраната на „джордитата”, където Райън Тейлър имаше сериозни проблеми с опазването на Даниел Стъридж.

В 14-ата минута точно Райън Тейлър фаулира Стъридж в наказателното поле и Майк Дийн посочи бялата точка. Холандският вратар на домакините обаче усети ъгъла и отрази в гредата удара по земя на Лампард, макар и да направи хитро крачка напред преди да плонжира, скъсявайки ъгъла.

Десет минути по-късно Нюкасъл отговори с атрактивно изпълнение на Демба Ба, който посрещна от въздуха топката, но Петер Чех спаси.

В 27-ата минута травма извади от терена принудително капитанът на „свраките” Фабрицио Колочини и така балансът в отбраната на тима се наруши, тъй като защитната петица (4+вратар) на тима за първи път имаше нов член в редиците си от началото на сезона.

В 34-ата минута Дебма Ба отново бе близо до гола, но ударът му срещна гредата, а после Джон Тери я изчисти топката в тялото на Луис, след което Чех успя да се намеси решително и да запази мрежата си суха.

Малко по-късно Хуан Мата направи едно отлично завъртане по десния фланг, с което си осигури възможност за центриране и сложи топката пред крака на Дрогба, но в последния миг Тайън Тейлър сложи крак и изби в корнер.

В 38-ата минута обаче испанецът повтори упражнението и направи 7-ма асистенция в 9 мача, след като сложи топката на главата на Дрогба, а стрелецът я насочи неспасяемо в мрежата на блестящия в този мач Тим Крул.

След паузата в игра за домакините се появиха братята Шола и Сами Амеоби, които доста разнообразиха действията на Нюкасъл в атака.

Домакините натиснаха и в 54-ата минута Дидие Дрогба бе близо до това да си вкара автогол, но след удара му с глава топката срещна гредата.

В 70-ата минута по-малкият брат Сами Амеоби принуди Джон Тери да чисти от голлинията, а 10 минути по-късно батко му стреля опасно от границата на наказателното поле и кълбото за трети път срещна гредата на пазената от Чех врата.

В заключителните минути Челси заигра откровено на контраатака, а за целта в игра се появиха Фернадо Торес и Саломон Калу.

Вторият капитан на домакините Стивън Тейълър пък също се контузи и напусна терена в края, а Алан Пардю вече бе извършил трите си смени и така „свраките” останаха с човек по-малко на терена.

Минутка преди края на редовното време лондончани решиха всичко с попадение на Саломон Калу, дошло след отлична контраатака и засуетяване на Торес в наказателното поле, а в продължението Дани Стъридж заслужено се разписа сред голмайсторите с прецизен удар извън наказателното поле на „черно-белите”.

Така Челси спечели 10 от последните си 12 мача в Североизточна Англия, с което събра 28 точки и вече изостава само на две от втория Манчестър Юнайтед, изпреварвайки също с две днешния си опонент.