3. Челси победи Юнайтед в дербито на Англия след супер обрат - 2:1 (видео)

Челси победи Юнайтед в дербито на Англия след супер обрат - 2:1 (видео)

"Сините" надиграха своя съперник след много силни втори 45 минути, и рамо от рефера

Челси победи в голяма битка с 2:1 Манчестър Юнайтед в отложения мач между двата отбора от Висшата лига. Карло Анчелоти отново надхитри Алекс Фъргюсън и след като отборът му изоставаше с 0:1, успя да обърне мача и взриви „Стамфорд Бридж“.

Срещата бе изпълнена със заряд, а двата тима заиграха на високо темпо от самото начало. Челси обаче за пореден път се показаха като „черната котка“ на Юнайтед, оставайки единственият отбор във Висшата лига с положителен баланс срещу тях. Те изиграха много силни втори 45 минути и заслужено обърнаха развоя на двубоя.

Това бе девети мач без победа на Юнайтед като гост на Челси, а „червените дяволи“ не спечелиха за пръв път в последните 33 срещи, когато Руни е открил резултата.

Дербито започна отлично като темпо на игра. Първата чиста ситуация пък бе за Челси. Домакините си изработиха прекрасна възможност за гол, но Малуда не успя да отбележи от добра позиция след центриране на Анелка.

В 15-ата минута Чичарито пусне много хитър пас към Евра, който навлезе в наказателното поле и центрира остро към Руни, който замалко не можа да я добави във вратата и тя мина покрай него.

Десет минути след това Дарън Флечър пък навлезе отдясно и пробва същото изпълнение като това на Евра преди малко, но Давид Луис бе на място и изчисти. В следващите няколко минути Юнайтед задържа топката и почна да атакува много сериозно.

Така, съвсем ненадейно, в 30-ата минута Руни получи топката от Нани доста извън наказателното поле, завъртя се и след като Бранислав Иванович му даде достатъчно пространство, стреля много силно в долния ляв ъгъл, а Петер Чех не можа да направи нищо, за да предотврати гола.

В следващите минути Челси направи някакъв опит да изравни. В 40-ата минута „сините“ получиха страхотен шанс. След удар на Лампард, Ван Дер Саар изби топката, а Иванович от един метър не можа да я довкара, след като му дойде малко неудобна. Все пак кълбото влизаше във вратата, ако не беше самоотвержената изява на Неманя Видич на голлинията. С последен шанс за гол от фаул завърши първата част, след като Ашли Коул стреля над гредата.

Втората част започна без промени в двата състава, а домакините тръгнаха напред. След няколко интересни атаки дойде и моментът на истината за новото попълнение Давид Луис. Централният защитник за пореден път показа колко добра покупка е. В 54-ата минута след центриране Бранислав Иванович успя да подаде с глава към бразилеца, който със зашеметяващ удар до гредата от няколко метра, остави в абсолютно безпомощна ситуация холандския страж на Юнайтед.

Малко след изравняването Карло Анчелоти пусна в игра Дидие Дрогба на мястото на Анелка, а Димитър Бербатов, братята Силва и Райън Гигс загряваха.

В 64-ата минута, все още без смени в отбора, „червените дяволи“ получиха много добър шанс за гол. Уейн Руни навлезе изключително остро отляво и взе решение да търси нещо между фалцов удар и центриране, което се оказа най-грешният вариант и прекрасното положение бе пропиляно.

Алекс Фъргюсън не остана безучастен на промените в мача и в 70-ата минута вкара в игра българина и Гигс. Това обаче не промени нищо. Челси бе отборът, който продължи да напада. В 78-ата минута бе един от най-нервните моменти в мача, след като Давид Луис удари без топка Уейн Руни, но не получи втори жълт картон, а Алекс Фъргюсън побесня. Веднага след фаула Анчелоти побърза да извади от игра своя защитник, за да не остави отбора с човек по-малко.

В 80-ата минута дойде и кулминационният момент в мача. Влезлият на мястото на Малуда Жирков бе спънат от Крис Смолинг в наказателното поле в една съмнителна ситуация, а реферът отсъди дузпа. Зад топката застана Франк Лампард, който хладнокръвно отбеляза.

В следващите минути Челси продължиха да нападат и имаха няколко страхотни възможности, а Жирков след рикошет с Видич удари гредата. Юнайтед пък имаха само една възможност чрез Фабио Да Силва, който обаче не може да се пребори да надхитри Чех.

В последните минути Манчестър Юнайтед не мина центъра и на всичкото отгоре остана с човек по-малко, след като Видич получи втори жълт картон.

Така сър Алекс ще трябва да се справя без своя капитан срещу Ливърпул на „Анфийлд“ след 5 дни.