3. Челси преклони глава пред Интер и Мoуриньо

Челси преклони глава пред Интер и Мoуриньо

Самуел Ето'О донесе победата с 1:0 на "Стамфорд Бридж".

Интер се класира за четвъртфиналите на Шампионската лига. Челси сведе глава пред Интер в осминафиналната битка на титаните, а нерадзурите нанесоха удар, който несъмнено ще отекне из цяла Европа, побеждавайки „сините” с 1:0 в Лондон. Това бе първият мач през сезонза за Челси, в който те не успяха да вкарат гол на свой терен. Жозе Моуриньо изпълни мечтата си и осъществи триумфалното си завръщане на „Стамфорд Бридж”, макар да го направи за сметката на бившия си тим и добре познатия си съперник от Милано в лицето на Карло Анчелоти.

Двата тима си поделиха по едно полувреме като Челси не успя да се възползва от преимуществото си през първата част. След паузата Интер излезе напълно преобразен, а Уесли Снайдер поведе съотборниците си към втора победа срещу „сините” от Лондон. С изящен пас холандецът изведе силно критикувания Самуел Ето’о на чиста позиция срещу Рос Търнбул. Камерунецът реализира едва втория си гол за последните осем мача в ШЛ и с това подпечата успеха на Интер.

С играта си през първите 25 минути на срещата Челси и Интер показаха, че съставите са крайно концентрирани и мотивирани в преследването на успеха в един от най-грандиозните сблъсъци от настоящото издание на Шампионската лига. Отбранителните валове на двата полюса на терена стоически отразяваха всеки опит за противникова офанзивна акция. Преобладаващ бе добрият, въздържан и коректен тон в играта на двете формации, но това не попречи спорадичната проява на груби единоборства, повечето от които бяха следвани от съдийски сигнал.

Мудното темпо започна да набира скорост в средата на полувремето. Първи застрашителен поглед към противниковата врата отпрати голмайсторът на Челси Дидие Дрогба. След странично хвърляне на Иванович, Анелка и Малуда разиграха с глава и топката попадна в мощния таран. Без подготовка той стреля от границата на пеналта, но пред топката се хвърли Майкон и спаси своя отбор от страховития удар. В 31-ата отново след комбинация с Иванович по дясното крило Анелка се озова на чиста позиция в близост до крайната линия. Оттам той имаше празен коридор за подаване към свободния Дрогба, но не се справи по най-добрия начин.

Две минути по-късно Интер създаде първата си чиста възможност пред вратата на Търнбул, макар и с малка доза късмет. Майкон центрира високо към далечната греда от дясната половина на терена. Капитанът на домакините Джон Тери увисна под топката, а това заблуди и чакащия зад него Бранислав Иванович. Така кълбото прелетя през синята защита и попадна на главата на Самуел Ето’о. Камерунецът имаше добра позиция за стрелба, но дори и той не очакваше тънкия пас и прати удара си встрани от целта.

Последваха силни минути за „сините”. В 41-ата минута Анелка задържа продължително пред пеналта на Интер. Оттам той успя да продължи към нахлулия Малуда, който стреля от непосредствена близост. Пред удара с отличен шпагат самоотвержено се хвърли Валтер Самуел. Секунди след това Дрогба изпрати дълго подаване от левия фланг в наказателното поле. Анелка се бе позиционирал добре между двама бранители на Интер и макар че не успя да овладее по най-добрия начин, успя да нанесе акробатичен страничен изстрел. Жулио Сезар, напуснал гол линията си, се изпречи на топката и успя да я отклони в ъглов удар.

След паузата Интер излезе на терена с изцяло променена настройка. Известната пасивност и сдържаност от първите 45 минути се бяха изпарили, нерадзурите излязоха от черупката си и натикаха Челси в собствената им половина. В първите минути Самуел Ето’о проби по десния фланг и успя да прекрачи в пеналта. Там той забави атаката си и загуби топката. В 51-ата минута при едно от редките положения за Челси през втората част Малуда, един от най-добрите за Челси в този мач, стреля по диагонала от границата на наказателното поле към близката греда на Сезар. Стражът обаче успя да блокира удара и да се справи с опасността.

Без съмнение основна движеща сила през втората част в Интер бе Уесли Снайдер. В рамките на едно полувреме с четири магични подавания холандският халф успя да изведе Пандев, Милито и Ето’о на абсолютно чисти стрелкови позиции. Първо Пандев успя да поеме топката след скрит пас с пета на Снайдер. След бърз спринт македонецът покри 15-ина метра, но в последния момент, когато стреля, топкаата му бе избита. При последвалия корнер Милито също излезе на чиста позиция и стреля в ръцете на Търнбул. В 65-ата минута аржентинецът се озова очи в очи с третия вратар на Челси след феноменален пас с левия крак на не кой да е, а Снайдер. Топреализаторът на Интер за този сезон обаче също не успя да намери целта.

Сюблимният момент настъпи в 78-ата минута. В средата на терена Снайдер бързо продължи скоростна атака към далечния ъгъл на десния фланг. Там изскочи Ето’о и преминавайки през бранител в синьо, успя да промуши кълбото през плонжа на Търнбул със страхотен удар в левия ъгъл на вратата.

Челси понесе още един тежък удар, след като с директен червен картон бе изгонен Дидие Дрогба. Нападателят гледаше в недоумение докато Волфганг Щарк дори не посегна към втори жълт и извади директно червения, за да го изпрати в съблекалните. Повторенията показаха, че при единоборство с Тиаго Мота котдивоарецът е ударил съперника си в лицето.

Челси не успя да се окопити до края на срещата, а Интер продължи да гледа към вратата на младия Търнбул. В крайна сметка "нерадзурите" бяха тези, които направиха огромната стъпка към четвъртфиналите на Шампионската лига.

Челси – Интер 0:1 (1:3 общ резултат)
0:1 Ето’о 78’

За Челси: Търнбул, Иванович, Алекс, Тери (к), Жирков (Калу – 72’), Лампард, Оби Микел, Балак (д. Коул – 62’), Малуда, Дрогба, Анелка;

Наставник: Карло Анчелоти;

За Интер: Жулио Сезар, Майкон, Лусио, Самуел, Санети, Камбиасо, Снайдер (Марига – 84’), Тиаго Мота (Матераци – 90’+2’), Пандев (Станкович – 75’), Ето’о, Милито;

Наставник: Жозе Мауриньо;

Жълти картони:

Челси:Малуда (54’), Дрогба (56’), Aлекс (83'), Тери (88’);

Интер: Ето’о (17’), Тиаго Мота (47’ - пропуска следващия мач), Лусио (54’ - пропуска следващия мач), Жулио Сезар (82’);

Червени картони: Дрогба (87');

Стадион: „Стамфорд Бридж”;

Рефер: Волфганг Щарк (Германия);

Гуардиола: Искат да изчезнем от лицето на земята