3. Челси съкруши Юнайтед в битката за трона на Англия

Челси съкруши Юнайтед в битката за трона на Англия

2:1 за тима на Карло Анчелоти на "Олд Трафорд", Бербатов с цял мач при скандално съдийство на дербито.

Челси победи Манчестър Юнайтед с 2:1 на „Олд Трафорд” в супердербито на английската Висша лига.

„Червените дяволи” имаха 8 поредни победи на своя стадион преди днес тимът на Сър Алекс да претърпи поражение. Карло Анчелоти и неговият отбор триумфираха и „сините” вече са на върха в подреждането.

Лондончани имат 74 точки, с две повече от Юнайтед. Това бе 6-а победа от 6 мача за Анчелоти срещу отбори от Топ 4 през кампанията.

Димитър Бербатов изигра цял мач за Юнайтед, но не успя да се разпише във вратата на Чех. Мачът пък пропусна голямата звезда на тима Уейн Рууни, който е с контузия.

Джо Коул и Дидие Дрогба дадоха преднина на Челси с 2:0, Кико Македа върна надеждите на Юнайтед в 81-ата минута, но до края "дяволите" не успяха да стигнат поне до точката. Трябва обаче за пореден път да се отбележи факта, че съдийството в мача бе под всякаква критика - Дрогба вкара гол от засада, а Македа отбеляза с ръка.

Срещата започна с превес за гостите от Лондон. Малуда, Дрогба и Лампард комбинираха много добре по между си и затрудняваха защитата в червено. Джо Коул на два пъти се опита да стреля към вратата на Ван дер Саар, но ударите му не затрудниха холандския страж.

В 9-ата минута Бербатов с глава стреля над вратата след добро центриране на Валенсия отдясно, а малко по-късно хубав пробив на Евра завърши с изстрел в ръцете на Чех.

В 20-ата минута „сините” на Карло Анчелоти организираха отлична атака. Малуда направи страхотен пробив отляво, центрира остро в малкото наказателно поле, където Коул изпревари Евра и с пета насочи топката в мрежата на Юнайтед – 1:0 за Челси.

След попадението играчите на Сър Алекс Фъргюсън се активизираха. Добри атаки на Парк, Валенсия и Бербатов бяха спрени от Тери и защитата пред дер Саар. Кореецът претендираше за дузпа, след като падна в пеналта след съприкосновение с Жирков, но реферът Майк Дийн не посочи бялата точка.

4 минути след тази ситуация Анелка се сблъска с Невил в полето на домакините, а съдията отново не реагира.

В края на първата част добра възможност се откри пред Бербатов, но той се забави и защитник на Челси успя да предотврати опасност пред Чех.

Втората част започна с отличен шанс за лондончани. Коул изведе бранителя Ферейра сам срещу Ван дер Саар, но португалският футболист стреля покрай вратата в 48-ата минута. 5 минути по-късно Юнайтед отговори с удар от воле на Евра, също не намерил целта. В 58-ата минута Флетчър направи добър пробив, подаде към Парк, който обаче отправи много неточен удар. В следващата атака Гигс центрира към Бербатов, чийто удар с глава мина на метър от десния страничен стълб на Чех.

20 минути преди края Фъргюсън направи двойна смяна като на терена се появиха Македа и Нани. Футболистите на Челси организираха първата си добра атака към вратата на Юнайтед през втората част едва в 75-ата минута. Остро центриране на Жирков не бе засечено от резервата Калу, а в следващата атака африканецът стреля високо над вратата.

В 79-ата минута Челси нанесе своя удар. Калу изведе сам срещу дер Саар друга резерва – Дидие Дрогба, който отбеляза 31-и си от началото на сезона. Повторенията показаха, че Дрогба е в положение на засада при ситуацията, но реферът зачете гола.

Отговорът на шампионите бе светкавичен. Нани центрира остро след 120 секунди игра, Чех отби в ръката на Македа и топката влезе в мрежата на Челси – 1:2. Нова фрапантна грешка на Дийн.

В 90-ата минута Бербо можеше да изравни, но ударът му от въздуха след центриране на Невил бе лек и Чех улови без проблеми.

Челси победи Юнайтед, но битката за титлата все още не е решена. 2 точки аванс за „сините” обаче, 5 кръга преди края на кампанията.

Юнайтед нямаше загуба в 4 поредни домакинства срещу Челси (от които 3 победи). Също така тимът на Сър Алекс бе спечелил последните си 9 мача във Висшата лига без Уейн Рууни (това е за периода, който датира от декември 2008). Днес обаче над 75 000 зрители на „Олд Трафорд” видяха поражение за своите любимци.

Ман. Юнайтед – Челси 1:2
(0:1) Дж. Коул 20’
(0:2) Дрогба 79’
(1:2) Македа 81’

Манчестър Юнайтед: Ван дер Саар; Невил, Видич, Фърдинанд, Евра; Флетчър (86’ Гибсън), Скоулс (71’ Нани), Валенсия, Гигс, Парк (71’ Македа); Бербатов;

Челси: Чех; Ферейра, Алекс, Тери, Жирков; Деко (82’ Балак), Микел, Лампард, Дж. Коул (73’ Калу), Малуда; Анелка (70’ Дрогба);

Жълти картони: Невил, Скоулс, Флетчър (МЮ); Деко (Ч);
Стадион: „Олд Трафорд”, 75 217 зрители;