3. Челси спечели за седми път ФА къп след успех над Ливърпул във финала на "Уембли" (видео)

С победата си „сините” спряха серия от 4 загуби от мърсисайдци и се изравниха с тях по отличия от най-стария футболен турнир

Челси спечели 131-ото издание на най-стария футболен турнир – ФА къп, след като се наложи с 2:1 над Ливърпул във финала, игран на митичния „Уембли”.

С победата си „сините” от Лондон спряха серия от четири последователни загуби от мърсисайдци и се изравниха по спечелени отличия от надпреварата със своя опонент (по седем), а освен това триумфира в състезанието за четвърти път през последните шест години.

В събота двамата треньори решиха да заложат на сигурността и започнаха срещата с по един чист нападател, оставяйки на резервната скамейка рекордните покупки на клубовете си – Фернандо Торес и Анди Керъл, които са на обща стойност 85 милиона паунда.

Така атаката на Челси бе поведена от Дидие Дрогба, който имаше 7 гола в 7 мача на митичния стадион „Уембли”, докато в предни позиции за Ливърпул действаше единствено Луис Суарес.

Двубоят започна равностойно и без сериозни опасности пред двете врати, но при първата по-сериозна такава Челси поведе. Това стана след една контраатака, при която Рамирес бе изпуснат отдясно от Луис Енрике.

Бразилецът напредна и успя с диагонален удар да вкара топката в близкия на Пепе Рейна ъгъл, откривайки резултата в 11-ата минута.

До края на първото полувреме мачът не предложи много емоции на зрителите, но през втората част такива определено не липсваха.

Малко след подновяването на играта Дидие Дрогба даде аванс от две попадения на лондончани, след като бе изведен в наказателното поле от Франк Лампард и с премерен шут с левачката прати топката неспасяемо в левия ъгъл на пазената от Рейна врата.

Мениджърът на мърсисайдци Кани Далглиш отговори мигновено и пусна в игра Анди Керъл, заменяйки неубедителния Джей Спиъринг. Английският нападател се отблагодари за гласуваното доверие по-малко от 10 минути, след като влезе в игра.

Бившият стрелец на Нюкасъл намали резултата в 64-ата минута, след като навърза двама защитници на Челси в наказателното поле и препарира Питър Чех с удар точно под напречната греда.

Това бе четвъртото попадение на Керъл в шест мача за ФА къп, като контрастираше ярко на четирите му гола в 33 шампионатни мача с червения екип.

След попадението на Керъл „фениксите” продължиха да натискат своя опонент и в заключителните минути на двубоя бяха на сантиметри от това да пратят срещата в продължения.

В 82-ата минута Луис Суарес сложи топката на главата на Анди Керъл с прецизно центриране, но ударът му с глава бе избит от Петър Чех миг преди да премине с пълния си обем голлинията на вратата му.

До края на двубоя Ливърпул продължи да бъде по-настоятелния отбор, но не успяха да стигнат до изравнително попадение и така останаха с една купа през сезона – тази на Карлинг, докато Челси повдигна самочувствието си с първи трофей през кампанията, а на 19 май ще има възможност да спечели и втори, ако победи германския гранд Байерн /Мюнхен/ във финала на Шампионската лига.

Алавес с два гола за една минута, но Реал Мадрид победи на "Бернабеу"