3. Челси взе Купата на Англия

Челси взе Купата на Англия

Хидинк си тръгна с трофей. Евертън вкара гол още в 25-ата секунда, но Дрогба и Лампард обърнаха мача.

Челси спечели Купата на Англия за 5-и път в клубната си история. В последния мач на Гуус Хидинк начело на тима, лондончани надиграха Евертън с 2:1 във финала на „Уембли” пред 89 391 зрители. Така холандският специалист си взе по най-добрия начин сбогом с феновете и играчите на тима. Саа даде преднина на Евертън още в 1-ата минута на мача, но с попадения на Дрогба в 21-ата и Лампард в 72-ата, Челси спечели най-старото футболно отличие.

Началото на мача бе повече от вълнуващо. 25 секунди след първия съдийски сигнал на Хауърд Уеб, феновете на „карамелите” триумфираха. Фелайни се пребори за една висока топка в наказателното поле и Саа със страхотен шут не даде шанс на Чех за 1:0. Голът на 30-годишния французин стана най-бързият в историята на Купата на Англия. Предишното постижение принадлежеше на на Боби Чат от Астън Вила, който бе точен в 30 секунда на мача срещу УБА през далечната 1895 година.

След гола Челси, които бяха в жълти екипи, започнаха да се отърсват от шока и организираха няколко добри атаки към Хауърд, които обаче не затрудниха американския страж. Лампард стреля над гредата, а Малуда тормозеше защитниците на Евертън по левия фланг. В 21-ата минута Анелка подаде на френското крило, той центрира отлично в наказателното поле и Дрогба изравни с глава за 1:1, надскачайки Лескът.

Последва по-добра игра от страна на лондончани, но Хауърд не бе затруднен. В края на първото полувреме, разбъркване пред Чех едва не доведе до втори гол в неговата врата.

40 градусовата жега продължи на „Уембли” и през втората част. Опасен удар към Хауърд отправи Малуда, но топката мина над гредата. В 60-ата минута Лампард пусна отличен пас към Анелка, той надбяга защитата на Евертън, прехвърли вратаря на „карамелите”, но не уцели целта.

Последваха добри пробиви на Малуда и Анелка, преди Лампард в 72-ата минута да покаже голямата си класа. Халфът получи топката от Анелка на границата на наказателното поле, преодоля Невил и въпреки че се подхлъзна успя да нанесе страхотен удар, който влетя в мрежата на „карамелите” – обратът бе на лице. В следващата атака удар на Пиенар мина на сантиметри от лявата греда на Чех. Малуда пък можеше да реши всичко две минути по-късно, но не преодоля Хауърд.

В 78-ата минута отново той бе в центъра на вниманието, като стреля от около 30 метра, топката се удари в напречната греда и тупна зад голлинията на Евертън, но страничният рефер не зачете попадението.

До края на срещата Мойс се опита със смени да промени развоя на срещата. В игра се появиха младите нападатели Воан и Гослинг. В 90-ата минута Кейхил се опита да затрудни Чех от средна дистанция, но не бе точен.

Така Хидинк спечели трофей в престоя си на „Стамфорд Бридж” и феновете на тиам с удоволствие биха искали някой ден той отново да поеме лондонския гранд.

Челси – Евертън 2:1