3. „Червените дяволи” измъкнаха безценни три точки от „Емиратс” (видео)

„Червените дяволи” измъкнаха безценни три точки от „Емиратс” (видео)

Бербатов изгледа от пейката как Манчестър Юнайтед надигра Арсенал с 2:1 в Лондон

Английският шампион Манчестър Юнайтед спечели с 2:1 дербито от 22-ия кръг на Висшата лига с Арсенал и така не позволи на съгражданите си от Сити да се откъснат на шест точки на върха в класирането.

Българският нападател на „червените дяволи” Димитър Бербатов изгледа мегасблъсъка на стадион „Емиратс” в Лондон от резервната скамейка, тъй като атаката на гостите бе водена от английските национали Уейн Рууни и Даниел Уелбек.

Наставникът на Юнайтед сър Алекс Фъргюсън не можеше да разчита на много свои възпитаници, тъй като аут за пътуването бяха капитанът Видич, Рио Фърдинанд, Флетчър, Том Клевърли, Ашли Йънг и Майкъл Оуен.

Добрите новини за шотландеца бяха свързани с Крис Смолинг и Фил Джоунс, които стъпиха на крака и започнаха двубоя. На вратата на „червените дяволи” пък отново застана датчанинът Андерс Линдегаард, който замени неубедителния испанец Давид де Хеа и попадна сред титулярите за четвърти пореден път.

Мениджърът на домакините Арсен Венгер също трябваше да решава много проблеми в кадрови план, тъй като по една или друга причина от състава отсъстваха завърналият се Тиери Анри, Микаел Артета, Жервиньо, Абу Диаби, Джак Уилшър, Маруан Шамак и бранителите Бакари Саня, Киърън Гибс, Сантос и Дженкинсън, но пък поне Томас Вермален се възстанови навреме и зае мястото си в защита.

Дебют като титуляр пък записа Окслейд-Чембърлейн, който се представи отлично и бе изпратен с бурни аплодисменти в 74-ата минута, когато учудващо за всички бе заменен.

„Артилеристите”, които загубиха осем от предишните си девет сблъсъка със своя опонент, започна по-мотивирано срещата и успяха да осъществят домакински натиск на „Емирейтс”. През първите десетина минути „топчиите” определено бяха по-дейният от двата тима, но отново показаха старата си слабост, свързана с неспособността да материализират териториалното си надмощие.

В 17-ата минута на двубоя Фил Джоунс получи травма и бе заменен принудително от бразилеца Рафаел, който заигра по десния фланг на отбраната. Това обаче подейства мотивиращо на „червените дяволи” и до края на полувремето те бяха пълни господари на терена. Гостите постепенно затягаха обръча около отбраната на Арсенал, а подвизаващият се в дясната част на лондонската защита Йоан Джуру определено изнемогваше в опитите си да се противопостави на Луиш Нани и Патрис Евра.

В резултат на това Пер Мертезакер също изглеждаше нестабилен, тъй като често трябваше да покрива своя съотборник. По всичко обаче личеше, че гостите контролират събитията на терена и са близо до гол, който в крайна сметка падна буквално в последните секунди на първата част.

Тогава неостаряващият Райън Гигс показа защо е сред най-добрите подавачи на Острова. Легендарният уелсец, който прави средно по една асистенция на всеки 95 минути, центрира отляво и сложи топката на главата на Антонио Валенсия, а еквадорецът отблизо я вкара в мрежата на Шчесни и откри резултата.

Така почивката дойде при минимална преднина в полза на Юнайтед, а по време на паузата Арсен Венгер направи необходимите корекции и извади неубедителния Джуру, заменяйки го с дебютанта Йенарис.

След почивката момчетата на французина определено заиграха по-концентрирано и започнаха да пресират своите опоненти, които през първата част ги надиграха с основното им оръжие – владеенето на топката.

Подложената на по-сериозно напрежение отбрана на Юнайтед започна да се пропуква и в 51-ата минута Крис Смолинг се подхлъзна, докато изнасяше топката. От това се възползва Томаш Росицки, който му отне кълбото и навлезе в наказателното поле на Юнайтед, след което подаде към Робин ван Перси, но холандецът не успя да улучи вратата от непосредствена близост и пропиля страхотната възможност.

Гостите отговориха с пробив на Нани отляво и центриране, след което топката мина на сантиметри от главата на Дани Уелбек. Буквално в ответната атака Аарън Рамзи се озова непокрит в наказателното поле на „червените дяволи”, но на свой ред не съумя да улучи вратата.

В 59-ата минута удар на Рамзи срещна лакътя на Патрис Евра, но играта с ръка на капитана на Юнайтед не бе умишлена и реферът Майк Дийн логично подмина ситуацията.

Малко по-късно Окслейд-Чембърлейн стреля опасно и топката профуча на косъм от дясната греда на пазената от Линдегаард врата, а отговорът на Юнайтед дойде в следващата атака, която обаче бе спряна заради несъществуваща засада на Патрис Евра.

Следващата опасност отново бе пред вратата на Арсенал, тъй като Дани Уелбек остана очи в очи със стража на „артилеристите” и го преодоля, но точно преди кълбото да пресече голлинията Пер Мертезакер успя да спре пътя му към мрежата с шпагат.

В 70-ата минута една атака на Юнайтед бе спряна от Лоран Кошчелни, след което топката се озова в Чембърлейн. Младокът напредна и пусна отличен пас към Робин ван Перси, който бе с гръб към вратата, но успя да се обърне и да мушне топката между краката на Джони Еванс, след което тя спря в долния ляв ъгъл на Линдегаард, съумял само леко да докосне кълбото.

Пет минути след изравнителното попадение Луиш Нани също получи травма и трябваше да напусне терена преждевременно, като на мястото на португалеца в игра се появи завърналият се след отказа си от футбола Пол Скоулс.

Развръзката на срещата дойде в 81-ата минута, когато голмайсторът на гостите в този мач Луис Антонио Валенсия проби страхотно отдясно, направи двойно подаване с появилия се като резерва Парк Джи-Сунг, след което върна топката към точката за дузпата, откъдето Дани Уелбек я прати неспасяемо в мрежата на Шчесни за 2:1.

Резултатът се запази такъв до края и така Юнайтед записа девета победа над Арсенал в последните 10 сблъсъка с „топчиите”.

С успеха си Манчестър Юнайтед събра 51 точки и остана на три зад лидера Сити, докато след третото си поредно поражение във Висшата лига Арсенал остана на пето място с 36 пункта в своя актив.