3. „Червените дяволи” осъществиха обрат за едно полувреме и в дома на „светците” (видео)

Гигс и Нани промениха облика на Юнайтед и спомогнаха за успеха с 2:1, Бербо остана резерва, а Линдегаард дебютира

Състезаващият се в третия ешалон на английския футбол тим на Саутхемптън бе на крачка от това да поднесе поредната изненада в най-стария футболен турнир - ФА къп, но в крайна сметка допусна обрат и загуба с 1:2 у дома от лидера на английската Висша лига Манчестър Юнайтед в мач от четвъртия кръг на надпреварата.

Българският голмайстор на „червените дяволи” Димитър Бербатов остана неизползвана резерва в мача, като същата бе съдбата и на обичайния му партньор в нападение Уейн Рууни.

Наставникът на гостите сър Алекс Фъргюсън заложи на доста неопитен стартов състав, залагайки на дебютанта Андерс Линдегаард под рамата на вратата и на младоците Джони Евънс, Крис Смолинг и Фабио да Силва в защитната формация.

В предни позиции пък действаха Майкъл Оуен, Чичарито Ернандес и Габриел Обертан, които изместиха от титулярния тим Димитър Бербатов, Уейн Руни и Нани.

Така Джон О’Шей пое отговорността в задни позиции, тъй като трябваше да охранява исканият от Юнайтед, Арсенал и Ливърпул бързоног младок Алекс Чембърлейн и същевременно да ръководи действията на останалите си съотборници в отбрана, докато Пол Скоулс се грижеше за разпределянето на играта в средата на терена.

Първото по-опасно положение дойде в 16-ата минута, в която изглеждаше сякаш Майкъл Оуен се опитва да центрира, но вместо това топката придоби странна траектория и срещна сглобката на врата, охранявана от поляка Бялковски.

След това обаче донякъде изненадващо домакините поеха инициативата в срещата и започнаха да диктуват темпото, но така и не стигнаха до чисти голови положения до заключителните минути на полувремето.

В тях „светците” се дръпнаха в по-задни позиции и търпеливо изчакаха своя миг. Той настъпи буквално в последните секунди на първата част. Тогава Джони Еванс направи една от „дежурните” си грешки, буквално подарявайки топката на връхлитащия на скорост Ричард Чаплоу, който напредна и от ъгъла на вратарското поле буквално разстреля Линдегаард с бомбен шут в близкия му ъгъл.

На почивката Алекс Фъргюсън предприе рокада в дефанзивен план, заменяйки неубедителния Фабио с опитния Уес Браун. Момчетата му излязоха далеч по-рано на терена, което ясно показа, че надали са се чувствали комфортно в съблекалнята.

Възпитаниците на шотландеца обаче не започнаха и втората част по най-добрия начин, което принуди специалиста да замени Андерсон и незабележимия на терена Дарън Гибсън с Райън Гигс и Луиш Нани. Този ход на Фърги доведе до очаквания резултат и почти мигновено Нани центрира опасно в наказателното поле на домакините, но Чичарито не успя да се ориентира правилно.

В 65-ата минута обаче Майкъл Оуен му показа нагледно как се действа в подобни ситуации. Обертан напредна отдясно и след серия от финтове достави центриране в наказателното поле, което се отби от Ернандес и попадна на главата на Оуен, който в типично свой стил я заби неспасяемо в долния ъгъл, реализирайки първото си попадение в турнира от три години насам.

След изравнителното попадение гостите поеха контрола върху случващото се на терена, макар домакините също да имаха своите голови възможности, най-опасната от който дойде след заучено изпълнение на ъглов удар.

В 76-ата минута обаче те сгрешиха при изнасянето на топката, а легендарният Райън Гигс се възползва от инцидента и изведе в коридор Чичарито, който останал очи в очи със стража на домакините, успя падайки да мушне топката под плонжа му, осъществявайки поредния обрат в полза на „червените дяволи”.

Стартови състави:

Саутхемптън: Бялковски, Хардинг, Фонте, Бътърфийлд, Сийбърн, Шнейдерлин, До Прадо (’80 Н’Гуесан), Чембърлейн, Чаплоу (’84 Гобър), Ламбърт, Барнард (’73 Диксън);

Манчестър Юнайтед: Линдегаард, Смолинг, Фабио (’46 Браун), О’Шей, Евънс, Андерсон (’58 Нани), Скоулс, Гибсън (’58 Гигс), Оуен, Ернандес, Обертан;

НА ЖИВО: Лудогорец - Славия Прага (СЪСТАВИ)