3. Дебютантът Исландия открадна историческа точка от Роналдо и ко (ВИДЕО+СНИМКИ)

Дебютантът Исландия открадна историческа точка от Роналдо и ко (ВИДЕО+СНИМКИ)

Ледената страна с 11 викинги с фамилия, завършваща на "сон", заличи гол №600 на европейски първенства, дело на Нани

Абсолютният дебютант на голям международен турнир по футбол Исландия сътвори т.нар. сензация, като в първия си мач на Евро 2016 открадна точка от считания за фаворит поне в група “F” Португалия след 1:1. Мачът от първия кръг се проведе на стадион „Жофроа Гишар” в Сент Етиен.

Нани откри след половин час игра с гол №600 на европейските първенства. Исландия, чието население наброява 330 000 души, изравни в началото на второто полувреме с първия си гол на голям форум близо 70 години след първия си официален мач в своята история.

Голямата звезда на Португалия Кристиано Роналдо изравни по брой мачове рекордьора за „мореплавателите” до този момент Луиш Фиго. Двамата вече имат по 127, като нападателят на Реал съвсем скоро ще излезе на първо място във вечната ранглиста.

Исландия пък би рекорда на Дания от 10 играчи с фамилия с наставка „сен” срещу СССР, като излезе с 11 с имена, завършващи на „сон”.

Исландия пропусна да открие още в 3-ата минута при контраатака. Талисманът им Гилфи Сигурдсон от Суонзи сам си осигури чиста позиция, но стреля в ръцете на вратаря Руи Патрисио.

Португалия започна нервно и чак в 21-ата минута създаде първото си положение, като Нани беше длъжен да оползотвори центриране на Роналдо. Играчът на Фенербахче, за когото се говори, че се е разбрал с Интер, стреля с глава от вратарското поле, но в тялото на вратаря Халдорсон.

Минута по-късно Роналдо прати с глава покрай сглобката преди да пропусне втора отлична възможност за Португалия. Пепе прехвърли исландската защита и Роналдо само трябваше да отклони в мрежата, но не уцели топката.

Прошка вече нямаше в 31-ата минута, когато Нани откри за Португалия. Моутиньо и Гомес комбинираха по десния фланг и последният намери бившия играч на Манчестър Юнайтед непокрит във вратарското поле, откъдето Нани пусна в близкия долен ъгъл за 1:0.

За превъзходството на Португалия говореше факта, че вратарят на Исландия Ханес Халдорсон пипна топката повече от всеки друг футболист на символичните гости през първото полувреме – 30.

В началото на второто полувреме Роналдо стреля опасно покрай вратата преди Исландия да изравни резултата. Йохан Гудмундсон центрира отляво, топката мина над главата на Виериня и от задна позиция Биркир Бярнасон от Базел засече от воле в далечния ъгъл.

Исландия изравни с първия си удар от онзи в 3-ата минута.

Топката като по чудо не влезе в тяхната врата, когато Нани продължи назад с глава центриране от свободен удар в 72-ата минута.

Пет минути преди края Роналдо можеше да донесе победата на Португалия с глава, но стреля право в ръцете на вратаря от няколко метра.

Исландия далеч не гледаше отблизо действията на португалците, а също търсеше крайния успех, като Руи Патрисио трябваше да се намесва при мощен шут на Финбогасон.

Така, след мачовете от първия кръг в група “F” изненадващ едноличен лидер с 3 точки е Унгария след победата си над регионалния съперник Австрия с 2:0 в по-ранния мач във вторник. На второ и трето място с по една точка са съответно Португалия и Исландия.

В следващия кръг Португалия играе с Австрия, а Исландия среща Унгария.

ЕП 2016, Група F

Поз   Отбор М П Р З ОГ   ДГ Г.Р. Точки
1 0 Унгария 1 1 0 0 2 : 0 2 3 Плейоф
2 0 Исландия 1 0 1 0 1 : 1 0 1 Плейоф
2 0 Португалия 1 0 1 0 1 : 1 0 1
4 0 Австрия 1 0 0 1 0 : 2 -2 0

За играч на мача Португалия - Исландия (1:1) бе определен авторът на гола за символичните домакини Луиш Нани.