3. Диего отказа Удинезе от нов подвиг в Европа - 3:3 на "Фриули"

Диего отказа Удинезе от нов подвиг в Европа - 3:3 на "Фриули"

Два гола на Диего и един на Пизаро пратиха Вердер на полуфинал в турнира за Купата на УЕФА. След зрелищно и напрегнато 3:3 на „Стадио Фриули” и общ резултат от 6:4 „музикантите” прекратиха европриказката на Удине и очакват Хамбургер в изцяло немския сблъсък в следващата фаза на турнира.

Отборът на Удинезе бе изправен пред редица сложни задачи в мачa реванш от четвъртфиналната фаза на турнира за Купата на УЕФА. Досега в надпреварата домакините не бяха допускали загуба на „Стадио Фриули” в четири поредни мача, като наскоро с италианското „гостоприемство” се сблъскаха тимовете на Тотнъм и миналогодишният носител на трофея Зенит (Санкт Петербург). От друга страна на пътя към полуфиналите пред Удине стояха двата гола пасив, който бе натрупан на „Везерщадион” преди седмица.

Домакините очаквано започнаха срещата като по-агресивният отбор и натискът в първите минути доведе до първото попадение в срещата. Гьокхан Инлер откри за своя тим в 15-ата минута с бомбен шут от 25 метра. За късмет на натурализирания швейцарец Квадво Асамоа спомогна за попадението отклонявайки слабо, но достатъчно да направи Тим Вийзе безпомощен, топката в горния ляв ъгъл.

Музикантите не се зачудиха дълго и отговорът им последва 13 минути след това. Човекът оркестър Диего демонстрира световната си класа по изключително елегантен начин. Партньорът му в атака Клаудио Пизаро откри пространство в противниковото наказателното поле след сблъсък с бранител на домакините. Диего пое топката отскубна се от опеката на Фелипе и с точен изстрел в близката лява страна на Ханданович върна домакините в изходна позиция. Фабио Куалярела  разполагаше със собствено виждане за развоя на мача, което показа само две минути след акцията на Диего. В 30-ата минута левият бранител Джовани Паскуале изведе машината за голове на чиста позиция по лявото крило. След като навлезе в пеналта Куалярела просто прехвърли лошо позициониралият се Вийзе за 2:1.

Общият резултат от 4:3 все още бе в полза на „музикантите”, но Куалярела отбеляза нов гол, с което доведе нещата до патова ситуация и възстанови надеждите на 25-те хиляди стекли да подкрепят любимците си на „Фриули”. Голмайсторът Инлер подаде към нападателя, намиращ се на дъгата на наказателното поле на гостите. Без особени усилия Куалярела неутрализира усилията на Пасанен и се разписа с удар с левия си крак ниско в дясно до стража на „зелените”.

Определено интригуващото първо полувреме предразположи публиката към още по-интересни втори 45 минути. За лош късмет на Удине и положените от футболистите усилия Диего бе твърдо решен да развали назряващите празници в северната област Фриули-Венеция Джулия. 15 минути, след като шведът Мартин Хансон поднови играта бразилецът пристъпи към оформяне на хеттрика си. Пизаро разтърси гредата от 15 метра, а в последвалия карамбол Диего отправи топката към десния страничен стълб и впоследствие зад голлинията за 3:2. В 71-ата минута сякаш съдбата тотално обърна груб на Удинезе. Реферът отсъди наказателен удар за нарушение на Маурицио Домици спрямо Диего, който явно търсеше фаул около границата на пеналта, но успя да развие ситуацията до нещо повече. Бразилецът застана зад бялата точка и стреля на средна височина в лявата страна на вратата. Самир Ханданович усети ъгъла, в който възнамеряваше да стреля голмайсторът на гостите и провали хеттрика му. При последвалото меле пред вратата, породено след ъглов удар Мертезакер отклони с глава, а перуанецът Клаудио Пизаро сложи край на спора като буквално измъкна топката от ръцете на стража на домакините.

В оставащите до края двайсетина минути Вердер сформира истинска стена пред вратата си. Пред Маурицио Домици  падна най-добрата възможност за четвърти гол, но ударът на бранителя срещна напречната града. Така след общ резултат от 6:4 „бременските музиканти” сложиха край на приказката на последния италиански участник в евротурнирите. Полуфиналният сблъсък срещу Хамбургер, който отстрани Манчестър Сити, ще се играе на 30 април, докато реваншът ще последва на 7 май.

Удинезе – Вердер 3:3 (4:6 общ резултат)