3. Дортмунд се откъсна на 7 точки пред Байерн (видео)

Дортмунд се откъсна на 7 точки пред Байерн (видео)

Шампионите надвиха Майнц 05 с 2:1 на „Сигнал Идуна Парк” след куп пропуски

Германският шампион Борусия (Дортмунд) увеличи аванса си на върха в таблицата на Бундеслигата на 7 точки след труден успех с 2:1 над Майнц 05 пред повече от 80 000 души на „Сигнал Идуна Парк”.

Мачът стана труден за домакините най-вече заради собствените им пропуски пред вратата на съперника. Борусия владееше топката и контролираше целия двубой, като действията се развиваха почти изцяло в половината на гостите.

Първият фрапиращ пропуск дойде в 9-ата минута, когато Шинджи Кагава намери Лукас Пишчек, той стреля диагонално и Кевин Гроскройц като по чудо се размина с топката и не можа да засече в мрежата под натиска на защитник на гостите.

Майнц, в чийто редици като титуляр започна бившият бранител на ЦСКА Радослав Забавник, създаде първото опасно положение пред Вайденфелер в 21-ата минута. Калигули направи чудесно двойно подаване със свой съотборник, но стреля в аут.

В 24-ата минута домакините поискаха дузпа – Пишчек бе блокиран с тяло и ръце от Фати след двойно с Гюндоган, но съдията Гагелман не видя нищо нередно и играта продължи.

Две минути по-късно Борусия не се нуждаеше от дузпа, за да хвърли в празненства „Сигнал Идуна Парк”. Кагава се канеше да стреля, Новески го спря, но топката се търкулна към Якоб Блажчиковски, който с удар от движение в горния десен ъгъл вкара за 1:0.

Колегата му в полския национален отбор Робърт Левандосвки можеше да удвои в 29-ата минута, но прехвърлящият му удар над вратаря Веткло кацна отгоре на мрежата на вратата.

В края на полувремето Дортмунд изпусна още два шанса. Левандовски стреля в аут от малък ъгъл, а Куба се забави и защитата на Майнц изчисти.

Доминацията на шампионите продължи и в началото на втората част за радост на екзалтираните фенове по трибуните, които вече предвкусват нова „Сребърна салатиера” от Бундеслигата.

5 минути след рестарта Гроскройц намери Кагава, японецът с хубав остър пас даде шанс на Леандовски да вкара, но Веткло бе много близо и отрази удара. Кагава продължи да блести, мина през няколко защитници, раздаде към Пишчек, но шутът бе спасен.

Положенията пред Веткло следваха едно след друго, но Левандовски и Кагава показаха неточен мерник. Чак след 60-ата минута гостите показаха признаци на живот, но Шалай бе спрян със засада при една контра.

Наказанието за Борусия дойде от техния бивш играч Мохамед Зидан. Египтянинът с фино докосване преодоля Вайденфелер за 1:1 при една от изключително редките атаки на Майнц. Зидан не се зарадва след гол и показа уважение към бившия си клуб.

Ремито се задържа едва три минути. Шинджи Кагава показа как се вкарва и засече в мрежата центриране на Пишчек на близката греда. Левандовски можеше да убие интригата, но доказа, че не му е ден, стреляйки право във вратаря от няколко метра.

В края домакините дадоха инициативата на Майнц и потръпнаха в последните минути, но удържаха ценния аванс и чуха финалния сигнал при 2:1.

Борусия (Дортмунд) има 55 точки на върха, на 7 пред Байерн (Мюнхен). Майнц 05 е с 27 на 12-та позиция.