3. Дортмунд смачка Херта и се изравни по точки с Байерн (ВИДЕО)

Дортмунд смачка Херта и се изравни по точки с Байерн (ВИДЕО)

Рурците спечелиха убедително с 4:1

Борусия Дортмун постигна 6-а поредна победа в Бундеслигата от началото на календарната 2023 г., след като надигра Херта Берлин с 4:1 двубой от 21-ия кръг на германския шампионат. Победата за „жълто-черните“ бе подпечатана след голове на Карим Адейеми, Дониел Мален, Марко Ройс и Юлиан Бранд, докато почетното попадение за берлинчани вкара Лука Тузар.

С успеха тимът на Един Терзич се изравни на върха във временното класиране с Байерн Мюнхен, като двата отбора имат по 43 точки. Херта пък остава на предпоследното 17-о място със 17 точки.

В първите минути от мача нито един от двата тима не можеше да вземе инициативата в срещата, като в 21-ата минута топката стигна до Флориан Нидерлехнер, чийто удар бе спасен майсторски от Грегор Кобел.

В 27-ата минута Нико Шлотербек се пребори за една висока топка с футболист на Херта и подаде към Марко Ройс. Капитанът на Дортмунд тръгна на рейд в противниковата половина и пусна извеждащ пас за Карим Адейеми. Младият германец бе фронтално срещу вратата на гостите, като се измъкна на чиста позиция и прати топката в мрежата.

Пет минути по-късно „жълто-черните“ нанесоха втория си удар в мача. Карим Адейеми подаде топката към Дониел Мален, който я пусна под плонжа на Оливер Кристенсен.

Херта можеше да се върне в мача в 37-ата минута, когато Марко Рихтер стерля, но Кобел спаси.

Гостите от Берлин започнаха по-силно втората част и още в 47-ата минута намалиха изоставането си, лед като Лука Тузар получи страхотен пас от Суат Сердар и стреля. Топката рикошира в гредата и влезе в мрежата – 2:1.

Четири минути след това Кобел направи ново спасяване при шут на Нидерлехнер.

Джейми Байноу-Гитънс влезе в наказателното поле в 65-ата минута, за да засече подаване, но Оливър Кристенсен е нащрек и спаси.

Вестфалци стигнаха до трети гол в 76-ата минута, когато Марко Ройс вкара от пряк свободен удар, при който той стреля от границата на наказателното поле, прехвърли стената и остави безпомощен стража на гостите.

Две минути по-късно удар на Джуд Белингам след контраатака бе блокиран от бранител на Херта.

Осем минути преди края на редовното време топката стигна до Тузар, но шутът му с левия крак бе много неточен.

В 90-ата минута Байноу-Гитънс пресече пас в половината на Херта и тръгна на пробив, разминавайки няколко футболисти на гостите. Стигайки до дъгата, младият англичанин пусна извеждащо подаване към Юлиан Бранд и останал сам срещу вратаря, германецът не сгреши, вкарвайки четвърти гол за своя тим.

До края на мача резултатът остана непроменен, въпреки че и двата отбора имаха по оше един шанс за попадение.

Така Борусия Дортмунд се изравни по точки с Байерн Мюнхен, като двата отбора влязоха в календарната 2023 г. с разлика от 9 точки в класирането в полза на баварците. Борусия обаче успя да навакса изоставането си в рамките на 6 мача и така битката на върха в Германия е повече от завързана, тъй като Унион Берлин е с равни точки с Байерн и Борусия.