3. Драма на "Спирос Луис" - ПАО постигна паметен успех с 3:2 над Рома

Драма на "Спирос Луис" - ПАО постигна паметен успех с 3:2 над Рома

Гърците на два пъти изоставаха в резултата, но успяха да стигнат до ценна победа с 2 гола в последните 5 минути

Отборът на Панатинайкос записа една от най-сладките и драматични победи в своята история, след като надделя с 3:2 над италианския Рома в първия сблъсък между двата отбора от 1/16-финалната фаза на турнира Лига Европа. "Вълците" от Рим на два пъти излизаха напред в резултата, но футболистите на ПАО, подкрепяни от страхотната публика на "Спирос Луис", успяха на два пъти да изравнят и да стигнат до победата с късен гол на Джибрил Сисе. Така гърците взеха ценен аванс преди реванша на "Олимпико" след седмица, въпреки че до 84-ата минута губеха с 1:2 и по всичко изглеждаше, че ще се сбогуват с участието си в надпреварата.

Домакините започнаха по-активно срещата и още в 3-ата минута младият Нинис можеше да изненада неприятно Жулио Серджо с хубав удар от около 30 метра, но бразилският страж на Рома бе на своето място и спаси "вълците" от сигурен гол. В 14-ата минута пък Рийзе можеше да даде преднина на гостите с много красив удар от воле по диагонала, който облиза горната греда за щастие на феновете на Панатинайкос.

След още няколко опасни атаки в двете посоки и няколко много остри нарушения в средата на терена, които доведоха до показването на жълти картони, се стигна до 29-ата минута, когато Рома успя да излезе напред в резултата. Хубав удар на Мирко Вучинич от границата на наказателното поле влетя право в горния десен ъгъл на вратата на ПАО, без да остави никакви шансове за вратаря на домакините - 0:1.

В 38-ата минута се наложи принудителна смяна в състава на вълците, след като вратарят Жулио Серджо разтегна мускул и на негово място се появи Алешандре Дони. В оставащите минути до края на полувремето Панатинайкос натисна в търсене на изравнителен гол и можеше да стигне до такъв минута преди края на първата част, когато Лето навърза трима бранители на Рома, качи топката на главата на Сисе, който стреля от около 2 метра, но прати коженото кълбо над вратата и така резултатът остана непроменен за първата част.

Домакините започнаха много настървено втората част и още в 48-ата минута Нинис пробва нов далечен удар, който обаче бе спасен, макар и малко комично, от резервния страж на Рома - Дони. Панатинайкос продължи да натиска и след няколко неуспешни атаки, ПАО все пак стигна до изравнително попадение. Резервата Салпингидис се възползва от лошо изчистване на Бурдисо и с хубав удар с десния крак вкара топката в мрежата на Дони за 1:1.

Попадението мотивира още повече гръцкия тим, който започна да натиска още по-яростно, а футболистите на Рома се бранеха с всички сили и успяха да удържат натиска. С течение на времето "вълците" отново погледнаха към вратата на ПАО и в 79-ата минута резервата Черчи успя да си спечели дузпа, която Пизаро превърна в гол и Рома отново поведе в резултата - 1:2.

Домакините обаче отговориха по подобаващ начин и в 84-ата минута Христодоулпулос, който се бе появил в игра секунди по-рано, успя да изравни за 2:2 и даде нова надежда за ПАО. Гърците се вдъхновиха от изравнителното попадение и още веднъж наложиха мощен натиск, който в крайна сметка доведе до нов гол. Минута преди края Джибрил Сисе взриви трибуните на "Спирос Луис", след като наказа една грешка в защитата на Рома и се разписа за крайното 3:2.

Така ПАО взе драматичен успех и минимална преднина преди реванша на "Олимпико", който ще се изиграе на 25 февруари от 20:00 часа българско време.

Панатинайкос - Рома 3:2
0:1 Вучинич 29'
1:1 Салпингидис 67'
1:2 Пизаро 81' (д)
2:2 Христодоулпулос 84'
3:2 Сисе 89'

Панатинайкос: Цорвас, Сариеги, Нинис (Христодоулпулос 84'), Канте, Сисе, Лето (Маринос 85'), Шимао, Винтра, Карагунис, Катцуранис (Салпингидис 64'), Спиропулос

Старши треньор: Никос Ниопилас

Рома: Жулио Серджо (Дони 39'), Жуан, Рийзе, Мота, Бурдисо, Де Роси, Бриги, Пизаро, Баптища, Тадей (Черчи 75'), Вучинич (Менес 70')