3. Драма на „Стамфорд Бридж”: „Карамелите” отстраниха Челси с дузпи и лишиха лондончани от рекорд (видео)

Двата отбора си размениха по едно попадение в двете продължения, но нервите на гостите се оказаха по-здрави

Отборът на Евертън се добра изключително трудно до участие в петия кръг на турнира ФА Къп, след като успя да спечели с 5:4 след изпълнение на дузпи своето гостуване на притежателя на отличието Челси в преиграването на мача от четвъртия кръг на най-старата футболна надпревара.

Първата среща на „Гудисън Парк” завърши 1:1, а при успех в днешната Челси щеше да се превърне в единственият английски отбор, участвал в пети кръг на турнира в 13 последователни сезона.

Лондончани започнаха срещата без своето ново рекордно попълнение Фернандо Торес, който няма право да играе в турнира, тъй като е участвал в него с тима на Ливърпул и така в атака за столичани се завърна Дидие Дрогба, а малко зад него играеше сънародникът му Саломон Калу.

Възпитаниците на Карло Анчелоти осъществиха териториален превес през първото полувреме на срещата и в една от ситуациите бяха много близо до отбелязване на гол, след като Франк Лампард изпълни отлично пряк свободен удар, а завърналият се след травма бранител на Евертън Фил Ягиелка отклони топката с глава и тя се отби от страничната греда.

До края на частта домакините имаха още няколко положения за гол, но Дидие Дрогба и Саломон Калу пропуснаха от добри позиции.

През втората част футболистите на Евертън подобриха представянето си и изглеждаха като равностоен съперник на английските шампиони, а в заключителните минути на редовните 90 момчетата на Дейвид Мойс дори успяха да реализират попадение, дело на Маруан Фелайни, което обаче бе отменено заради спорна засада.

Така се стигна до продълженията като в 13-ата минута на първото от тях моторът в средата на терена на домакините Франк Лампард заработи. Полузащитникът се възползва от отлично отиграване на появилия се като резерва Никола Анелка, който навърза двама бранители на „карамелите” и центрира към Дидие Дрогба.

Последният свали топката с гърди към Лампард, а той с плътен шут я вкара в мрежата зад Хауърд. След попадението наставникът на гостите Дейвид Мойс направи няколко рокади сред позициите на своите възпитаници и това даде резултат буквално в последната минута на второто продължение.

Тогава преквалифицираният в полузащитник Фил Ягиелка спечели един свободен удар, а Лейтън Бейнс изпълни специалитета си и възстанови равенството от статичното положение – 1:1.

Така се стигна до изпълнение на дузпи, при които домакините получиха рано психологическо предимство, тъй като превърналият се в герой за „карамелите” Лейтън Бейнс пропусна още първия наказателен удар на своя тим.

За Челси точни бяха Лампард и Дрогба, но Никола Анелка стреля несериозно и Тим Хауръд успя да парира удара му с една ръка. Последваха точни изпълнения на Артета, Есиен и Хейтинга, а последното изпълнение от редовните пет на столичани бе поверено на Ашли Коул, чийто нерви не издържаха и топката премина далеч над вратата.

Така капитанът на Евертън Фил Невил получи възможността да класира отбора си напред и той го стори с хладнокръвно и точно изпълнение на последната дузпа, носейки успеха с 5:4 на своите.

Това бе седмо поредно отпадане на Челси от турнир след изпълнение на дузпи, което определено показва липса на здрави нерви на лондончани.

Евертън пък си гарантира среща с Рединг в следващия кръг, като "карамелите" ще бъдат домакини.

Стартови състави:

Челси: Чех; Босингва, Луис, Тери, Коул, Рамирес, Микел ('46 Есиен), Лампард, Калу ('111 Жирков), Дрогба, Малуда ('91 Анелка);

Евертън: Хауърд; Невил, Хейтинга, Дистен, Бейнс; Колман, Артета, Озмън ('95 Хейтинга), Фелаини, Кейхил ('70 Билялетдинов); Бекфорд ('81 Аничебе);