3. Драма на „Стамфорд Бридж”: Късен гол на Иниеста прати Барса в Рим срещу шампиона Манчестър Юнайтед

Каталунците продължават да мечтаят за требъл, а Челси, който бе на 2 минути от Рим, ще трябва да гледа финала по телевизията

Отборът на Барселона успя да се класира на финала в Шампионската лига след изключително драматични 90 минути на „Стамфорд Бридж” срещу домакините от Челси. Срещата завърши наравно 1:1, но с гол на чужд терен, Барса, която остана с 10 човека,  се класира на финала в Рим. Страхотен гол на Есиен даде ранен аванс на Челси, който бе погасен в самия край на срещата с не по-малко красив такъв на Андрес Иниеста. След гола имаше време да се стигне и до опасност пред Виктор Валдес, когато удар на Балак срещна ръката на Ето'о. Футболистите на Челси искаха дузпа, но такава не бе отсъдена от главния съдия Хенинг. Каталунците продължават да мечтаят за требъл, а Челси, който бе на 2 минути от Рим, ще трябва да гледа финала по телевизията.

Срещата започна по-добре за домакините от Челси, които с помощна на публиката успяха да стреснат Барса в началните минути. Натискът на „сините” даде резултат още в 9-ата минута, когато Есиен успя да реализира попадението на сезона. Центрирана топка от Лампард се отклони в тяло на бранител на гостите и попадна на волето на левия крак на Есиен. Ганаецът стреля мощно и успя да матира Валдес, не и без помощта на горната греда.

Това сякаш даде криле на домакините и те продължиха да бъдат по-опасният тим на терена. Многобройните подавания в атаките на Барселона не доведоха до нищо интересно. В 24-ата минута Дидие Дрогба опита изненадващ удар от малък ъгъл при изпълнение на фаул. Африканецът стреля силно, но Валдес спаси. При последвалия ъглов удар Джон Тери също можеше да реализира с глава, но ударът му премина на вдясно от вратата на Барса.

Епизодичните и безплодни атаки на гостите се изнервиха футболистите на Гуардиола и Дани Алвеш получи жълт картон след няколко поредни фаула, който ще го извади от евентуален финал. Шави, Меси и Иниеста разиграваха топката по между си, но това така и не доведе до опасност за Петър Чех.

Барса започна по-активно през втората част, но въпреки това първото чисто положение се откри пред Дидие Дрогба в 51-ата минута. Африканецът получи топката в наказателното поле, финтира Пике, но ударът му с левия крак се оказа твърде слаб. Гостите продължиха да атакуват, но не стигнаха до нищо по-опасно, освен един неточен удар на Кейта. Малко по-късно и Лео Меси пробва силен изстрел от далеч, но и той не намери очертанията на вратата.

В 65-ата минута реферът Том Хенинг показа спорен червен картон на Абидал от Барселона за задържане на Никола Анелка. Може би норвежкият съдия малко попрекали и остави Барса с 10 човека и гол пасив. В 71-ата минута пък удар на Лампард рикошира в крак на бранител и за малко да заблуди Валдес, но испанският страж спаси. Футболистите на Челси играеха предимно на контраатаки, а нападателите Анелка и Дрогба на няколко пъти се пробваха да си изпросят дузпа, но Хенинг остана безмълвен.

Към 80-ата минута започна тоталният натиск на Барселона, а началото даде бранителят Пике с неточен удар от дъгата. Атаките на гостите бяха много продължителни, но липсваше завършващото подаване.

И когато никой не очакваше, каталунците, които бяха останали с човек по-малко, успяха да нанесат своя удар в добавеното време на срещата. След грешка на Есиен, топката се озова в Меси, който подаде на Иниеста. Испанският национал стреля моментално от движение и прати неспасяемо коженото кълбо в горния ляв ъгъл на Петър Чех. Резултатът вече бе изравнен и Барса бе много близо до финала. В ответната атака след гола, удар на Балак срещна ръката на Ето’о, но Хенинг отново не посочи бялата точка.

В крайна сметка с общ резултат 1:1 Барселона успя да вкара гол на чужд терен и се класира за финала на Шампионската лига в Рим срещу шампионите от Манчестър Юнайтед. Мечтаният финал вече е факт – „червените дяволи”, водени от Кристиано Роналдо срещу Супер Барса на Лео Меси.

Челси – Барселона 1:1