3. Евертън победи Спортинг с 2:1, лисабонци не губят надежда след късен гол

Евертън победи Спортинг с 2:1, лисабонци не губят надежда след късен гол

Португалците запазиха интригата за реванша с гол от дузпа

Евертън победи гостуващия Спортинг (Лисабон) с 2:1 в мач от 1/16-финалите на турнира Лига Европа. В първа среща от фазата на директните елиминации домакините поведоха с две попадения в края на първата и началото на втората част на срещата. Автори на головете станаха Стивън Пиенаар и бранителят Силван Дистен. Защитникът обаче се превърна в грешник за тима си, след като с неразчетено влизане срещу противниковия нападател Лиедсон подари правото на гостите да изпълнят наказателен удар. Дузпата бе реализирана от Велосо и осигури на Спортинг известно предимство преди реванша на стадион „Жозе Алваладе”.

В първите минути на двубоя и двата тима не избързваха с рисковани действия в противниковата половина. Гостите от Лисабон се наслаждаваха на по-голяма част от владеенето на топката, но това не им помогна да затруднят отбраната на „карамелите”. Мутиньо опита късмета си в четвъртата минута с удар от границата на наказателното поле. Топката обаче премина встрани от вратата на Тим Хауърд.
След десетина минути играчите на Евертън навлязоха в ритъм и се отърсиха от плахата си нагласа. В 11-ата минута Луис Саа бе изведен на добра позиция. Лице в лице със стража на Спортинг французинът стреля право в ръцете на Руи Патрисио. Вратарят показа завиден рефлекс, след като успя да отрази и добавката на Лиън Озман.
Секунди по-късно чернокожият нападател на Евертън отново се бе пласирал добре и получи извеждащ пас. Саа обаче успя да спечели единствено корнер. Лейтън Бейнс, който направи отличен мач за домакините, изсипа кълбото в наказателното поле на Спортинг. Тим Кейхил, който допреди секунди бе с разкървавен нос, се оказа непокрит и с глава стреля към далечния ъгъл, но и този удар не намери целта.
Евертън започна да оказва смазващ натиск върху съперника си. В 18-ата минута Саа отново изскочи зад гърба на гостуващата отбрана. Вместо да се пребори за топката нападателят потърси контакт с бранител на „зелено белите” и падна в наказателното поле. Реферът обаче не уважи жалбата за дузпа и сигнализира за продължаване на играта.
Евертън материализира преимуществото си на терена в гол в 35-ата минута. Автор на попадението стана Стивън Пиенаар. Фил Невил подаде към набралия скорост Тим Кейхил. Той нахлу в наказателното поле, но се оказа притиснат от защитник. Вместо да рискува с удар, той върна с пета към връхлитащия Пиенаар. Южноафриканецът не допусна грешка и със силен удар откри за 1:0.

Четири минути след почивката Евертън удвои преднината си след гол на Дистен. Попадението падна след центриране от корнер на Лейтън Бейнс. Кейхил скочи в борба за топката и се сблъска с вратаря на гостите. Стражът не успя да улови кълбото, което се удари в коляното на 32-годишния бранител Дистен и влезе в мрежата за 2:0. При положението гостите претендираха за нарушение срещу вратаря, но в крайна сметка такова не бе отсъдено.
От този момент натам Евертън контролираше събитията на терена с лекота, докато не се стигна до 84-ата минута. Тогава Дистен от герой се превърна в грешник за детинско нарушение срещу Лиедсон в собственото си наказателно поле.  Подаването към ветерана Лиедсон затрудни Дистен, той пропусна да овладее топката и със закъсняло влизане повали нападателя. Французинът получи директен червен картон, а зад топката застана халфът Мигел Велосо. Той не се поколеба и с плътен нископласиран удар прати топката в левия ъгъл на Хауърд за 2:1. С това той осигури стратегически гол на чужд терен преди реванша в Португалия.
Кейн: Чака ни труден, но и вълнуващ мач с Леверкузен