3. Ейре пречупи пременена Италия и среща Франция на осминафиналите (ВИДЕО+СНИМКИ)

Ейре пречупи пременена Италия и среща Франция на осминафиналите (ВИДЕО+СНИМКИ)

Гол на Роби Брейди в 85-ата минута класира "Момчетата в зелено" за сметка на Турция

С гол на халфа на Норич Роби Брейди в 85-ата минута Република Ирландия пречупи с 1:0 силния отбор на Италия и завърши на третото място в група „Е”, което ги класира на осминафиналите за сметка на Турция.

Италия, който нямаше как да бъде изместен от първото място на група „Е”, се отчете с една греда за цял мач и няколко шута.

Преди почивката положенията бяха 2 срещу 1 в полза на Ейре, който се нуждаеше от задължителна победа.

Когато изглеждаше, че Италия ги успива, островитяните взривиха „Стад Пиер Мороа” в Лил. По този начин те ще срещнат домакина Франция на осминафиналите на 26 юни в Лион.

Първата ситуация дойде в 10-ата минута, когато бомба на Хендрик с левия крак профуча покрай италианската врата.

11 минути по-късно Дарил Мърфи пробва рефлекса на Салваторе Сиригу, който пазеше вместо Джанлуиджи Буфон, но стражът изби удара под гредата.

За първи път „Скуадра адзура” стартира без Буфон от финала на Евро 2000 насам. Иначе селекционерът Антонио Конте бе извършил цели осем промени в своя състав.

Първото опасно положение за Италия дойде три минути преди почивката, когато ирландците не се ориентираха добре, топката попадна у Имобиле, чийто шут профуча покрай лявата греда.

Ирландците имаха основателни претенции за дузпа в края на полувремето, когато Маклийн получи топката в наказателното поле и пое с гърди, и точно, когато се гласеше да шутира, Бернардески връхлетя отзад и пусна ръка, попречвайки му.

Почивката дойде с освирквания срещу рефера Овидиу Хатеган от Румъния отстрана на ирландските фенове. А Сиригу докосна топката 25 пъти, два пъти повече от шестима свои съотборници.

Второто полувреме започна с мощен шут на Дзадза над напречната греда.

След това Шеймъс Коулман не успя да се възползва от грешка при изнасянето на италианците, като ударът му бе блокиран.

Постепенно Италия ограничи ситуациите пред своята врата и можеше да нанесе съкрушителен удар в 77-ата минута, който Инсиние уцели дясната греда с фалцов удар пред наказателното поле.

Ейре получи невероятна възможност 6 минути преди края, когато Уес Хулахан получи подарък от италианската защита, но стреля в тялото на Сиригу.

Секунди по-късно Хулахан центрира за Брейди, който с глава взриви хилядите по трибуните на „Стад Пиер Мороа” в Лил.

Така, Ейре успя да постигне така нужната победа и да събере 4 точки в група „Е”, като измести от там Швеция, победен от Белгия с 0:1.

Италия, който допусна първа загуба в групи на Европейско първенство от 2008 г. насам (срещу Холандия), остана на върха със своите 6 точки. Скуадрата падна едва за трети път в 24 мача в първата фаза.

Загубата е първа за Антонио Конте начело на Италия (10 евроквалификации + 3 на финалите на Евро 2016).