3. "Фениксите" прекършиха "сините птици" след драма с дузпи на митичния "Уембли" (видео+снимки)

Ливърпул спечели за рекорден осми път Карлинг Къп, побеждавайки Кардиф Сити с 5:4

Английският гранд Ливърпул спечели тазгодишното издание на Карлинг Къп, след като осъществи пълен обрат и се наложи с 5:4 след изпълнения на дузпи над подвизаващия се в Чемпинъшип тим на Кардиф Сити.

Носителят на рекордните седем купи в надпреварата триумфира в 11-ия си финал и така прибави още един трофей в своята витрина, с което изравни постижението на големия си съперник на Острова – Манчестър Юнайтед, който също има 15 турнирни купи.

Срещата завърши 1:1 в редовното време и 2:2 в продълженията, но в крайна сметка Ливърпул спечели рулетката на дузпите с 3:2.

Двубоят бе изключително драматичен и бе изгледан на живо от точно 89 041 зрители на митичния стадион „Уембли”, където мърсисайдци играха за първи път след 16-годишно отсъствие.

Те започнаха добре мача и още във втората минута Глен Джонсън разтресе напречната греда на Кардиф след една образцова контраатака и удар от границата на наказателното поле. Отговорът на Кардиф Сити обаче не закъсня.

Той дойде в 19-ата минута, когато Джо Мейсън бе изведен сам срещу Пепе Рейна и го преодоля, с което хвърли в екстаз феновете на „сините птици” по трибуните.

Попадението вдъхна увереност на уелския тим и до края на полувремето той игра като равен с равен срещу именития си опонент.
След почивката обаче Ливърпул показа, че никога не бива да бъде отписван и заигра далеч по-добре. Още в началото на второто полувреме „червените” имаха основателни претенции за дузпа, тъй като бранител на Кардиф игра с ръка, но Марк Клатънбърг подмина ситуацията. В 60-ата минута „фениксите” успяха да изравнят.

Тогава Анди Керъл се извиси над всички след изпълнение на корнер и с глава нацели страничната греда. След това обаче топката попадна у Мартин Шкъртел, а бранителят я прати в мрежата на Кардиф и така възстанови статуквото.

Последваха силни минути на Кардиф и малко преди края на редовното време Кени Милър остана очи в очи с Пепе Рейна, но ударът му мина над вратата. Така се стигна до продължения.

В тях Ливърпул започна устремно и още в началото Луис Суарес можеше на два пъти да открие резултата, но първо шутът му бе избит от стража на Кардиф, а веднага след последвалия корнер бранител изби от голлинията ударът му с глава.

В последвалите минути се видя, че силите на „сините птици” са се изчерпали, а Ливърпул е по-добре подготвеният във физическо отношение тим.

Така се стигна до 18-ата минута на продълженията, когато резервата Дирк Каут вкара поредния си важен гол за Ливърпул и по всичко личеше, че ще донесе Карлинг Къп на своите. Футболистите на Кардиф Сити обаче не мислеха така и не се предадоха.

Те притиснаха своя съперник и в 117-ата минута отново Дирк Каут се превърна в герой за мърсисайдци, изчиствайки от голлинията удар с глава на Коуи.

Дори и холандският футболист обаче бе безпомощен минута по-късно, когато след изпълнение на корнер и разбъркване в наказателното поле на „червените” бранителят Бен Търнър промуши топката между краката на Рейна и така доведе нещата до дузпи.

С първото изпълнение се нагърби капитанът на Ливърпул Стивън Джерард, чийто удар бе спасен с вещина от стража на Кардиф Том Хийтън.

После обаче и Кени Милър не можа да вкара, тъй като ударът му срещна страничната греда.

След това дойде ред на Чарли Адам, който изпрати топката далеч над вратата и също не можа да реализира.

Първата точна дузпа бе дело на Дон Кауй, но веднага след това Дирк Каут също не сгреши и изравни – 1:1.

После шут на Андрю Тейлър също срещна гредата, а Стюърт Даунинг изведе Ливърпул напред в резултата.

След това и Утингам не можа да вкара от бялата точка, а Глен Джонсън бе безпогрешен и така братовчедът на Стиви Джи - Антъни Джерард, трябваше да вкара задължително, за да може Кардиф да остане в мача.

Той обаче пропусна и така Ливърпул спечели осмата си Карлинг Къп и заслужи квота за турнира Лига Европа.