3. Фиорентина детронира Лацио за Купата след голово шоу на „Артемио Франки” – 3:2

Фиорентина детронира Лацио за Купата след голово шоу на „Артемио Франки” – 3:2

„Виолетовите” чакат на полуфинал победителя от супер-сблъсъка Интер срещу Ювентус

Отборът на Фиорентина се класира за полуфиналите на турнира за Купата на Италия, след като надделя с 3:2 у дома над носителя на трофея Лацио. Гостите от Рим тотално проспаха първото полувреме и заслужено изоставаха на почивката с 0:2, след двете попадения на румънеца Адриан Муту. През втората част Лацио се посъбуди и сътвори някои добри неща, като дори вкара два гола, но това не се оказа достатъчно за момчетата на Давиде Балардини, които не успяха да защитят трофея си от миналия сезон.

Фиорентина наложи обичайния домакински натиск след първия съдийски сигнал и успя да стигне до попадение още в 8-ата минута. Домакините развиха хубава атака от дясно, която стигна до Джилардино. Той от своя страна намери Муту на чиста позиция, а румънецът стреля силно от въздуха и не остави никакви шансове на Муслера – 1:0. По-добрата игра на „виолетовите” продължи, а Лацио сякаш за първи път играеше официален мач. Домакините контролираха изцяло събитията на терена и в 20-ата минута за малко да стигнат до втори гол, но изстрел на Варгас от фаул премина в опасна близост до вратата на Муслера.

В 34-ата минута отново Варгас опита своя шанс при изпълнение на пряк свободен удар. Този път шутът на чилиеца рикошира в стената и за малко не влетя в мрежата на Муслера, който бе замръзнал на своето място. Така след още няколко добри атаки, „Ла Виола” стигна до нов гол в 44-ата минута. Алберто Джилардино пое топката в наказателното поле, върна я назад към Муту, който с мощен удар от дъгата не остави шансове на Муслера за 2:0, като при този резултат завърши и първата част.

След като проспа изцяло първото полувреме, отборът на Лацио се посъбуди през втората част. Първо техничен удар на резервата Фоджа премина на около метър от вратата на Фрей, а в 49-ата минута Сарате успя да върне едно попадение. Аржентинецът направи страхотен рейд по лявото крило, навърза четирима бранители на домакините и с техничен удар с десния крак матира Фрей за 2:1. Малко по-късно пък Коларов пробва своя късмет с изстрел от далеч, но той се оказа неточен.

Стигна се обаче до 58-ата минута, когато домакините прекършиха устрема на Лацио и стигнаха до трети гол. След изпълнение на ъглов удар, Муту не успя да нанесе хубав удар от въздуха, но топката попадна право на главата на Кролдруп, който от 2 метра я заби в мрежата на Муслера за 3:1. Само 10 минути по-късно обаче Лацио успя да върне нов гол. Паскуале Фоджа намери Томазо Роки в наказателното поле, ветеранът се завъртя и с техничен удар с левия крак направи безпомощен Себастиан Фрей.

Силите на Лацио обаче не стигнаха за нещо повече. До края на срещата именно отборът на Фиорентина бе този, който диктуваше събитията на терена и не позволяваше на „орлите” да сътворят опасна атака пред Фрей. В 85-ата минута Маркиони бе близо до четвърти гол за Фиорентина, но негов удар премина на сантиметри от левия страничен стълб. В добавеното време на срещата пък младият Караро също направи уникален пропуск, след като стреля слабо в ръцете на вратаря от непосредствена близост.

В крайна сметка резултатът остана непроменен и Фиорентина успя да отстрани от турнира шампиона Лацио. На полуфиналите момчетата на Чезаре Прандели ще се изправят срещу победителя от срещата Интер – Ювентус, която е на 27 януари на „Сан Сиро”.

Фиорентина – Лацио 3:2