3. Франция откри с победа Евро 2016 след страхотен гол в края на героя Пайе (ВИДЕО+СНИМКИ)

Румъния бе на минути от равенството, но загуби с 1:2

Домакинът Франция победи трудно Румъния с гол малко преди края за 2:1 в първия мач от Евро 2016.

Церемонията по откриването на 15-ото Европейско първенство бе кратка, но наситена с много емоции, а преди двубоя на „Стад дьо Франс” оркестрите на Френската републиканска гвардия и училищният хор на радио Франция изпълниха на живо химните на двете страни.

После дойде време за футбол...

Френският селекционер Дидие Дешан очаквано заложи на схема 4-3-3 за дебютния мач от Група А, в която са още Албания и Швейцария, като атаката на „петлите” бе водена от Оливие Жиру, на когото помагаха Димитри Пайе и Антоан Гризман.

Румънското трио на българския шампион Лудогорец в лицето на Козмин Моци, Андрей Препелица и Клаудиу Кешеру пък остана на резервната скамейка, а още в четвъртата минута пред Богдан Станку се откри страхотна възможност.

Тогава защитата на Франция не бе добре подредена при един корнер и Флорин Андоне продължи с глава към далечната греда, където Богдан Станку бе абсолютно сам, но от непосредствена близост стреля в обсега на вратаря и Юго Лорис спаси инстинктивно.

След последвалия ъглов удар именно Андоне стреля с глава, но топката премина над напречната греда.

Не след дълго Франция отговори подобаващо. В десетата минута Димитри Пайе с прецизно центриране сложи топката на главата на Оливие Жиру, но нападателят на Арсенал не можа да улучи целта от границата на вратарското поле.

Малко по-късно Бакари Саня се включи чудесно в една атака и центрира успоредно на голлинията. В пеналта Антоан Гризман опита ножичен удар, но се размина с топката. Тя обаче се отби от тялото на румънския капитан Влад Кирикеш и се върна към Гризман, който с глава я прати в страничната греда.

Това се случи в 14-ата минута, а в 36-ата Пайе намери отлично Гризман, чийто изстрел бе блокиран, но въпреки това премина само на сантиметри от целта.

Секунди преди почивката пък Пол Погба получи шанс да стреля и опита да го стори от воле, ала не улучи топката.

В даденото от рефера продължение на първата част пък Жиру бе оставен непокрит след корнер и стреля с глава от удобна позиция, но отново разочарова с изпълнението си.

Така паузата дойде при нулево реми, а веднага след нея румънците изненадващо натиснаха и в 47-ата минута Богдан Станку бе оставен сам в пеналта.

Той успя да овладее на гърди и отправи хубав удар със странична ножица, след който Юго Лорис остана на място, ала с облекчение видя как топката преминава покрай вратата му.

В 52-ата минута пък Жиру бе отлично изведен в коридор от Пайе, но изстрелът му бе право в тялото на румънския страж.

Пайе обаче не спираше с чудесното си представяне и бе в основата на всичко интересно пред румънската врата. Не след дълго той подаде към Пол Погба, чийто хубав удар от воле бе спасен от стража Татарушану.

Първото попадение на Евро 2016 стана факт в 57-ата минута именно след грешка на вратаря. Той увисна при поредното добро центриране на Пайе и това даде шанс на Жиру да се разпише с глава за 1:0.

Преднината на „петлите” обаче се запази по-малко от десет минути, защото в 64-ата Богдан Станку изравни от дузпа, отсъдена за нарушение на Патрис Евра срещу Николае Станчиу – 1:1.

След това Дидие Дешан се опита да промени изхода на срещата, като пусна в игра младите Кинсли Коман и Антони Марсиал, но по всичко изглеждаше, че победител няма да има.

Не така обаче мислеше Димитри Пайе. Нисичкит полузащитник, който изигра страхотен сезон с Уест Хем, реши всичко с красиво попадение малко преди края.

В 89-ата минута той получи от Нголо Канте и от границата на пеналта с прецизен удар прати топката непасяемо в далечния горен ъгъл, за да донесе успеха на своите.

Не след дълго Пайе бе заменен, за да получи напълно заслужени аплодисменти от публиката и не можа да сдържи сълзите си, напускайки терена.

Така Франция започна успешно Евро 2016, а Румъния ще трябва да се фокусира върху следващия си мач, който е на 15 юни срещу Швейцария.

Алавес отново не прости на Севиля (ВИДЕО)

Трета поредна победа в съперничеството след 2:1

Ница разгроми Сент Етиен с 8:0 (ВИДЕО)