3. Франция взе скалпа на Германия (ВИДЕО+СНИМКИ)

Франция взе скалпа на Германия (ВИДЕО+СНИМКИ)

Антоан Гризман прати "петлите" на трети пореден финал на голямо първенство, което Франция организира

Франция е вторият финалист на Евро 2016. „Петлите” бяха по-добри от Германия и се наложиха с 2:0 след голове на Антоан Гризман и в неделя ще срещнат Португалия в големия финал на „Стад дьо Франс”.

Волейбол на Бастиан Швайнщайгер в наказателното поле в края на първото полувреме позволи на Антоан Гризман от дузпа да даде аванс на Франция на почивката.

„Петлите”, които ще играят на финал на трето поредно голямо първенство, което организират (1984, 1998 и 2016) и за първи път след 10 години, бяха по-уверени през второто полувреме и Гризман мушна нов гол в 72-ата минута след грешка на Мануел Нойер.

Световният шампион Германия, който загуби четвърти от последните си шест полуфинала (2006, 2010, 2012, 2016) и за първи път от Франция в официален мач от 58 години насам, се отчете с една греда на Джошуа Кимих и негов удар в добавеното време, отразено от Уго Лорис, и в крайна сметка преклони глава пред домакина.

А Антоан Гризман стана първият играч с 6 гола на едно Европейско първенство от 1984 г. насам, когато Мишел Платини отбеляза 9.

Селекционерът на Германия Йоахим Льов направи три промени в състава. Юлиан Дракслер, Емре Джан и Бастиан Швайнщайгер, който установи рекорд със своите 38 мача на световни и европейски първенства, замениха наказания Матс Хумелс и контузените Марио Гомес и Сами Кедира. Очакванията, че Марио Гьотце ще започне, не се оправдаха и Томас Мюлер беше на върха на атаката, подкрепян от Дракслер и Йозил по фланговете.

Дидие Дешан запази състава, който разгроми 5:2 Исландия миналия уикенд, което означаваше, че няма място за халфа на Лестър Н’Голо Канте.

Французите установиха надмощие и още в 7-ата минута Антоан Гризман си извоюва чудесна позиция и стреля от границата на наказателното поле, но Нойер извади топката от левия си ъгъл.

Германия отговори с рикоширал изстрел на Емре Джан от подобна позиция, който Уго Лорис едва извади.

В 25-ата минута Димитри Пайе завъртя от фаул, но Мануел Нойер беше безупречен. Швайнщайгер пък фалцира две минути по-късно, а Лорис извади в корнер.

Иначе Бундестимът пое контрола върху топката. Французите, които приеха играта в своята половина, оцеляха при един карамбол след 30-ата минута.

„Петлите” разчитаха на своята бързина и в 41-ата минута Гризман получи вляво на наказателното поле, но прати във външната страна на мрежата.

Минута по-късно Оливие Жиру спечели въздушно единоборство с Боатенг в центъра и тръгна сам към вратата на Германия, но беше тромав и догонен от Хьоведес, който блокира удара му в наказателното поле. Една от най-интересните ситуации дотук в мача.

В добавеното време на първата част Франция получи право на закономерна дузпа. Бастиан Шванщайгер се превърна в абсолютен грешник за своите. След като пропусна дузпа срещу Италия в четвъртфиналите, сега Швайни посрещна с ръка центриране от корнер в опит да попречи на съперник да играе с глава. След миг колебание Никола Рицоли посочи бялата точка. Антоан Гризман беше безкомпромисен от 11-метровия наказателен удар, забивайки в горния ляв ъгъл и давайки аванс на „петлите” на почивката.

Гризман със своите 5 гола и 2 асистенции е първият играч от Мишел Платини през 1984 г. насам, имащ участие в 7 гола на еврофинали. Само Платини има повече голове на едно европейско в сравнение с Гризман – 9 срещу 5. Освен това нападателят на Атлетико се изравни със Зинедин Зидан, който също има 5 попадения на континентални шампионати.

Любопитен факт на почивката показваше, че Франция никога не е губила, когато Гризман е вкарал (7 победи и 2 равенства).

Франция започна по-уверено второто полувреме. А контузия на Жером Боатенг причини ново главоболие на Йоги Льов. Централният защитник получи контузия и бе заменен принудително в 60-ата минута от Шкодран Мустафи. Немският селекционер пусна Гьотце вместо Джан в 67-ата минута в опит да промени нещо.

Французите имаха 3 срещу 0 удари между 45-ата и 70-ата минута.

Антоан Гризман прободе германците за втори път в 72-ата минута и много сериозно наклони везните в полза на французите. Кимих сбърка в защита, после Мустафи беше много колеблив срещу Погба, който центрира отляво, Нойер не успя да избие добре и Гризман мушна в открилата се пролука за 2:0.

С шестото си попадение на Евро 2016 Гризман се изравни с Тиери Анри на еврофинали.

Само две минути по-късно Бундестимът можеше да намали, като Кимих улучи мощно рамката, където се съединяват двете греди.

Германия вече нямаше какво да губи. Шут на Дракслер от свободен удар профуча покрай вратата петнайсетина минути преди края.

Гризман пропусна да оформи своя хеттрик в 86-ата минута след самостоятелен рейд и удар в ръцете на Нойер.

Кимих направи последен опит да върне надеждите на германците в добавеното време, но Лорис виртуозно извади от ъгъла.

Гризман е едноличен лидер при голмайсторите на Евро 2016 с 6 гола, а Франция изравни рекорда си от 13 попадения, колкото отбеляза на шампионското си европейско през 2000 г.

Що се отнася до притежанието на топката, Франция имаше 32,2%, тяхното най-лошо в мач на европейско от 1980 г. насам. Въпреки това, те срещат Португалия в неделя от 22:00 ч, като имат 10 победи в последните 10 мача срещу "мореплавателите".

Артета: Гостуваме на шампионите, няма как да е лесно