3. Фулъм е на финал в Лига Европа след драматично 2:1 над Хамбургер (видео)

Фулъм е на финал в Лига Европа след драматично 2:1 над Хамбургер (видео)

Англичаните обърнаха своя съперник за седем минути и пишат златни букви в историята си

Фулъм записа златни букви в своята история. Иначе средняшкият в Англия отбор достигна финала в турнира за Лига Европа още във второто си участие в евротурнирите след 0:0 в Германия и драматично 2:1 над Хамбургер на своя „Крейвън Котидж в предпоследното стъпало преди трофея. Болката за германците обаче е още по-голяма, тъй като те изпуснаха уникалния шанс да играят в последния мач на своя „Нордбанк Арена”, където ще се проведе финалът на първото в историята издание на новия турнир.

Хамбургер поведе в резултата след фамозно изпълнение на Младен Петрич, а Фулъм обърна с много воля и борба своя съперник, вкарвайки два гола за седем минути през втората част.

Мачът започна изключително бавно. С поредица от грешни подавания и в двата отбора зрителите се изнервиха в първите минути. След 15-ата обаче нещата започнаха да се променят. Изненадващо за всички Хамбургер бе отборът, който пое инициативата. Така се стигна до 22-ата минута, когато германците получиха право да изпълнят пряк свободен удар на почти 30 метра фронтално от вратата. Зад топката застана хърватският стрелец на отбора Младен Петрич, който с фамозно изпълнение прати топката зад стената в горния ъгъл на Шварцер.

След попадението Фулъм сякаш изживя криза, която не премина до края на първата част, докато Хамбургер на няколко пъти реализира интересни атаки.

През втората част играта рязко се оживи след първите няколко минути. Въпреки че нямаше чисто голово положение досега, английският тим владееше топката и се опитваше да стигне до възможност за гол.

В 59-ата минута обаче Хамбургер можеше да поведе с 2:0. Младен Петрич навлезе много остро в лявата част на наказателното поле и центрира остро към Зе Роберто. На пътя на топката застана Аарън Хюз, който предотврати сигурен гол.

След домакините засилиха неимоверно натиска си, което им донесе успех. Играта напусна голмайсторът на тима Боби Замора, след като контузията на ахилеса не му позволи да играе повече. Смяната обаче освежи силно редиците на тима на Рой Ходжсън.

В 62-ата минута Пол Канчески получи право да изпълни фаул почти от флагчето на корнера. Англичанинът изпълни заучено положение и центрира ниско по земя към Деймиън Дъф, който стреля в обратния ъгъл на вратата, но топката мина съвсем близо до десния стълб.

В 66-ата минута пък Петрич увлече двама защитници и пусна хитра топка в пеналта към Давид Яролим, който стреля под гредата, но Шварцер спаси.

Четири минути след това дойде и скъпоценното попадение за Фулъм. Дани Мърфи пусна много добър пас от центъра към Саймън Дейвис, който изключително хладнокръвно елиминира защитник на гостите и с прекрасен удар от въздуха вкара топката под плонжа на Франк Рост – 1:1.

След изравняването „Крейвън Котидж” избухна и даде допълнителна сила на своя отбор. В 77-ата минута след центриране от корнер Фулъм вкара златен гол. Золтан Гера се оказа най-съобразителен при създалото се разбъркване и пусна топката в мрежата през куп от играчи.

До края на мача Хамбургер направи всячески опити да стигне до 2:2. Футболистите на временния треньор Рикардо Мониз играеха на тотална преса, за да не позволят на съперника си да мине центъра. Питройпа, Петрич и Ван Нистелрой атакуваха от всички позиции, но защитата на Фулъм, особено в лицето на Хангеланд, се справяше перфектно. Шансът за германците дойде в последните секунди на мача, когато Ван Нистелрой се озова в добра позиция на няколко метра, но нсе разбра дали искаше да стреля или да подаде и изпълнението му беше под всякаква критика.

Така, секунди по-късно, "Крейвън Котидж" бе в неуписуема еуфория от пробива, който прави скромния лондонски отбор. Отборът тръгна от квалификациите на Лига Европа, където отстрани руския Амкар. След това мина през груповата фаза, записвайки победа и равен срещу нашия ЦСКА, а в директните елиминации отстрани последователно украинския Шахтьор, Ювентус и немските Волфсбург и Хамбургер преди финала. "Котиджърс" спечелиха виза за Европа, след като спечели наградата за феърплей от ФА.

Фулъм - Хамбургер 2:1

0:1 Петрич 22'
1:1 Дейвис 70'
2:1 Гера 77'

Фулъм: Шварцер, Пентсил (Невланд 75’), Дейвис, Хангеланд, Хюз, Кончески; Дъф, Етуху, Мърфи, Гера, Замора (Демпси 55’);

Хамбургер: Рост; Демел, Матайсен, Боатенг, Аого; Теске (Ринкон 56, Ринкон – Гереро 79’;), Зе Роберто, Яролим (Розенал 90'), Питройпа; Петрич, Ван Нистелрой;

Исторически срам за финалиста от Шампионска лига

Атлетик Билбао записа победа над Селта и продължава да трупа увереност в Ла Лига (ВИДЕО)

Баските победиха с 3:1