3. Гаф на съдията, подарък на Валдес и голям Де ла Пеня създадоха сензацията на деня - Барселона - Еспаньол 1:2

Иван Де ла Пеня вкарва за първи път след четири сухи години в Примера

Отбoрът на Еспаньол успя да шокира света и победи лидера Барселона с 2:1 в мач от поредния кръг на Примера. Огромна помощ на гостите от стадион "Монжуик" даде съдията Делгадо Ферейро, а така също и стражът на "блаугранас" Виктор Валдес.

Каталунското дерби започна много оспорвано, като и двата тима имаха желание да покажат кой е по-достоен да защитава цветовете на областта Каталуния. Още от първите минути и двата тима имаха своите възможности. Барселона бе по-дейният тим, а нападателното трио Анри, Меси и Ето’о бяха във вихъра си. Съдията на двубоя Делгадо Ферейро накъсваше ненужно играта и напрежението в срещата растеше. Имаше много твърди единоборства, което не позволяваше да се играе качествен футбол. В 24-ата минута защитникът на „блаугранас” Ерик Абидал получи контузия и бе заменен от Карлес Пуйол на левия фланг.

Напрежението в срещата ескалира в 39-ата минута. При едно единоборство Сейду Кейта влезе в краката на играч на Еспаньол. Малиецът изчисти топката, но закачи с другия си крак противниковия състезател, който падна веднага на земята. Реферът, който видимо не бе подготвен да води подобна ключова среща, взе прибързано решение и показа червен картон на играча на Барселона. Това отключи много негодувания от страна на възпитаниците на Гуардиола, които започнаха да търсят саморазправа с арбитъра. При резултат 0:0 завърши  първото полувреме.

Втората част започна вихрено за гостите от Еспаньол. С човек повече те успяха да изненадат Барселона и в 50-ата минута Иван Де ла Пеня успя да направи резултата 1:0. Той успя да смълчи трибуните с добро изпълнение и напомни за най-добрите си дни. Само пет минути по-късно шокът на стадион „Ноу Камп” бе пълен. Вратарят Виктор Валдес за пореден път доказа, че може да прави безумни неща. Той пое топката и се опита да подаде на Жерар Пике, но вместо това прати топката в краката на Де Ла Пеня, който с прецизен удар успя да направи резултата 2:0.

Това бе абсолютен нокаут за Пеп Гуариола и неговите момчета, които бяха и с човек по-малко. Барса успя да се върне в мача в 62-ата минута, когата Яя Туре засече с чудесен удар топката в наказателното поле и по този начин намали на 1:2. Реферът на срещата изумяваше всички с отсъжданията си, които бяха тенденциозно в полза на гостуващия тим. Гуардиола направи няколко промени, като се отказа от Ето’о и Анри, за сметка на Бускетс и Гудьонсен.

„Блаугранас” имаше шанс да изравни резултата в заключителните минути, но удар на Ейдур Гудьонсен бе париран от защитник на Еспаньол. Реферът си навлече гнева на публиката и всички фенове на Барса, след като свири последния съдийски сигнал с 20 секунди преди края на обявените три минути.

След тази среща разликата между Барселона и втория Реал (Мадрид) е 7 точки.

Барселона - Еспаньол 1:2
0:1 Де ла Пеня 50'
0:2 Де ла Пеня 55'
1:2 Яя Туре 62'

Барселона: Валдес, Пике, Маркес, Алвеш, Абидал, Туре, Кейта, Шави, Анри, Меси, Ето’о

Еспаньол: Камени, Харке, Перея, Гарсия, Санчес, Де ла Пеня, Анхел, Нене, Мойсес, Алонсо, Луис Гарсия.

Рефер: Делгадо Ферейро

Стадион: „Ноу Камп”