3. Голов трилър на "Сан Сиро", Интер - Рома 3:3

Голов трилър на "Сан Сиро", Интер - Рома 3:3

Истинско дерби с марката Серия "А" - 6 гола и още дузина положения

Отборите на Интер и Рома направиха страхотен спектакъл в дербито на 26-ия кръг на италианската Серия „А”. За пореден път мачът между тези два отбора завърши с голям резултат, този път 3:3. Гостите от Рома могат да съжаляват за изпуснатата победа, след като бяха по-добрият отбор в по-голямата част от мача и успяха да поведат на два пъти. Отлични решения на Жозе Моуриньо по време на мача предотвратиха негова първа домакинска загуба за шампионат от 2003 година насам.

Срещата започна с неочакван натиск на гостите. Още в началните 10 минути Рома можеше да поведе в резултата, но първо Вучинич не успя да прехвърли Жулио Сезар, а малко по-късно удар на Баптища от пряк свободен удар бе спасен от вратаря на домакините, който демонстрира отлична форма в последните мачое. Рома продължи да атакува, а футболистите на Интер, подобно на мача с Манчестър Юнайтед, почти не играеха с топката. В 15-ата минута Мирко Вучинич пробва своя късмет с удар от дъгата на наказателното поле, но отново Жулио Сезар спаси. Логичното дойде в 22-та минута, когато Даниеле Де Роси даде аванс на Рома с перфектен удар с глава, който намери десния страничен стълб преди да влети в мрежата на Сезар – 0:1. Домакините изглеждаха доста стреснати от гола и получиха нов такъв само 6 минути по-късно. Йон Арне Рийза пое дълъг нас на Пизаро с глава, напредна в наказателното поле и с техничен удар от малък ъгъл прекара топката между краката на Жулио Сезар, за да даде солидна преднина на своя отбор. Малко по-късно резултатът можеше да стане и 3:0 в полза на Рома, но удар на Вучинич бе блокиран от притичалия Бурдисо. Резултатът остана непроменен до края на полувремето, но загатна, че и през втората част зрителите ще наблюдават страхотен футбол, така и стана.

Старши треньорът на домакините Жозе Моуриньо пусна в игра на почивката опитните Луиш Фиго и Патрик Виера, и това даде резултат. Интер заигра по-добре и още в 49-ата минута успя да върне едно попадение. Дълга топка в половината на гостите бе овладяна от Адриано, който намери непокрития Балотели. Младежкият национал на Италия засече със силен удар подаването и не остави шансове на Дони. Рома обаче отговори моментално и в 56-ата минута Матео Бриги попадна в прегръдките на своите съотборници. Де Роси пусна хубав пас към Баптища, който гардира топката и я остави на връхлитащия Бриги. Халфът на Рома стреля силно и прати коженото кълбо в долния десен ъгъл на Жулио Сезар, с което върна преднината на своя отбор от два гола. Тя обаче не трая много време. В 62-та минута Интер получи правото да изпълни дузпа, след като Балотели бе съборен в наказателното поле от Де Роси. Потърпевшият застана зад топката и с техничен удар матира Дони за 2:3. Интер наложи териториален натиск, но контраатаките на Рома бяха далеч по-опасни. При една от тях Матео Бриги се засуети в наказателното поле и не успя да уцели вратата, а малко след това топовен удар на Рийзе от фаул бе отразен от намиращия се във суперформа Жулио Сезар. В 69-ата минута и Вучинич имаше добра възможност, но не успя да уцели вратата от удобна позиция.

В 76-ата минута Моуриньо направи още една смяна, която повлия на моментално на мача. Само две минути след като се появи на терена на мястото на Деян Станкович, Ернан Креспо засече центриране отляво на Фиго и със страхотен удар с глава прати топката в горния десен ъгъл на Жулио Сезар, с което изравни резултата – 3:3. До края на срещата оставаха по-малко от 15 минути, но двата отбора не се отказаха да търсят победата. Първо стражът на Рома Дони предотврати хеттрика на Марио Балотели, след като спаси негов силен удар от границата на наказателното поле. Малко по-късно Фиго стреля от фаул, но ударът му бе спасен от вратаря на гостите. Финалните минути на това зрелищно дерби обаче принадлежаха на футболистите на Рома. „Вълците” пропуснаха 3 изгодни положения в последните 2 минути на мача. Първо резервата Менес стреля слабо от чиста ситуация, а малко след това Де Роси можеше да вкара втория си гол, след като се освободи по брилянтен начин от отбраната на домакините, но ударът му с левия крак премина на встрани от целта. В самия край на мача отново Менес можеше да отбележи, но Кордоба блокира неговия удар.

Така двата отбора направиха истинско дерби с марката Серия „А” и поделиха по една точка. Тя обаче не променя техните позиции в класирането. Интер остава на върха с актив от 60 точки, 7 пред втория Ювентус. Рома пък е на 6-а позиция с актив от 44 точки, на две точки от заветното четвърто място, което се заема от Фиорентина.

Интер – Рома 3:3
0:1 Де Роси 22’