3. Голова фиеста на Барса на "Ноу Камп" обезсмисли реванша в Украйна (видео)

Голова фиеста на Барса на "Ноу Камп" обезсмисли реванша в Украйна (видео)

Барселона се стяга за "Ел Класико" след като не допусна изненада и разгроми Шахтьор Донецк с 5:1

Отборът на Барселона постигна убедителна победа с 5:1 срещу Шахтьор Донецк в първи четвъртфинален мач от Шампионската лига и на практика обезсмисли реванша в Украйна след седмица.

Каталунците откриха резултата чрез Андрес Иниеста още във 2-ата минута на срещата, а Дани Алвеш покачи на 2:0 в 34-ата. През второто полувреме резултатът доби класическо изражение след гол на Пике в 53-ата минута. Шест минути по-късно украинците успяха да върнат едно попадение чрез Ярослав Ракитский, но в следващата атака Барса отново възстанови преднината си от три гола, след като Кейта отбеляза красив гол. Крайното 5:1 оформи Шави четири минути преди края.

Срещата на „Камп Ноу” започна по отличен начин за домакините, които още в първото си по-сериозно нападение откриха резултата. Лионел Меси пробва да намери с извеждащ пас Давид Вия, но при подаването на „аржентинеца” топката срещна тялото на бранител на Шахтьор и попадна в краката на Андрес Иниеста, който от десетина метра нямаше как да сбърка.

Гостите не се стъписаха и дори напраиха няколко нелоши атаки, завършили с удари по посока на вратата на Валдес. Украинците обаче разчитаха предимно на изстрели от далечна дистанция, тъй като Барселона за пореден път имаше смазващо превъзходство във владението на топката и не оставяше много празни пространства за своя съперник.

Домакините нанесоха втория си голов удар в 34-ата минута, когато Дани Алвеш получи прекрасно подаване от автора на първото попадение Иниеста и от непосредствена близост удвои преднината на каталунците.

При този резултат дойде и почивката на „Камп Ноу”.

Четири минути след началото на втората част резултатът можеше да стане класически след хубав удар на Меси от границата на наказателното поле, спасен с вещина от вратаря на гостите.

В 53-ата минута обаче, стражът на Шахтьор бе безсилен след едно центриране на Шави от корнер, след което Жерар Пике прати топката в долния десен ъгъл на вратата.

Успокоени от благоприятния за тях развой на мача, испанците играха разконцентрирано при едно центриране на Дарио Сърна от фаул, след което Ярослав Ракитский засече топката с коляно и я прати в далечния на Валдес ъгъл, връщайки едно попадение.

Радостта на тима от Донецк обаче трая прекалено кратко, тъй като още в следващото нападение Сейду Кейта получи кълбото на дъгата на наказателното поле от Меси и я забоде безпощадно в горния десен ъгъл на вратата на слисания Андрий Пятов.

Въпреки негативният резултат, украинците не се отказаха да търсят ново попадение и в 82-ата минута, влезлият като резерва Луиш Адриано бе много близо до такова, след като нацели дясната странична греда зад Валдес.

Четири минути след това обаче Шави Ернандес окончателно сложи точка на спора след като бе изведен на чиста позиция от Иниеста и необезпокояван от никого прониза за пети път украинската врата.

По този начин тимът на Барселона предреши изхода четвъртфиналния сблъсък и направи реваншът след седмица в Донецк протоколен. Двубоят след седмица ще бъде пропуснат от Андрес Иниеста поради натрупани жълти картони, но това едва ли ще създаде главоболия на Пеп Гуардиола с оглед на внушителната преднина от четири гола, която неговият тим натрупа тази вечер. Със същия аванс може да се похвали и отборът на Реал Мадрид, разгромил Тотнъм миналата вечер, за радост на почитателите на футбола по целия свят, които вече предвкусват "Ел Класико" на полуфинал в Шампионската лига.