3. Грешка и рикошет провалиха Ливърпул (ВИДЕО)

Грешка и рикошет провалиха Ливърпул (ВИДЕО)

Арсенал спечели дербито с 3:1

Арсенал спря серията от 11 мача без загуба на Ливърпул, след като спечели с 2:1 дербито от XXIII кръг на английската Висша лига.

Двата отбора направиха по една груба грешка в защита на „Емирейтс“ и си размениха попадения, след като Букайо Сака откри резултата в 14-ата минута.

Точно преди почивката Габриел Магаляеш си вкара автогол, а в 67-ата минута съименникът му Габриел Мартинели се възползва от неразбирателство между капитана Ван Дайк и вратаря Алисон за 2:1. Крайното 3:1 пък оформи резервата Леандро Тосар в добавеното време на срещата.

След него те вече имат 49 точки, със само 2 по-малко от лидера Ливърпул, който завърши двубоя с човек по-малко заради втори жълт картон на Ибрахима Конате.

Шампионът Манчестър Сити е на 5 точки от върха, но има 2 изиграни мача по-малко.

Дербито стартира при силен вятър, който затрудни двата отбора, но не помрачи ни най-малко настроението на феновете по трибуните.

Първият шанс се откри пред гостите още в 40-ата секунда, когато дълъг пас на капитанът им Ван Дайк достигна с доза късмет до Диого Жота, но последният бе изпреварен от вратаря на Арсенал.

Отговорът на Арсенал дойде в 3-ата минута, когато Букайо Сака центрира опасно, но Ибрахима Конате се намеси решително и изчисти.

В 11-ата минута английският национал направи фрапантен пропуск. След като Мартинели напредна отлично и го намери с центриране, Сака не можа от около метър да засече с глава топката в опразнената врата.

Секунди след това и Ливърпул бе близо до гола. Шутът на Коуди Гакпо по диагонала обаче премина на сантиметри от страничната греда.

Арсенал откри резултата в ответната атака. Кай Хаверц получи в коридор между двамата централни защитници на гостите и макар Алисон да спаси удара му, при добавката нямаше кой да спре Сака – 1:0.

След попадението Ливърпул очаквано повиши оборотите и погледна по-смело към вратата на домакините.

В 20-ата минута обаче завърналият се след травма Трент Александър-Арнолд сгреши при изнасянето на топката и тя стигна до Мартин Йодегор. Ударът на капитана обаче бе отлично блокиран от този на гостите – Върджил ван Дайк.

В 30-ата минута самият Ван Дайк засече с глава центриране от корнер, но над целта.

Осем минути след това Алисон спаси опит на Габриел Магаляеш да го преодолее, а малко преди почивката шут на Габриел Мартинели беше блокиран.

Така се стигна до добавеното време на първата част, когато Ливърпул изравни заради груба грешка в защитата на Арсенал.

Вратарят Давид Рая и Уилям Салиба не се разбраха до ъгъла на малкото наказателно поле, а Луис Диас успя да се пребори с тях и чукна топката, която се удари в ръката на Габриел Магаляеш и спря в мрежата на домакините 1:1.

При този резултат дойде почивката, след която Ливърпул заигра по-силно. Ударите на Къртис Джоунс и на Гакпо обаче преминаха покрай вратата, а пред другата Жоржиньо пропусна от добра позиция.

В 67-ата минута обаче се стигна до кошмарна грешка в отбраната на мърсисайдци, чиито капитан и вратар не се разбраха, а от това се възползва Габриел Мартинели и прати топката в опразнената мрежа за 2:1.

Последваха вихрени атаки и към двете врати, а в заключителната част на двубоя Ливърпул натисна в опит да изравни.

При една контраатака в 92-ата минута обаче резервата Леандро Тросар стреля от малък ъгъл по диагонала, топката се отклони от крака на Ван Дайк и спря в мрежата на Ливърпул за крайното 3:1 в полза на Арсенал.

Така мърсисайдци допуснаха едва втората си загуба през сезона във Висшата лига и по този начин дават шанс на шампиона Манчестър Сити да оглави класирането, ако спечели двата мача, които има в резерв.

Арсенал – Ливърпул 3:1
1:0 Букайо Сака (14)
1:1 Габриел Магаляеш (45+3, авт.)
2:1 Габриел Мартинели (67)
3:1 Леандро Тосар (90+2)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

АРСЕНАЛ: 22. Рая, 35. Зинченко, 2. Салиба, 4. Бен Уайт, 6. Габриел Магаляеш, 20. Жоржиньо, 41. Деклан Райс, 8. Йодегор (к), 11. Мартинели, 7. Сака, 29. Кай Хаверц;

Мениджър: Микел Артета;

ЛИВЪРПУЛ: 1. Алисон, 2. Гомес, 4. Ван Дайк (к), 5. Конате, 66. Александър-Арнолд, 10. Мак Алистър, 17. Джоунс, 38. Гравенберх, 7. Диас, 18. Гакпо, 20. Жота;