3. "Храбрите соколи" спряха "Трите лъва" на "Уембли" (видео)

"Храбрите соколи" спряха "Трите лъва" на "Уембли" (видео)

Невероятен Божович запази мрежата си суха

Изненадващо или не Черна гора направи равен на Англия пред 73 451 на „Уембли”. Двата отбора не си отбелязаха гол, а резултатът 0:0 запази балканците на лидерската позиция в група “G”. „Храбрите соколи”, за които невероятен мач направи вратарят Божович, вече имат 10 точки в актива си, пред Англия със 7, Швейцария и България с по 3 и Уелс без точка. Черногорците обаче са с мач повече. Те дори успяха да ударят гредата малко преди края, което вече можеше да доведе до истинска сензация. Все пак не трябва да забравяме трудната игра на „Трите лъва” срещу балкански съперници.

За съжаление на черногорците техният нападател Мирко Вучинич не можа да вземе участие заради контузия, получена по време на загрявката преди двубоя на „Уембли”. Голмайсторът на очертаващия се като основен конкурент на България за второто място в групата бе обещал да повтори стриптийза, който направи след победното си попадение над Швейцария в предходния мач на тима, но това нямаше как да се случи тази вечер. Селекционерът на домакините Фабио Капело реши да заложи на нападателен дует Уейн Рууни – Питър Крауч, а по крилата за „трите лъва” действаха Ашли Йънг и Адам Джонсън.

Още в 3-ата минута Питър Крауч можеше да открие резултата, но не успя да достигне извеждащия пас на Стивън Джерард и топката напусна очертанията на терена. В 17-ата минута отново високият нападател получи добра възможност. Този път обаче той засече центрирането на Глен Джонсън над вратата.

До почивката домакините се мъчеха да създадат нещо, а в моментите когато го правеха, вратарят на Черна гора Божович се справяше с набезите на Джонсън и Рууни.

Втората част започна с груби нарушения, които бяха санкционирани от главния рефер. В 59-ата минута Божович направи блестящо спасяване, след като предотврати сигурен гол, отразявайки шут на Рууни и непозволявайки на Крауч да отбележи на добавка.

В 73-ата минута отново той успя да достигне кълбото при нов опит на Рууни.

Пет минути по-късно Йованович игра с ръка в наказателното поле, но реферът Мануел Грейф подмина ситуацията.

В 84-ата минута пък Йованович изстреля истински снаряд, който срещна напречната греда над Джо Харт, който бе изловен да купонясва преди квалификацията.

В 90-ата минута вездесъщият Божович спаси удар от 10 метра на Бари и така окончателно запази мрежата си суха.

За Англия пък дебют направи нападателят на Болтън Кевин Дейвис, който на 33-годишна възраст се превръща в най-възрастният футболист с първи мач за „Трите лъва” от 60 години насам.

Англия: Харт, Г. Джонсън, Фърдинанд, Лескът, Коул, Джерард, Бари, А. Джонсън, А. Йънг (74-Райт-Филипс), Крауч (70-Дейвис), Рууни.

Черна гора: Божович, Савич, Джудович, Баса, Йованович, Вукчевич, Пекович, Зверотич, Новакович (62-Кашчелан), Бошкович (82-Бечирай), Джалович (77-Делибашич).