3. Исландия ликува, ще играе осминафинал срещу Англия (ВИДЕО+СНИМКИ)

Исландия ликува, ще играе осминафинал срещу Англия (ВИДЕО+СНИМКИ)

Викингите удариха Австрия в 94-ата минута на контраатака с гол на дебютант

С гол в 94-ата минута дебютантът Исландия записа първа победа на европейски футболни финали. Викингите, които се класираха и при равенство, удариха Австрия, която се нуждаеше от задължителна победа, с 2:1 и си осигуриха осминафинал срещу Англия, завършвайки на второто място в група "F".

Исландци и австрийци си размениха по едно полувреме на "Стад дьо Франс" в Сен Дени. През първото Исландия поведе и като цяло стоеше по-добре, въпреки че Австрия изпусна дузпа чрез Александър Драгович.

След почивката Вундертимът натисна, но стигна само до изравнително попадение чрез резервата Алесандро Шьопф, което се оказа недостатъчно. А в добавеното време, когато се опитваше да сътвори пълен обрат, допусна втори гол.

В другата среща от групата Унгария и Португалия направиха 3:3, като и двата отбора продължават на осминафиналите.

Още във втората минута Исландия можеше да поведе, но зрелищният шут на Гудмундсон срещна гредата.

Ужасяваща грешка на исландския вратар Халдорсон едва не позволи на Австрия да получи психологическо преимущество в 11-ата минута. Стражът подцени ситуацията при изнасянето на топката. Арнаутович му я открадна, но Халдорсон успя да я избие чисто от краката му току преди австриецът да стреля във вратата.

Иначе Исландия контролираше събития на терена и материализира своето превъзходство в 19-ата минута, когато Бьодварсон реализира с нисък удар от наказателното поле след свалена топка отстрана на Арнасон при английски тъч. При страничното хвърляне обаче останаха съмнения за нередности.

Австрия пое инициативата и успя да си спечели дузпа в 36-ата минута, когато Скуласон задържа за ръката Давид Алаба и реферът справедливо посочи бялата точка. Но Драгович, който се завърна в състава след изтърпяно наказание, стреля в страничната греда и Исландия оцеля.

Последните три дузпи на Евро 2016 бяха пропуснати.

Викингите запазиха аванса си до почивката, след като Халдорсон изби тежък шут под гредата на Баумгартлингер.

Две минути след почивката Исландия оцеля за четвърти път. Давид Алаба получи пространство да стреля от непосредствена близост. Гунарсон обаче го разколеба с решителен шпагат току пред вратаря и голлинията.

В 60-ата минута вече нямаше прошка. Резервата Алесандро Шьопф получи подаване от изтегления вече по-назад Алаба, слаломира през исландската защита и плъзна покрай ръцете на вратаря в долния ъгъл за 1:1.

Австрия пресираше в преследване на втори гол, но се оголи отзад и Алмер трябваше да спасява удар от наказателното поле на Гилфи Сигурдсон.

Шьопф можеше да се превърне в герой 20 минути преди края, когато беше изведен сам пред вратаря, но Халдорсон блокира с крака.

С дружни усилия исландците опазиха вратата си, а в последната минута на добавеното време стигнаха и до крайния успех с победен гол на резервата Траустасон, който записа първите си минути в официален мач за Исландия, след светкавична контраатака.

Така, Исландия остана без загуба, финиширайки в група "F" като втори с 5 точки (2 равенства и 1 победа), отстъпвайки само по голова разлика спрямо първенеца Унгария, завършил 3:3 с Португалия, който се класира измежду най-добрите трети. Австрия остана само с 1 точка и отпада от турнира.

Осминафиналът Англия - Исландия е на 27 юни от 22 ч в Ница.