3. Иван Иванов и Иван Стоянов изпаднаха от Премиер лигата

Иван Иванов и Иван Стоянов изпаднаха от Премиер лигата

Амкар с тримата българи спаси кожата с 0:0 срещу ЦСКА

Отборът на Зенит официално бе коронясан като новия шампион на Русия, след като преди минути се изигра последният кръг от Премиер Лигата. „Небесно-сините” обаче вече бяха спечелили титлата, а това, което се реши в днешния последен 30-и кръг, бяха останалите тимове, които ще играят в евротурнирите, както и вторият изпадащ отбор след този на Сибир. Преди началото на мачовете днес цели 5 тима бяха в битката за оставане в елита – Анжи, Терек, Криля Советов, Амкар и Алания.

Иначе именно отборът на Зенит бе намесен в борбата за оцеляване, след като бе домакин на застрашения Криля Советов. Двубоят завърши при нулево равенство, въпреки че в последните 15 минути „небесно-сините” играха с човек по-малко.

Тимът на Терек (Грозни), където се подвизава друг българин – Благой Георгиев, също спаси кожата, въпреки че завърши наравно 1:1 като домакин с най-слабия отбор в първенството – Сибир. Нашият национал пък не игра, тъй като лекува травма. Така тимът от Грозни завърши на 12-о място в класирането с 33 точки. Гостите от Сибир пък са последни с 20 пункта.

Отборът на Анжи (Махачкала), където играе нашият Тодор Тимонов също остана в Премиер лигата, след като днес надделя с 3:1 като гост тима на Спартак Налчик. Тимонов не бе в групата, а Анжи завърши на 11-о място в класирането, докато Спартак остана 6-и.

Отборът на Амкар, където играят българите Мартин Кушев, Захари Сираков и Георги Пеев, се спаси също с нулево равенство, но срещу състава на ЦСКА (Москва). В този мач Пеев и Сираков бяха титуляри, а Кушев се появи като резерва 18 минути преди края на мача. „Армейците” пък останаха втори в крайното класиране и през следващия сезон ще играят в Шампионската лига.

Не толкова щастлива съдба обаче имаха българите в Алания (Владикавказ) – Иван Иванов и Иван Стоянов, които се сбогуваха с елита на Русия след равенство като гости 1:1 с отбора на Сатурн. Там Иван Иванов бе на косъм да спаси Алания, след като откри резултата в 14-ата минута, но в 32-ата Зелао оформи крайното 1:1. Иван Стоянов пък остана на терена през целия двубой. Иначе Алания завърши на 15-о място в класирането с актив от 30 точки, колкото има и Амкар, но тимът от Перм е с по-добри показатели.

Последният българин в руския елит - Чавдар Янков се отчете с гол при загубата на неговия Ростов с 1:3 от Том (Томск). Двубоят обаче бе без значение, тъй като и двата тима не се бореха за нищо преди този кръг.

Иначе отборът на Рубин завърши на 3-о място в крайното класиране и ще играе в квалификационните кръгове на Шампионската лига. Московските Спартак и Локомотив пък ще участват в турнира Лига Европа, след като завършиха, съответно на 4-а и 5-а позиция.