3. Кагава подари победа на Борусия Дортмунд навръх 23-ия си рожден ден (видео)

Кагава подари победа на Борусия Дортмунд навръх 23-ия си рожден ден (видео)

Японският халф се разписа за 1:0 над Вердер (Бремен)

Японският полузащитник Шинджи Кагава отпразнува по възможно най-добрия начин 23-ия си рожден ден. Азиатската звезда на Борусия (Дортмунд) отбеляза единствения гол за ценната победа с 1:0 над Вердер (Бремен) в среща от 26-ия кръг на немската Бундеслига.

Пред над 80 000 зрители на „Сигнал Идуна Парк” в Дортмунд домакините почти не даваха топката на „Бременските музиканти” в началните минути и успяха да вземат ранен аванс, който се оказа достатъчен за крайния успех.

Високо центриране на Шмелцер в наказателното поле попадна на главата на Илкай Гюндоган, младият турчин реши да не стреля, а прагматично подаде с глава успоредно на голлинията за Шинджи Кагава и японецът вкара в мрежата също с глава в 8-ата минута – 1:0 и чудесен подарък за Кагава за 23-ия му рожден ден.

Куба Блажчиковски беше близо до удвояване на преднината в 12-ата минута след страхотен солов рейд, ала ударът му бе отклонен в аут след рикошет. В 20-ата минута шампионите поискаха дузпа, защото Левандовски бе свален на земята при едно центриране на Шмелцер, но реферът Денис Айтекин замълча.

Кагава предвкусваше радостта от нов гол в 24-ата минута, но след брилянтна техника силният му удар нацели гредата зад Себастиан Миелиц и не намери мрежата. Секунди по-късно Куба намери Левандовски, ала шутът на поляка рикошира в защитник и профуча над напречната греда.

Вторият гол за Дортмунд изглеждаше въпрос на време, ала късметът не бе с „жълто-черните”. Себастиан Кел също разтресе напречната греда на Вердер в 34-ата минута след центриране на Шмелцер, феновете на домакините протестираха, че топката е тупнала зад голлинията, но телевизионните повторения показаха, че съдийската бригада правилно е преценила, че няма гол.

Отборът от Бремен имаше шанс да изравни напук на всяка логика в последната минута на частта, но Суботич изчисти от голлинията.

Гостите промениха играта си през втората част и започнаха да дават по-малко пространство на играчите на Юрген Клоп.

Пишчек можеше да си вкара автогол в началото на вторите 45 минути, но имаше късмет и успя да изчисти. После Кагава направи невероятен пропуск пред другата врата – Пишчек намери Левандовски на далечната греда, той намери японеца на тепсия пред празната врата, ала голмайсторът успя някак си да изпусне.

Пишчек опита и сам да реши мача, но стреля в аут. Куба предизвика отлично спасяване на Миелиц, а при добавката Левандовски се забави и Шмиц му изби топката преди нападателят да вкара.

Въпреки подобрената си игра в защита след почивката Вердер изглеждаше много слаба заплаха в атака и не стигна до чисто голово положение за изравняване.

Така 80 000 по трибуните отпразнуваха нова победа на Борусия (Дортмунд) и усетиха, че техният отбор се приближава все по-близо до защита на титлата.

Борусия вече има 59 точки и води с 8 точки пред Байерн (Мюнхен), който играе на гости на Херта в този кръг. Вердер (Бремен) е 6-ти с 39 точки и се бори за място в Лига Европа.

В друг мач от кръга в Бундеслигата Аугсбург обърна Майнц 05 и спечели с 2:1 на своя „SGL Арена”.

Тунизиецът Сами Алагуи изведе Майнц напред в 36-ата минута, но преднината издържа кратко. Само 7 минути след това кореецът Жа Чеол Коо изравни и прати двата отбора на почивка при 1:1.

Рано-рано през втората част новакът Аугсбург нанесе своя удар. Защитникът Себастиан Лангкамп за втори път намери мрежата на Веткло и осигури много важни 3 точки за домакините.

Интересно е, че това бе първи мач от пролетния полусезон в Бундеслигата, в който не се разписа египетската звезда на Майнц 05 Мохамед Зидан.

Аугсбург се намира точно над чертата на изпадащите с 26 точки на 15-та позиция, с една повече от Фрайбург. Майнц 05 стои на 11-то място с 30 точки и също не може да бъде много спокоен.