3. Каталуния ликува – Барселона покори Испания за трета поредна година

Каталуния ликува – Барселона покори Испания за трета поредна година

Тимът на Гуардиола завърши наравно 1:1 с Леванте като гост и два кръга преди края на шампионата каталунците взеха златните медали

Каталуния със сигурност няма да спи тази нощ. Барселона покори Испания за трета поредна година. Момчетата на Пеп Гуардиола се нуждаеха само то точка, за да си осигурят 21-ата титла в Примера дивисион. Точно това и стана. Барса завърши наравно 1:1 с Леванте като гост и  два кръга преди края на шампионата каталунците взеха златните медали.

Интересен е фактът, че Барселона стана шампион през 2005 г. отново след равенство 1:1 срещу Леванте. Тогава Самуел Етоо вкара 15 минути преди края на мача. Тази вечер точен за шампионите бе Сейду Кейта след брилянтен пас на Шави Ернандес. Голът за Леванте бе дело на Кайседо.

В оставащите два кръга играчите на Барса могат да се опитат да добавят поредно запомнящо се постижение, а именно да завършат сезона със 100 или повече голове. Сега имат 92.

Каталунците започнаха срещата в доста умерено темпо, което позволи на домакините да сътворят няколко опасни контраатаки. За първите 20-ина минути играчите на Гуардиола не бяха отправили нито един удар към вратата на Мунуа, докато противника се отчете с 3 при това доста коварни изстрела. Шиско отправи силен удар в 17-ата към Валдес, но стражът на гостите следеше ситуацията и не допусна изненада.

Въпреки че Леванте владееше топката само 15%, отборът разчиташе  на празни пространства и на бързи контраатаки. На няколко пъти футболистите на Луис Гарсия подсказаха, че не трябва да бъдат подценявани и с 3-4 докосвания разсичаха защитата на гостите.

Все пак каталунците контролираха положението на терена, подаваха си топката продължително и по всякакъв се опитваха да намерят верния път към Мунуа. В 27-ата минута Шави отправи силен, но не точен удар. Шейсет секунди по-късно отново испанският национал бе в центъра на вниманието. Той намери със страхотен пас Кейта, който от около 11 метра отправи удар с глава от движение и не остави никакви шансове на вратаря да реагира навреме.

Още в началото на срещата се видя, че в отбрана Барса действа колебливо и в крайна сметка гостите бяха наказани за това. В 41-ата минута Пике, който бе последен в защита,  направи изключително безумна грешка. Той остави топката да стигне до Валдес, но в последния момент видя, че Кайседо е много близо до него. Опита се да изчисти, което попречи на стража да улови, топката попадна в Кайседо и на празна врата възстанови равенството.

През второто полувреме Барселона продължи да доминира и този път играеше малко по-уверено, по-концентрирано в отбрана. Тогава Лео Меси показа защо е избран за най-добрия футболист в света. На два пъти аржентинецът буквално направи за смях защитниците на Леванте, но за негово нещастие топката единия път срещна дясната греда , а втория премина на сантиметри от вратата.

Гостите не играха толкова агресивно, както са свикнали да ги виждат любителите на футбола. Те не налагаха познатата преса още в противниковата половина и позволяваха на домакините лесно да стигнат до наказателното поле. Играчите на Леванте обаче бяха безсилни срещи безбройните пасове на каталунците.

До края на срещата повече голове не бяха вкарани. Всички футболисти на Барселона с нетърпение чакаха последния съдийски сигнал, като се бяха наредили покрай страничната линия в готовност да избухнат. Това се случи само една минути след редовните 90. Така, каталунците два кръга преди края на шампионата имат 92 точки - недостижими на върха.

Състави:

Леванте: Густаво Мунуя, Хуан Гарсия, Нано, Байестерос, Хавиер Вента, Шави Торес, Паярдо, Ибора, Хуанфран, Шиско, Кайседо

Барселона: Валдес, Алвеш, Масчерано, Пике, Абидал, Шави, Бускетс, Кейта, Афелай, Меси, Вия

Жълти картони: Пике, Ибора

Главен съдия: Хосе Луис Ромеро

Стадион: Суидат де Валенсия

Алавес с два гола за една минута, но Реал Мадрид победи на "Бернабеу"(ВИДЕО)