3. Клопомания на "Анфийлд" след велик обрат за 4:3 над Борусия (Дортмунд) (ВИДЕО+СНИМКИ)

Ливърпул направи невероятен обрат и вкара четири гола след почивката, за да стигне полуфиналите в Лига Европа

Ливърпул направи един от най-великите обрати в историята на европейските турнири и стигна полуфиналите в Лига Европа след невероятна победа с 4:3 над фаворита в турнира Борусия (Дортмунд). Ливърпул губеше с 0:2 на почивката след попадения на Мхитарян и Обамеяннг, после губеше и с 1:3 след голове на Ориги и Ройс в началото на втората част, но с попадения на Коутиньо и Сако стигна до 3:3, а Деян Ловрен хвърли „Анфийлд” в екстаз за 4:3 в 91-ата минута.

Юрген Клоп отстрани бившия си отбор след общ резултат 5:4 в двата мача след 1:1 в Германия. Мърсисайдци продължиха традицията никога да не губят от немски отбори у дома. Това беше 16-ият им пореден двубой без поражение срещу германци в евротурнирите. Ливърпул още няма загуба в Европа през този сезон. Последната им такава кампания беше през сезон 1983/84, когато станаха европейски шампиони.

Томас Тухел и Юрген Клоп дадоха почивка на голяма част от титулярите си през уикенда, за да максимално свежи отборите им за реванша тази вечер.

Мачът започна с гръмогласно изпълнение на You’ll Never Walk Alone от целия стадион, последвано от минута мълчание в памет на 96-те жертви от трагедията на „Хилзбъро”.

Първите 10 минути донесоха шок за Ливърпул, защото Дортмунд буквално ги смачка с игра и вкара два гола.

В петата минута елегантно копване над защитата остави Обамеянг сам срещу Миноле, който спаси, но Мхитарян при добавката бе точен отблизо за 1:0. Домакините искаха засада, но Мамаду Сако покриваше Обамеянг при подаването.

Само четири минути по-късно Марко Ройс пусна отличен пас в коридор за Обамеянг, Сако пак покри засадата, а габонецът пусна турбото отдясно и заби високо под гредата в близкия ъгъл – 2:0.

Адам Лалана трябваше да върне един гол в 21-ата минута, когато получи ниско подаване фронтално на 5-6 метра пред вратата, но се завъртя и комично падна, вместо да ритне към вратата. Сако най-сетне се намеси добре и блокира удара на Обамеянг, който се измъкна този път отляво.

В 36-ата минута Борусия направи нова мълниеносна контра, Ройс намери Обамеянг по земя и Ливърпул отдъхна след неточния му удар встрани покрай целта. Натаниел Клайн центрира хубаво за Дивок Ориги, който не отклони достатъчно и топката мина в аут.

Шинджи Кагава имаше последната възможност за първата част и Миноле закова пред голлинията ниския му изстрел след комбинация по десния фланг.

Ливърпул изоставаше с два гола на почивката и се нуждаеше от нещо специално. И мърсисайдци се върнаха в мача още в 48-ата минута. Емре Джан плъзна умело по земя през центъра за Дивок Ориги, който надбяга пазача си и ниско прониза Вайденфелер за 1:2.

Дортмунд пак смълча „Анфийлд” в 57-ата минута и си върна аванса от два гола. Архитектът беше капитана Матс Хумелс, който пое около централната линия, напредна и пусна изящен пас в коридор отляво за Ройс и русокосият атакуващ халф се разписа ниско по диагонала 3:1. За трети път Сако покри засадата при головете на германците.

Тук Ливърпул изглеждаше загубен, но Клоп пусна Джо Алън и Даниел Стъридж на местата на Лалана и Фирмино, а това даде нов живот в играта на „червените”.

Точно в средата на второто полувреме Коутиньо направи един от типичните си рейдове, Джеймс Милнър му върна и бразилецът се разписа в далечния десен долен ъгъл – 2:3.

„Анфийлд” пак вярваше в обрата и 13 минути преди края Коутиньо центрира, Стъридж пропусна зад себе си на първа греда, а Мамаду Сако отблизо изравни за 3:3 и Ливърпул вече се нуждаеше от само гол, за да отиде на полуфинал.

Дортмунд се бранеше умело, но Ливърпул стигна до своя магически момент в първата добавена минута на редовните 90. Милнър изпълни бързо един фаул към Стъридж, който му върна отдясно в наказателното поле, Милнър почти от аутлинията центрира меко на втора греда и там Деян Ловрен надскочи пазача си и с глава заби в мрежата за 4:3, а „Анфийлд” щеше да се срути от щастие и вълнение.

С последния удар в мача Дортмунд имаше шанс да продължи напред, но Гюндоган прати на сантиметри от целта от пряк свободен удар и You’ll Never Walk Alone огласи стадиона като един в чест на великия обрат на Клоп и компания.