3. Край! Челси, Тотнъм, Манчестър Сити и Ливърпул ще играят в Шампионска лига - Арсенал е аут (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Топчиите" ще са в Лига Европа с Евертън и Манчестър Юнайтед, ако "червените дяволи" не спечелят финала с Аякс

Английската Висша лига приключи и вече всичко е ясно, тъй като първите шест отбора в класирането постигнаха успехи в последния XXXVIII кръг.

В Шампионската лига през новия сезон ще играят първенецът Челси, вторият Тотнъм, Манчестър Сити и Ливърпул.

Мърсисайдци финишираха четвърти и ще трябва да минат през плейофите, докато Арсенал ще участва в Лига Европа за първи път през новия век.

Момчетата на Арсен Венгер се класираха за най-престижния клубен турнир във всеки сезон от 1997/98 насам, но през този не съумяха д го сторят и така бъдещето на треньора, чийто договор изтича през лятото, е поставено на карта.

„Топчиите” победиха вкъщи Евертън с 3:1, макар да играха с човек по-малко през почти целия мач, ала конкурентите им Ливърпул и Манчестър Сити се поздравиха с изразителни успехи, така че ги оставиха извън четворката.

Иначе Ектор Беярин откри резултата още в осмата минута, но в 14-ата капитанът Лоран Кошчелни получи директен червен картон. Въпреки това Алексис Санчес вкара за 2:0 в 27-ата минута.

Голмайсторът на гостите Ромелу Лукаку намали за 2:1 от дузпа в 58-ата, ала в последната от редовното време Адам Рамзи сложи точка на спора – 3:1.

Междувременно обаче Манчестър Сити разгроми като гост Уотфорд с 5:0 и запази третото си място в класирането. Точни за „гражданите” бяха капитанът Венсан Компани (‘5), Фернандиньо (’36), Габриел Жезус (’58) и Серхио Агуеро (’23 и ’36), който се разписа на два пъти.

Ливърпул също не допусна грешна стъпка, надделявайки с класическото 3:0 на своя „Анфийлд” над изпадналия вече тим на Мидълзбро.

Хората на Юрген Клоп започнаха срещата малко пренавити, но поведоха в резултата точно преди почивката, когато Джорджино Вайналдум вкара с мощен шут в близкия ъгъл.

Това пречупи съпротивата на гостите и малко след паузата мърсисайдци вкараха два бързи гола. Първо Фелипе Коутиньо удвои в 51-ата минута, а в 56-ата Адам Лалана оформи класиката.

Така Ливърпул ще играе в квалификациите на Шампионската лига, докато директно в групите ще влязат Челси, Тотнъм и Манчестър Сити.

В Лига Европа пък ще участват Арсенал, Евертън и Манчестър Юнайтед, освен ако „червените дяволи” не спечелят финала на тазгодишния турнир в сряда срещу Аякс, което ще им даде квота за Шампионска лига.

Затова и наставникът им Жозе Моуриньо даде почивка на повечето си основни футболисти срещу Кристъл Палас и пусна на терена най-младия титулярен състав в историята на клуба, със средна възраст от 22 г. и 284 дни.

Португалецът заложи на четирима абсолютни дебютанти в лицето на вратаря Джоел Кастро, левия бек Деметри Мишел, халфа Скот МакТомини и крилото Джoш Хароп.

Последният му се отблагодари с гол при домакинския успех с 2:0 срещу „орлите”, разписвайки се в 15-ата минута. В 19-ата пък завърналият се след отсъствие заради кончината на баща си Пол Погба сложи точка на спора – 2:0.