3. Ливърпул пак би Челси с дузпи и вдигна ФА Къп! (ВИДЕО)

Ливърпул пак би Челси с дузпи и вдигна ФА Къп! (ВИДЕО)

Мърсисайдци с драматичен успех на „Уембли“

Ливърпул победи с дузпи Челси във втори пореден финал този сезон.

След като го сториха през февруари за Купата на Лигата, сега мърсисайдци триумфираха драматично с 6:5 на „Уембли“ и вдигнаха втория си трофей през кампанията.

Момчетата на Юрген Клоп продължават да мечтаят за безпрецедентен куадрупъл, докато „сините“ от Лондон се превърнаха в първия отбор, загубил 3 последователни финала за ФА Къп.

Първата добра възможност в срещата, предшествана от официално откриване с английския химн, се откри пред Луис Диас още в 4-ата минута. Тогава Челси сгреши при изнасянето на топката и зимното попълнение на Ливърпул я прати към вратата, но на Тиаго не му достигна малко, за да засече.

Малко след това Ливърпул пропусна още веднъж, а в 8-ата минута Диас бе изведен майсторски от Александър-Арнолд сам срещу вратаря, ала Едуард Менди спаси.

Отговорът на Челси дойде в 23-ата минута, когато Анди Робъртсън сгреши при овладяването на една топка и тя му бе отнета, след което стигна до Кристиан Пулишич, но той от движение я прати на сантиметри от страничната греда.

В 27-ата минута и Маркос Алонсо се озова сам срещу вратаря, ала Алисон скочи в краката му и успя да спаси. Стражът пострада, но получи медицинска помощ и продължи.

Само 5 минути по-късно обаче Мохамед Салах се контузи и бе заменен принудително от Диого Жота.

Малко преди почивката и двата отбора имаха по една добра възможност. Първо обаче именно Жота пропусна от чиста позиция, а после и Лукаку не сполучи.

Така първото полувреме завърши без попадения – 0:0.

Челси започна по-силно второто полувреме, ала не можа да се възползва, тъй като удар на Алонсо срещна гредата след намеса на Алисон, а след 50-ата минута Ливърпул на два пъти бе на косъм от гола за секунди.

Резултатът обаче остана 0:0, след 16 удара на двата отбора, но само 3 от тях в очертанията на вратата.

Срещата продължи на високи обороти и головите положения не липсваха. Повечето от тях бяха за мърсисайдци, които удариха две 2 греди в заключителната част на редовното време.

Малко след 80-ата минута първо Диас нямаше късмет, а в 83-ата Анди Робъртсън отблизо бе длъжен да се разпише, ала нацели страничния стълб.

Така двата отбора не можаха да си отбележат гол в редовното време за втори пореден път във финал през сезона.

Преди началото на първото продължение в строя на Ливърпул бе извършена още една смяна като Жоел Матип се появи вместо Върджил ван Дайк.

Впоследствие двата отбора заиграха по-предпазливо и също като през февруари не си отбелязаха попадение в двете добавени части от по 15 минути.

В тях сякаш си пролича и умора, за да се стигне отново до дузпи.

Първи зад топката застана Маркос Алонсо от Челси и я прати в мрежата за 1:0. После Джеймс Милнър изравни – 1:1, за да дойде ред на Сесар Аспиликуета, чийто изстрел срещна страничната греда.

Впоследствие Тиаго даде аванс на Ливърпул, Рийс Джеймс изравни, ала Роберто Фирмино направи 3:2, макар Менди да докосна кълбото. Появилият се специално за дузпите Рос Баркли също бе точен - 3:3. Александър-Арнолд също не сгреши, както и Жоржиньо за 4:4.

След това трябваше само Садио Мане да вкара, за да донесе трофея на Ливърпул, ала неговият сънародник Едуард Менди отрази и остави Челси в играта.

Последваха голове на Хаким Зиеш и Диого Жота, за да дойде и първото спасяване на Алисон, който изби с една ръка изстрела на Мейсън Маунт.

После Костас Цимикас се превърна в герой, защото се разписа и донесе 8-ми трофей от ФА Къп във витрината на Ливърпул и първи от 2006 г. насам.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЧЕЛСИ: Менди, Чалоба, Силва, Рюдигер, Джеймс, Алонсо, Канте, Ковачич, Маунт, Вернер, Лукаку;

Треньор: Томас Тухел;

ЛИВЪРПУЛ: Алисон, Александър-Арнолд, Ван Дайк, Конате, Робертсън, Хендерсън, Кейта, Тиаго, Диас, Салах, Мане;

Треньор: Юрген Клоп.