3. Ливърпул сам на върха, Нюкасъл затъва (ВИДЕО)

Ливърпул сам на върха, Нюкасъл затъва (ВИДЕО)

Салах вкара и изпусна дузпа за 4:2

Ливърпул излезе еднолично на върха във Висшата лига след заслужен успех с 4:2 над Нюкасъл в двубой от 20 кръг. Всички попадения на "Анфийлд" паднаха след почивката, въпреки че и първото полувреме бе изпълнено с редица положения. През първите 45 минути Мохамед Салах пропусна дузпа, а попадение на Луис Диас бе отменено заради тънка засада. Гостите пък бяха изключително плахи в офанзивен план и основно се защитаваха.

Втората част бе истинско зрелище. Салах откри, а по-късно се разписа и от 11-метров наказателен удар. Между двете попадения на египтянина Александър Исак изравни, а резервите Диого Жота и Коди Гакпо трябваше да връщат преднината на "червените". Свен Ботман пък бе точен след удар с глава. Това бе седмо поражение за "свраките" в последните им 8 мача във всички турнири. Ливърпул пък вече има 45 точки, с 3 повече от втория Астън Вила, с който делеше досега лидерската позиция.

Първата добра ситуация се откри в 11-ата минута, когато Мохамед Салах изведе отлично Дарвин Нунес, но последвалият удар на тарана бе париран от Дубравка. Последваха силни "червени" минути, в които домакините стигнаха до попадение. В 18-ата минута Ватару Ендо изведе по перфектен начин Нунес на отлична позиция, уругваецът въна към Диас, който не сгриши. Ситуацията бе прегледана на ВАР и се оказа, че има засада на нападателя.

Това бе сигнална лампа за гостите, които не успяха да осъзнаят задаващата се заплаха и само 120 секунди по-късно Дан Бърн спъна в собственото си наказателно поле Диас и главният съдия посочи бялата точка. Зад топката застана Мохамед Салах, чийто удар бе париран от вратаря на "свраките", а последвалата добавка на Тренд-Александър Арнолд бе разочароващо.

Последва нов пропуск на Дарвин Нунес, а 10 минути преди почивката попадение на Дан Бърн с глава бе отменено заради засада. В 39-ата минута Тренд-Александър Арнолд впечатли с удар от воле от почти нулев ъгъл на аута, който разтресе страничната греда зад Дубравка.

Така в крайна сметка Ливърпул се прибра на почивката без да води в резултата въпреки осезаемата доминация на терена. Това все пак се промени само 4 минути след почивката. Отлично организирана атака на "червените" премина през Диас, който намери Дарвин Нунес, а нападателят подаде на Салах, който на празна врата нямаше как да сгреши. За египтянина това бе гол №150 за мърсисайдци.

Последва пропуск на Нунес, чийто изстрел бе париран от Дубравка, за да дойде отговорът на гостите . В 55-ата минута Александър Исак изскочи зад отбраната на "червените" и прати топката покрай Алисон за 1:1.

В същото време Клоп бе принуден да заменя контузения Доминик Собослай с Райън Гравенберх, а теренът напуснаха още Диас и Нунес за сметка на Гакпо и Жота. Именно португалецът измъкна Ливърпул от трудната ситуация. В 74-ата минута Салах намери Къртис Джоунс, който технично с едно продължи към Жота и офанзивният футболист на празна врата вкара за 2:1.

Интригата приключи окончателно в 78-ата минута, когато отбраната на "свраките" отново бе разсечена от Салах. Египтянинът намери отлично с външен фалц Гакпо, чийто удар без подготовка тупна коварно и влетя в мрежата на гостите.

И все пак Нюкасъл се върна в двубоя, отказвайки да се предаде. Центриране от ъглов удар на Лонгстаф бе засечено с глава от Свен Ботман. А головото шоу продължи и в следващите минути. В 85-ата минута Жота се откъсна зад отбраната на Нюкасъл, а Дубравка се опита да го спре, препъвайки го с ръка. Антъни Тейлър не се поколеба да посочи бялата дузпата, а последвалото изпълнение на Салах този път бе безкомпромисно - 4:2.

ЛИВЪРПУЛ - НЮКАСЪЛ 4:2
1:0 Мохамед Салах (49)
1:1 Александър Исак (55)
2:1 Диого Жота (74)
3:1 Коди Гакпо (78)
3:2 Свен Ботман (81)
4:2 Мохамед Салах (86)

Ливърпул: 1. Алисон, 66. Александър-Арнолд, 4. Ван Дайк, 5. Конате, 2. Гомес, 3. Ендо, 8. Собослай, 17. Джоунс, 7. Диас, 9. Нунес, 11. Салах

Мениджър: Юрген Клоп

Нюкасъл: 1. Дубравка, 21. Ливраменто, 5. Шер, 4. Ботман, 33. Бърн, 39. Гимараеш, 36. Лонгстаф, 67. Майли, 10. Гордън, 7. Жоелинтон, 14. Исак