3. Ливърпул удари Евертън с 1:0 в истинска корида на „Анфийлд”

Ливърпул удари Евертън с 1:0 в истинска корида на „Анфийлд”

Сблъсъкът за Мърсисайд този път съвсем не бе дружелюбен – двата отбора завършиха мача с по 10 човека, а единственото попадение бе дело на Дирк Кайт

Отборът на Ливърпул постигна изключително ценна победа с минималното 1:0 над градския съперник Евертън в дербито на 25-ия кръг на английската Висша лига. Дербито за Мърсисайд, което е известно като „дружелюбно”, днес съвсем не бе такова. Двата тима си спретнаха истинска корида на „Анфийлд”. Грубите влизания доведоха до два червени и 6 жълти картони, а единственото попадение бе дело на Дирк Кайт. Така Ливърпул постигна нов успех и се изравни с Тотнъм на четвъртото място, а Евертън, който няма победа на „Анфийлд” вече 10 години, прекъсна серията си от 9 мача без загуба.

Срещата започна равностойно, а още в третата минута капитанът на Ливърпул Стивън Джерард бе много близо до откриване на резултата. Той изпълни пряк свободен удар от малък ъгъл и вместо да центрира към някои от своите съотборници, завъртя топката директно във вратата, но Тим Хауърд внимаваше и боксира неговия удар. Последваха няколко силни минути за Евертън, които обаче не доведоха до нищо по-опасно пред вратата на Рейна.

С течение на времето единоборствата започнаха да стават все по-груби и по-чести. Мартин Аткинсън спести червен картон на Стивън Пиенаар, а в 34-ата минута реши да даде несправедлив такъв на Сотирис Киргиакос.

Гръкът влезе остро на шпагат в краката на Фелаини, който в последствие се контузи и бе заменен от Микел Артета. Белгиецът също влезе много грубо в това единоборство, но се отърва от наказание, а Киргиакос бе изгонен.

Останали с човек повече на терена, футболистите на Евертън взеха инициативата в свои ръце, но техните атаки така и не затрудниха истински Рейна и бранителите пред него. За сметка на това в последната минута на първата част Ливърпул бе много близо до откриване на резултата, но изстрел на Стивън Джерард от фаул кацна на напречната греда.

В добавеното време пък дойде и първото чисто положение за Евертън. Масчерано не успя да изчисти топката при едно центриране и я прати на главата на Тим Кейхил, който обаче необезпокояван от 2 метра прати коженото кълбо над вратата, въпреки че в момента е най-резултатният футболист с глава във Висшата лига.

Втората част започна с масиран натиск на Евертън, който обаче не доведе до нищо по-интересно освен един слаб удар на Кейхил от границата, който бе спасен без проблем от Пеп Рейна. Така се стигна до 55-ата минута, когато малко изненадващо Ливърпул успя да поведе в резултата. Дирк Кайт засече с глава центриране от ъглов удар на Джерард и от няколко метра остави Хауърд безпомощен за 1:0. Малко след това пък нов изстрел на капитана на „червените” от фаул попадна право в ръцете на американския страж на Евертън.

„Карамелите” натиснаха в търсенето на изравнителен гол, а Дейвид Мойс пусна всички налични нападатели на терена, но и това не помогна на неговия тим да стигне до чисто голово положение пред вратата на Рейна. С течение на времето двата отбора се изнервиха още повече и в 83-ата минута се стигна до страхотно меле между двата отбора, предизвикано от груб шпагат на Стивън Джерард в тялото на Пиенаар, което обаче доведе само до жълти картони за Джерард и Аничебе.

В последните минути Евертън се пренесе изцяло в половината на Ливърпул, а Якубу имаше страхотна възможност да изравни, но негов мощен удар с левия крак бе спасен по брилянтен начин от Рейна. Малко по-късно пък Аничебе навлезе опасно в наказателното поле, но от малък ъгъл не успя да преодолее стража на Ливърпул. В добавеното време пък Стивън Пиенаар получи втори жълт картон и също напусна терена, като така двата отбора завършиха срещата с по 10 човека и резултат 1:0 в полза на домакините от Ливърпул.

С този успех момчетата на Рафаел Бенитес се изравниха с Тотнъм на четвъртото място с по 42 точки, но „шпорите” имат и мач по-малко. Евертън пък е 9-и с 33 точки.

Ливърпул – Евертън 1:0

1:0 Кайт 55’

Ливърпул: Рейна, Карагър, Киргиакос, Агер, Инсуа, Масчерано, Лукаш, Макси (Аурелио 89’), Джерард, Кайт (Шкъртел 90+5’), Нгог (Бабел 63’)

Мениджър: Рафаел Бенитес

Евертън: Хауърд, Невил, Дистен, Хейтинга, Бейнс, Фелаини (Артета 40’), Осман (Якубу 72’), Кейхил, Пиенаар, Донован, Саха (Аничебе 72’)

Мениджър: Дейвид Мойс

Жълти картони: Кайт, Карагър, Джерард (Ливърпул), Пиенаар (2), Хейтинга, Аничебе (Евертън)