3. Луд мач на "Сан Сиро": Интер докосна титлата след 2:1 над Милан в Derby della Maddonina

Интер докосна 4-а поредна титла на Италия след победа с 2:1 над Милан в едно от най-лудите Derby della Maddonina в последните години. В мача имаше всичко - гол с ръка, красиви положения, страхотни голове и много драма.

Интер поведе с 2:0 на почивката след гол с ръка на Адриано и страхотен шут на Станкович, а когато имаше възможност да унижи съперника, Милан се върна в мача чрез Пато и като по чудо не стигна поне до равен. Това вероятно бе и последното дерби на Милано в кариерата на Паоло Малдини

В началото на двубоя Интер имаше лек превес и стигна до няколко опасни центрирания, при едно от които Валтер Самуел бе съвсем близо до откриване на резултата.

В 17-ата минута бе създадено и най-опасното положение до момента в мача. След невероятна атака на „нерадзурите”, започната от Ибрахимович, топката бе поета по лявото крило от Естебан Камбиасо, който със страхотен пас изведе Станкович на няколко метра фронтално срещу Абиати. От стопроцентова позиция за гол обаче сърбинът се засуети и пропусна уникалното положение за своя тим, след като притичалият отзад Амброзини със сетни усилия успя да избие топката.

След това Милан бързо се съвзе и Пато можеше да изненада символичните домакини, но резултатът остана отново 0:0. В следващите минути „росонерите” взеха инициативата и осъществиха натиск пред Жулио Сезар, който доведе до две-три опасни ситуации, в основата на които бе Роналдиньо.

Точно когато отборът на Милан владееше инициативата обаче, пое и най-студения душ – след центриране отдясно на Майкон, Адриано бе изпуснат от Каха Каладзе и изведе Интер напред.

Голът обаче беше с ръка. Главният рефер Роберто Розети и неговият помощник не видяха как Адриано удари топката с глава в ръката си и след това топката мина голлинията.

Въпреки тежкия удар Милан отново се опита да спечели центъра на терена. Тимът на Анчелоти успя да стигне до превес, докато Интер тормозеше отбраната на Милан чрез двойката си мощни нападатели Ибрахимович и Адриано.

Така, в 43-ата минута шампионите на Италия успяха да стигнат до много важен гол точно в края на полувремето. Тогава след центриране около дъгата на наказателното поле Ибрахимович свали топката към Станкович, който в движение отправи страхотен удар, изгледан като зрител от Абиати – 2:0.

През второто полувреме Интер изпусна да разгроми градския съперник. В първите 15 минути на втората част Ибра и компания бяха във вихъра си и създадоха 4-5 отлични възможности.

Първо Адриано имаше два отлични шанса, но изпусна да накаже Абиати по диагонала, като прати топката в аут, а при втория случай не му стигна метър, за да засече топката в опразнената врата след пас на Ибрахимович.

Малко след това Адриано върна жеста на шведа, извеждайки го в коридор, но Абиати спаси със сетни сили удара на Ибрахимович. След последвалия корнер дойде и най-красивата ситуация в срещата. Топката бе центрирана към Адриано, който с невероятен пирует във въздуха, наподобяващ странична ножица, стреля малко над гредата.

В тези луди минути дори и Сали Мунтари имаше шанс да вкара, но от чиста позиция стреля над гредата. В 66-ата минута рециталът на Интер продължи с пробив на Майкон, но ударът на бразилеца също прелетя на по-високо от нужното ниво.

И когато футболистите на Моуриньо помислиха, че съперникът няма сили за нещо повече, Милан възкръсна. Роналдиньо пусна невероятен пас към Янкуловски близо до аутлинията, чехът върна към Пато, който без проблеми материализира красивата комбинация - 2:1.

Само няколко минути след това Адриано мошеше да реши мача. Бразилецът се измъкна от опеката на Малдини, излезе сам срещу Абиати, но направи по-трудното и го уцели в лакътя. В 74-ата минута Индзаги получи извеждащ пас и с невероятен удар под гредата препарира Сезар, но страничният арбитър Калканио бе вдигнал флага за засада, каквато наистина имаше.

В 77-ата минута Пато имаше шанс да вкара втория си гол и да изравни резултата. Той се ориентира най-добре в едно меле пред Сезар, но сънародникът му на вратата на Интер спаси тима си, парирайки удара на Пато.

В 82-ата минута отново Индзаги бе в засада и по красноречив начин изрази несъгласието си с мнението на Калканио. Златният шанс пред Пипо и Милан дойде в 90-ата минута. Нападателят на "росонерите" бе изведен сам отляво на Сезар и стреля незабавно с левия крак по земя, но стражът успя да избие с крак и "Курва Норд" можеше да отдъхне.

Така Интер надигра за 62-ри път своя съперник в Серия А, който изостава вече с четири победи, и има аванс от 11 точки пред Милан и 9 пред втория Ювентус, а наставникът на "нерадзурите" Жозе Моуриньо навъртя 4 години без загуба у дома за първенство, с тимовете, на които е начело.

ИНТЕР - МИЛАН 2:1
1-0 Адриано 29'
2-0 Станкович 43'
2-1 Пато 71'

Интер: Жулио Цезар - Майкон, Самуел, Киву, Сантон - Санети, Камбиасо, Мунтари (88 - Максуел), Станкович (84 - Бурдисо) - Ибрахимович, Адриано (80 - Виера);