3. Луда драма в Англия: Манчестър Сити защити титлата с обрат за 5 минути (ВИДЕО)

Луда драма в Англия: Манчестър Сити защити титлата с обрат за 5 минути (ВИДЕО)

Тотнъм ще играе в Шампионска лига, a Арсенал и Юнайтед - в Лига Европа

Манчестър Сити защити изключително драматично титлата си в английската Висша лига.

Шампионите постигнаха обрат над Астън Вила от 0:2 до 3:2 в рамките само на 5 минути в последния 38-ми кръг и финишираха на точка пред Ливърпул.

Момчетата на Хосеп Гуардиола събраха 93, докато тези на Юрген Клоп останаха с 92, след като също постигнаха домакински обрат и победиха Уулвърхемптън с 3:1.

„Гражданите“ изоставаха с 2 попадения 20 минути преди края на мача, но направиха феноменален обрат чрез две попадения на резервата Илкай Гюндоган (76' и 81') и едно на Родри (78').

Така те спечелиха осмата си титла на Англия и четвърта в предходните 5 години.

Иначе Ливърпул също свърши своята работа, надделявайки над Уулвс на „Анфийлд“. Педро Нето откри за гостите още в третата, но Садио Мане изравни в 24-ата минута. Мохамед Салах донесе пълния обрат в 84-ата, а Андрю Робъртсън оформи крайния резултат в 89-ата минута.

Втори гол на Мане пък беше отменен в 51-ата минута, но в крайна сметка мечтите за безпрецедентен в историята куадрупъл се изпариха окончателно днес, само дни преди финала с Реал (Мадрид) в Шампионска лига.

Последната вакантна квота за турнира пък бе спечелена от Тотнъм, който заедно с конкурентите за титлата и третия Челси ще представя английския елит в най-престижния клубен турнир на УЕФА.

„Шпорите“ разбиха с 5:0 изпадналия Норич и въпреки успеха на Арсенал с 5:1 над Евертън, финишираха пред „топчиите“ в крайното класиране.

Деян Кулушевски откри резултата за "шпорите", а Хари Кейн направи аванса им комфортен. След почивката отново Кулушевски и два гола на Хю Мин Сон, който завърши с равни голове начело при стрелците със Салах.

Арсенал също показа глад за голове и се наложи над Евертън с 5:1, но това стигна на тима само за място в Лига Европа. "Артилеристите" дръпнаха с голове на Габриел Мартинели и Едуард Нкетиа, а Дони ван де Бек върна едно попадение за тима от Ливърпул. Седрик, Габриел и Одегард вкараха другите голове за Арсенал.

В дъното интрига също не липсваше. Лийдс се спаси драматично във Висшата лига за сметка на Бърнли. Тимът победи с 2:1 Брантфорд като гост след гол на Рафиня от дузпа десет минути след началото на второто полувреме. Домакините изравниха чрез Серхи Канос, но в добавеното време Харисън донесе успеха на изстрадалия Лийдс срещу останалия с човек по-малко на терена Брентфорд.

Нюкасъл направи голяма услуга на Лийдс, като победи Бърнли с 2:1 с две попадения на Калъм Уилсън. Така "свраките" играха феърплей в желанието си да завършат в Топ 10. Максуел Корне върна един гол за домакините.

Манчестър Юнайтед загуби гостуването си на Кристъл Палас с 0:1 с гол на Вилфред Заха преди почивката. "Червените дяволи" обаче ще играят в Лига Европа, като за това трябва да благодарят на Брайтън, който се наложи над Уест Хям с 3:1. Уелтман, Грод и Уелбек бяха точни за Брайтън, Уест Хям бе повел чрез Михаил Антонио. "Чуковете" ще бъдат представители на Англия в Лигата на конференциите.

Челси се наложи трудно над изпадналия Уотфорд с 2:1. Кай Хаверц и Рос Баркли в добавеното време вкараха за "сините", Гослинг бе изравнил междувременно за гостите.

Лестър завърши сезона с високо вдигната глава, след като се наложи над Саутхямптън с 4:1. Джеймс Мадисън, Джейми Варди и два пъти Айозе Перес вкараха за "лисиците", които завършиха на осмо място в класирането, Джеймс Уорд-Прауз вкара за "светците" от дузпал

Драма имаше и за голмайсторския приз, който бе поделен между Сон Хюн-Мин и Мохамед Салах. Кореецът изоставаше с 2 попадение преди началото на деня, но вкара 2 за Тотнъм и се изравни на върха с египтянина на Ливърпул като двамата имат по 23 гола.

Салах спечели и наградата за най-много асистенции, тъй като завърши с 13, като изпревари с 1 съотборника си на „Анфийлд“ Трент-Александър Арнолд.

Златната ръкавица също бе поделена, защото Алисон от Ливърпул и Едерсон от Манчестър Сити финишираха с по 20 „чисти мрежи“.

ЕТО ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ И ГОЛМАЙСТОРИ ОТ ПОСЛЕДНИЯ ДЕН НА СЕЗОН 2021/2022 ОТ ВИСШАТА ЛИГА:

Манчестър Сити - Астън Вила 3:2