3. Манчестър Юнайтед изстрада първия си трофей след Фъргюсън (ВИДЕО+СНИМКИ)

Манчестър Юнайтед изстрада първия си трофей след Фъргюсън (ВИДЕО+СНИМКИ)

Двама контузени, две греди, един изгонен и победен гол на резерва в продълженията белязаха финала за ФА Къп

Манчестър Юнайтед спечели ФА Къп за първи път от 2004 г. насам!

„Червените дяволи” се наложиха трудно над Кристъл Палас след продължения във финала на най-старата клубна надпревара в света на футбола.

След 1:1 в редовното време, те останаха с човек по-малко, но въпреки това стигнаха до успеха с 2:1 и така взеха дебютен трофей след отказването на легендарния сър Алекс Фъргюсън.

Точно шотландецът, заедно със Стив Копъл, изнесоха отличието на митичния „Уембли”, а преди да чуят химна на Англия двата отбора бяха поздравени лично от принц Уилям.

Луис ван Гаал трябваше да направи две принудителни промени в течение на срещата, като момчетата му останаха с човек по-малко в първото 15-минутно продължение на мача, ала в крайна сметка именно единствената избрана от холандеца рокада се оказа и решителна.

Юношата Джеси Лингард се появи на терена в последните секунди на редовното време и в 111-ата минута нанесе решителния удар, за да донесе успеха.

Иначе Манчестър Юнайтед започна по-добре срещата и шанс да открият резултата имаха тийнейджърът Маркъс Рашфорд и завърналият се след санкция Маруан Фелайни.

Контраатаките на Кристъл Палас обачен никак не бяха за оцеляване и в 18-ата минута Конър Уикъм се измъкваше сам срещу вратаря, ала бе повален от Крис Смолинг.

Реферът отсъди нарушение, но нападателят продължи да играе и вкара попадение, което нямаше как да бъде зачетено.

Смолинг обаче получи жълт картон, а след последвалия свободен удар Давид де Хеа трябваше да се намесва.

Манчестър Юнайтед отговори с по-масиран натиск и отново Фелайни имаше възможност след центриране от корнер и удар с глава, ала не успя да се разпише.

В 33-ата минута Рашфорд проби отдясно и намери чудесно в пеналта непокрития Марсиал, ала ударът на последния бе блокиран.

Последваха още две ситуации, в които съдията Марк Клатънбърг можеше да даде авантаж, но вместо това спря атаките на Кристъл Палас, за да покаже жълти картони.

Всичко това накара наставникът на „орлите” Алън Пардю да крещи гневно край тъчлинията.

Така почивката дойде при нулево реми, което се случи за 25-ти път на Манчестър Юнайтед през настоящия сезон.

„Червените дяволи” бяха много близо до гола в началото на втората част, когато Фелайни бе изведен на чиста позиция, но стреля в напречната греда.

В 61-ата минута Антонио Валенсия сложи топката на главата на Марсиал в пеналта, ала той на свой ред я прати в гредата и така резултатът остана 0:0.

След това травми получиха двама от Манчестър Юнайтед, а именно МАркос Рохо (’66) и Маркъс Рашфорд (’72).

Всичко се промени в 78-ата минута, когато защитата на „червените дяволи” не се ориентира добре след един ъглов удар и изчистване на Фелайни с глава.

После обаче Джоел Уард намери с хубав пас изпълнителя на корнера Джейсън Пънчън, а той с изстрел от малък ъгъл успя да преодолее Де Хеа и да хвърли в екстаз половината от „Уембли” – 1:0.

Малко по-късно бе ред и на другата половина да изпадне в екстаз, защото Хуан Мата възстанови равенството в 81-ата минута, след като капитанът Уейн Рууни се разходи между половината отбор на лондончани, а после Фелайни спря топката с гърди, за да може испанецът да я прати в мрежата за 1:1.

В даденото от рефера 5-минутно продължение бившият „червен дявол” Вилфред Заха се измъкна от защитата и стреля по диагонала, но топката спря във външата част на мрежата.

Така редовното време приключи при равенство 1:1 и мачът влезе в продължения. В 101-ата минута Боласие стреля страхотно от воле, ала Де Хеа демонстрира класата си и изби в корнер.

Малко след това Манчестър Юнайтед остана с човек по-малко, защото Крис Смолинг фаулира Боласие и получи напълно заслужено втори жълт картон.

Това обаче подейства мотивиращо на „червените дяволи”. В 110-ата минута Джеси Лингард сложи топката на главата на Майкъл Карик, но ударът на ветерана премина покрай гредата.

Само 60 секунди по-късно се стигна до разбъркване в пеналта на Кристъл Палас и именно резрвата Лингард бе най-съобразителен, за да простреля Уейн Хенеси с мощен шут от движение.

Така Манчестър Юнайтед поведе в резултата в 111-ата минута.

„Орлите” отговориха с изстрел от средната дистанция, но за повече нямаха сили и „червените дяволи” вдигнаха ФА Къп за 12-ти път в своята история, изравнявайки се с рекордьора Арсенал.

Наставникът им Луис ван Гаал пък вече има общо 20 трофея, спечелени и в четирите страни, в които е работил, а именно Холандия, Испания, Германия и Англия.

Въпреки това обаче се очаква в понеделник холандецът да бъде освободен от Манчестър Юнайтед и на негово място във вторник да бъде назначен Жозе Моуриньо, съобщи Би Би Си секунди след награждаването на "червените дяволи".