3. Манчестър Юнайтед нанесе първа загуба на Челси след много спорно 3:2 в Лондон (ВИДЕО+СНИМКИ)

Челси завърши с 9 души след червени картони на Иванович и Торес, Чичарито вкара победен гол от засада

Манчестър Юнайтед нанесе първо поражение този сезон на европейския шампион Челси в голямото дерби на 9-ия кръг от Висшата лига. „Червените дяволи” взеха победа с 3:2 в Лондон, но съдията Марк Клатенбърг се превърна в главно действащо лице в двубоя.

Челси завърши мача с 9 души след червени картони на Бранислав Иванович и Фернандо Торес. Най-спорните моменти в мача бяха при втория жълт картон на Торес, когато той бе санкциониран за симулация, и победният гол за Манчестър Юнайтед, който падна от засада.

След тази победа Манчестър Юнайтед излезе на второ място с 21 точки. Въпреки първата загуба за сезона Челси остава лидер с 22. Шампионът Манчестър Сити е трети с равен брой точки с градския си съперник.

Автогол на Давид Луис и попадение на Робин ван Перси изведоха напред Манчестър Юнайтед, но Хуан Мата и Рамиреш заличиха изоставането на домакините на „Стамфорд Бридж” преди резервата Хавиер Ернандес да донесе победа за гостите.

Триумфът е първи за Манчестър Юнайтед на "Стамфорд Бридж" от 10 години насам, а този успех изравни общия баланс между Челси и Юнайтед във Висшата лига.

Роберто Ди Матео не направи нито една промяна от състава, който победи Тотнъм в миналия кръг. Торес водеше атаката, а зад него действаше триото Мата, Азар, Оскар. Голямата липса в тима на лондончани беше наказания капитан Джон Тери.

Сър Алекс заложи на много атакуващ състав с две типични крила в лицето на Ашли Йънг и Антонио Валенсия. Робин ван Перси бе поставен на върха на атаката, а зад него действаше Уейн Рууни.

Срещата започна кошмарно за Челси и отлично за Манчестър Юнайтед. Робин ван Перси още в първите секунди стреля в ръцете на Петър Чех от 25 метра, но след малко късмет гостите поведоха в 4-ата минута.

„Червените дяволи” организираха бърза атака по десния фланг, Рууни върна по земя за Ван Перси около точката на дузпата, холандецът стреля в лявата греда на Чех, но кълбото се удари в гърба на Давид Луис и мина зад голлинията за 0:1.

Домакините опитаха да не сменят настройката си за мача и да градят постепенни атаки, но втори гол на Юнайтед в 12-ата минута напълно обърка плановете на Ди Матео.

Ашли Коул и Давид Луис отново оставиха много свободно пространство за атаката по крилото, Валенсия пусна за Ван Перси и холандецът този път директно разстреля Чех – 0:2.

До средата на първото полувреме гостите налагаха сериозна преса и не позволяваха на креативните халфове на Челси да се развихрят. Пробойните в защитата на Челси зееха с пълна сила и Юнайтед направи още няколко бързи контри, но без резултат.

След средата на полувремето Челси намери верния ритъм и натисна. В 24-ата минута Давид Де Хеа изби с крак удар на Давид Луис от пряк свободен удар, който летеше към долния му десен ъгъл. Секунди по-късно Азар стреля покрай гредата по диагонала.
Юнайтед бе вкарал поне два гола в последните си 8 шампионатни мача и вече бе изпълнил нормата.

Домакините нямаха късмет в 36-ата минута. Джони Еванс подложи крак при центриране на Микел и топката удари дясната греда на Де Хеа преди да излезе в корнер. Последва центриране и героично спасяване на Де Хеа, който от голлинията извади в нов корнер.

Две минути преди паузата испанският страж отново направи малко чудо, като изби удар с глава отблизо на Торес след центриране на Еден Азар.

За Челси бе много важно да върне един гол преди почивката и „сините” успяха да го направят. Уейн Рууни  направи нарушение пред наказателното поле, а Хуан Мата перфектно изпълни прекия свободен удар над стената и вкара за 1:2.

Точно преди сигнала за край на първата част Торес изведе Мата, но Де Хеа спаси срещу своя сънародник.

През втората част Челси отново тръгна напред в търсене на изравнителен гол. Юнайтед имаше претенции за дузпа в 52-ата минута, когато Давид Луис игра с ръка при центриране на Антонио Валенсия, но двамата бяха много близо един до друг и съдията даде знак играта да продължи.

В следващата атака европейският шампион изравни. Мата трудно достигна до едно центриране на аутлинията, Оскар овладя паса му на далечната греда и даде ново центриране в центъра, където Рамиреш надскочи Клевърли и с глава преодоля Де Хеа за 2:2.

Стражът на гостите изби нисък удар на Азар, а белгиецът не успя да засече центриране на Мата след това.

Темпото падна в следващите минути, за да дойде един от решителните моменти. В 63-ата минута Гари Кейхил направи голяма грешка в защита, Ашли Йънг се откъсна сам срещу, но Иванович го настигна и спъна, за което реферът Марк Клатенбърг му показа директен червен картон.

Сър Алекс реагира веднага и с човек повече включи Хавиер Ернандес вместо Том Клевърли. Ди Матео пък извади Оскар и пусна Сесар Аспиликуета да уплътни зоната отдясно в защитата на Челси.

Първият много спорен момент в мача остави Челси с 9 души на терена. Фернандо Торес тръгна на самостоятелен рейд, пусна топката зад Джони Еванс и падна след намесата на защитника. Съдията Клатенбърг реши, че Хлапето симулира и му показа жълт картон, който бе втори за нападателя – червен картон и домакините останаха с 9 души въпреки протестите. При телевизионните повторения се видя, че контакт между Торес и Еванс имаше и нападателят не е симулирал.

Тук вече Фърги пусна опитния Райън Гигс вместо рискуващия също да бъде изгонен Уейн Рууни. Ди Матео заложи на Бертанд и извади Мата.
С двама души повече гостите натиснаха в търсене на победен гол, който да ги доближи на точка от съперника в таблицата.

15 минути преди края дойде и второто много спорно положение, което на практика реши мача. Ван Перси стреля, Чех отрази, топката се търкули към голлинията, но стражът страхотно изби преди тя да влезе във вратата. Рафаел веднага стреля отново, а Хавиер Ернандес от 2-3 метра чукна в мрежата за 2:3.

При повторенията обаче се видя, че Чичарито беше в засада при удара на Рафаел и голът бе нередовен. Лондончани пак протестираха, но единственото, което спечелиха, беше жълт картон за Джон Оби Микел.

До края Челси нямаше сили да натисне с 9 души, а Чичарито и Антонио Валенсия от чисти позиции изпуснаха да направят 4:2 за Юнайтед.

Манчестър Юнайтед взе много противоречива победа, с която завърза още повече битката за титлата, като Юнайтед, Сити и Челси са събрани в рамките на една точка.

Челси - Манчестър Юнайтед 2:3
0:1 4' Давид Луис (автогол)
0:2 12' Ван Перси