3. Манчестър Юнайтед взе дербито с Челси на „Олд Трафорд“ (ВИДЕО)

Манчестър Юнайтед взе дербито с Челси на „Олд Трафорд“ (ВИДЕО)

Мактоминей герой с 2 гола

Манчестър Юнайтед спечели спиращо дъха дерби с Челси от XV кръг на английската Висша лига.

„Червените дяволи“ се наложиха с 2:1 след 2 гола на Скот Мактоминей, макар че капитанът им Бруно Фернандеш пропусна дузпа преди почивката.

Срещата на „Олд Трафорд“ предложи куп голови положения и много битка като в крайна сметка „сините“ си тръгнаха с празни ръце, след като Коул Палмър (45) вкара единствения гол за тях, а резервата Армандо Броя удари гредата.

Домакините започнаха по-уверено срещата и още в 3-ата минута капитанът им Бруно Фернандеш стреля от добра позиция, но над вратата.

Секунди след това отново той направи двойно подаване с Люк Шоу, който изведе Расмус Хойлунд в пеналта и нападателят стреля по диагонала от движение, ала Робърт Санчес успя да избие в корнер.

В 5-ата минута Диого Далот напредна опасно и центрира, но Марк Кукурея се справи, макар и с известни колебания.

Само 2 минути по-късно домакините поискаха дузпа заради настъпване на Антъни и макар първоначално нарушение да не бе отсъдено, това все пак се случи след намеса на системата VAR.

Бруно Фернандеш застана зад топката и стреля в левия ъгъл, ала Санчес показа класа и спаси, след което Алехандро Гарначо не сполучи с добавката.

Първата добра атака на Челси дойде в 12-ата минута, след грешка на „червените дяволи“ при изнасянето на топката, ала Михайло Мудрик не се възползва и стреля покрай вратата от близка дистанция.

Само 3 минути по-късно Антъни получи отличен пас на границата на наказателното поле и стреля в долния ъгъл, но Санчес пак бе на своя пост и спаси.

В 19-ата минута отново се стигна до опасност пред вратата на гостите, след като Антъни и Хойлунд бяха на 2 метра пред вратата, но се засуетиха и Тиаго Силва се намеси решително, за да изчисти в корнер.

След последвалото центриране обаче Челси опита контраатака, която бе осуетена и топката стигна до Гарначо. Последният подаде към Хари Магуайър, чийто шут беше блокиран, но след това Скот Мактоминей овладя и с прецизен изстрел откри резултата в 19-ата минута.

Въпреки попадението, Юнайтед продължи да е по-дейният отбор на терена, макар че малко след това Челси също поиска дузпа заради падане на Рахим Стърлинг в пеналта. След разглеждане на ситуацията обаче бе преценено, че нарушение няма, а в 27-ата минута Гарначо изпусна добра ситуация да удвои аванса на домакините.

В 31-ата нов шут на Мактоминей бе блокиран пред границата на пеналта, а в 32-ата шотландецът пропусна да вкара с глава от непосредствена близост след хубав пас на Бруно Фернандес.

В ответната атака Челси можеше да изравни. Стърлинг бе изведен сам срещу вратаря, но в последния миг реши да подава към Джаксън, което даде шанс на Андре Онана да излезе и да спаси.

В 36-ата минута „сините“ пропуснаха отново, след като Мудрик стреля покрай гредата от 10-ина метра.

Последваха няколко здрави единоборства и здрава битка за всяка педя терен, за да дойде последната редовна минута на първата част.

В 45-ата Мудрик подаде към Коул Палмър, който хладнокръвно стреля в обратния ъгъл, между краката на Виктор Линдельоф, за да изравни резултата – 1:1.

Втората част започна далеч по-спокойно като преди нея в двата състава бе извършена по една промяна. Така на терена се появиха Серхио Регилон за Юнайтед и Рийс Джеймс за Челси.

Николас Джексон и Антъни пропуснаха по една добра ситуация. В 61-ата минута Люк Шоу стреля от воле и топката срещна ръката на Леви Колуил в пеналта, но въпреки претенциите на домакините дузпа не последва.

В 64-ата минута Мактоминей се извиси в наказателното поле и засече с глава центриране от корнер, но Санчес пак спаси.

Вратарят на Челси обаче бе безпомощен 5 минути по-късно, когато Скот Мактоминей засече с глава отблизо центриране на Гарначо и за втори път в срещата даде аванс на Юнайтед – 2:1.

Не след дълго шотландският национал имаше шанс да оформи своя хеттрик, но го пропусна, а впоследствие на терена се появи и оставеният на резервната скамейка Маркъс Рашфорд.

Той обаче отново не впечатли с представянето си, макар да бе пуснат като централен нападател само 6 минути преди края на редовното време.

Малко след това резервата на гостите Армандо Броя нацели гредата с глава отблизо, за да завърши в крайна сметка дербито при резултат 2:1 в полза на Манчестър Юнатайтед.

След успеха „червените дяволи“ вече имат 29 точки, с цели 10 повече от Челси и със само 1 по-малко от шампиона Манчестър Сити. Лидер е Арсенал с 36 пункта пред Ливърпул с 34.

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД - ЧЕЛСИ 2:1
1:0 Скот Мактоминей (19)
1:1 Коул Палмър (45)
2:1 Скот Мактоминей (69)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД: 23. Онана, 20. Далот, 2. Линдельоф, 5. Магуайър, 23. Шоу, 29. Мактоминей, 4. Амрабат, 21. Антони, 8. Бруно Фернандеш, 17. Гарначо, 11. Хойлунд;

Мениджър: Ерик тен Хаг;

ЧЕЛСИ: 1. Санчес, 2. Диаси, 6. Тиаго Силва, 26. Колуил, 3. Кукурея, 25. Кайседо, 8. Еньо Фернандес, 7. Стърлинг, 20. Палмър, 10. Мудрик, 15. Джаксън;

Мениджър: Маурисио Почетино.