3. Марсилия нанесе първа загуба на Челси в Шампионската лига, Спартак остави Жилина без точка /корекция/

Руските фенове прекъсват мача на "Под Дубном" за 20 минути

Олимпик Марсилия нанесе първа загуба на Челси в Шампионската лига. Френският шампион удари тима на Карло Анчелоти на своя „Велодром” с гол на Брандао в 81-ата минута и задълбочи кризата в лондонския клуб, който след победата над Жилина на 23 ноември регистрира две равенства и едно поражение.

Двата отбора вече си бяха осигурили участие за фазата на елиминациите, като Челси бяха сигурни първенци. Имаше обаче една интересна въпросителна. А тя беше дали Челси ще може да се превърне в едва петият отбор, който печели всички шест мача в груповата фаза на Шампионската лига след Милан (1992/93), ПСЖ (1994/95), Спартак Москва (1995/96) и Барселона (2002/03).

Дидие Дрогба направи първото си завръщане в Марсилия, откакто напусна клуба по посока Челси през 2004 г.

Никола Анелка и Ашли Коул получиха почивка от Карло Анчелоти, докато халфовете Юри Жирков и Франк Лампард не бяха възстановени от контузии. Защитинът Алекс (коляно) се присъедини към Йоси Бенаюн (ахилес) в лазарета на трайно контузените. Младата надежда Джош Макийчрън започна мача, което означава, че той взима участие във всички шест мача в груповата фаза. Италианският халф Джакопо Сала (току навършил 19) бе на пейката за първи път. Там бяха още Гаел Кукута, Патрин ван Аанхолт и Джефри Брума.

След първоначалния натиск на Марсилия Челси бе отборът, който получи изключително изгодна възможност да открие резултата. Гостите получиха право да изпълнят дузпа в 16-ата минута за нарушение на Сюлемани Диавара срещу Флоран Малуда, който не се хвана на опит за изкуствена засада. Реферът зад вратата обаче сигнализира, че сенегалският бранител е играл за топката и в последствие бе посочен корнер в полза на Челси, след който Дрогба стреля над вратата.

Второто полувреме се разви равностойно, но Марсилия стигна до престижната победа. В 81-ата минута Брандао се възползва от рикоширала топка у Рамиреш и от близко разстояние отбеляза. В основата на успешната акция на домакините беше Тайво, който първоначално стреля към вратата.

Така Марсилия завърши на второто място в класирането  с актив от 9 точки, с 3 зад първенеца Челси.

Марсилия: Маданда, Тайво, Шеру, Брандао, Реми, Каборе, Н‘дайе (85- Джордан Аю), Абриел (63-Деде Аю), Хайнце, Диауара, Валбуена (62-Лучо);

Челси: Чех, Иванович, Есиен, Рамирес, Дрогба (62-Стъридж), Малоуда, Босингва (79-Аанхолт), Ферейра, Калу, Тери (72-Брума), Макийчрън;

В другия мач в група “F” – между отборите на Жилина и Спартак Москва – завърши с победа за гостите, но въпреки това те ще трябва да продължат участието си в Лига Европа. Словашкият кошмар на българските отбори пък завършва изявите си в лигата на богатите с шест загуби.

След само четири минути мачът трябваше да бъде прекъсван заради хвърлени факли от страна на феновете на Спартак Москва, които падаха в близост до стража на руснаците Андрий Дикан. Това принуди главният рефер Кевин Блом да прибере играчите на двата отбора за около 20 минути, след което двубоят беше подновен.

След нулево равенство през първото полувреме Майтан даде преднина на Жилина, като това бе третият гол на тима в Шампионската лига. С две бързи попадения на Алекс и Ибсон между 55-ата и 58-ата минута московчани стигнаха до пълен обрат, постигайки третата си победа в груповата фаза. В 77-ата минута голмайсторът Ибсон получи директен червен картон за грубо нарушение. До края обаче Жилина не успя да създаде положение пред вратата на Дикан и резултатът 1:2 се запази.

Така Спартак завършва на третото място в крайното класиране с 9 точки, с 3 зад Марсилия. Жилина пък е без актив на 4-ата позиция.