3. Милан спечели битката за Шампионската лига на „Артемио Франки”

Милан спечели битката за Шампионската лига на „Артемио Франки”

Големият Паоло Малдини каза сбогом на футбола след повече от 25 години богата на успехи кариера.

Отборът на Милан постигна изключително ценна победа с 2:0 при визитата си на Фиорентина от последния, 38-и кръг на италианската Серия „А”. С този успех „росонерите” си гарантираха директно участие в групите на Шампионската лига, а за „виолетовите” остана да чакат своя съперник в предварителния кръг. Големият Паоло Малдини каза сбогом на футбола след повече от 25 години богата на успехи кариера. Тифозите на "ла виола" също отдадоха чест на "Ил Капитано". Дейвид Бекъм пък изигра последния си мач за „росонерите”, преди да се завърне в ЛА Галакси.

Гостите от Милан започнаха по-добре срещата и владееха инициативата в началните минути. Първата по-сериозна опасност се откри пред левия бранител на „росонерите” Марек Янкуловски още в 7-ата минута. Чехът стреля опасно по диагонал, но ударът му бе избит в корнер. Веднага след неговото изпълнение, топката отново попадна в Янкуловски, който стреля силно от воле, но ударът му отново бе блокиран.

Милан продължи да бъде по-добрият тим на терена, но постепенните атаки на гостите не бяха достатъчно опасни и защитата на „виолетовите” се справяше. Първото по-сериозно положение за домакините дойде едва в 22-ата минута, когато Джилардино засече с глава центриране на Паскуал отляво, но ударът му премина на около метър от вратата, пазена от Дида. Милан отговори моментално и само 2 минути по-късно можеше да поведе в резултата. Кака свали една топка към Фламини, който моментално изстреля истински снаряд по посока вратата на Фрей, но топката срещна сглобката на гредите. Малко по-късно опасен удар с левия крак на Дзамброта бе спасен от Фрей. След това темпото на терена видимо падна и двата отбора си размениха по един далечен удар, а авторите бяха Монтоливо и Янкуловски.

Второто полувреме започна по-добре за домакините, които можеха да стигнат до откриване на резултата още в 47-ата минута, но техничен удар на Джилардино премина на около половин метър от вратата на Дида. Така се стигна до 55-ата минута, когато Милан излезе напред в резултата. Бекъм центрира към Индзаги, топката бе избита от Комото, но попадна право на крака на Кака, който отблизо я добави в мрежата на домакините – 0:1.

Този гол даде криле на гостите, които можеха да удвоят преднината си в 62-ата минута, когато Пипо Индзаги навърза трима бранители на Фиорентина, но с левия крак не успя да намери очертанията на вратата. Малко след това Супер Пипо бе заменен от младия Пато и този ход предопредели крайния изход на двубоя. Бразилецът веднага започна да тормози отбраната на домакините. Първо в 75-ата минута негов удар премина покрай вратата на Фрей, а само минута по-късно Пато успя да се разпише за 0:2 и да убие всякаква интрига в този двубой. Кака изведе своя сънародник на чиста позиция, а Пато с техничен удар прехвърли стража на домакините и оформи крайното 0:2.

До края на срещата не се случи нищо по-интересно и „росонерите” се поздравиха с така важната победа, която ги оставя на трето място с равен брой точки с Ювентус и им гарантира директно класиране в групите на Шампионската лига догодина. Фиорентина остава четвърти с три точки по-малко и ще трябва да играе предварителен кръг в турнира на шампионите.

Фиорентина – Милан 0:2