3. НА „УЕМБЛИ“: Англия спечели битката за върха и очаква сериозен съперник (ВИДЕО+СНИМКИ)

Чехия също се класира за осминафиналите като един от най-добрите трети отбора в групите

Англия спечели битката за първото място в група D на Евро 2020 с Чехия, така че в осминафиналите ще срещне втория от потока на Франция, Германия, Португалия и Унгария.

„Трите лъва“ записаха втора победа на форума, отново с резултат 1:0 и пак след гол на Рахим Стърлинг.

Той донесе успеха на „Уембли“, където ще се проведе и следващата среща на тима, а тази бе пред погледа на принц Уилям и президента на английската Футболна асоциация.

Загубата на Чехия пък коства дори и второто място в крайното класиране, тъй като Хърватия победи Шотландия с 3:1, за да го заеме с 4 точки и повече отбелязани попадения.

Момчетата на Ярослав Шилхави обаче също събраха 4 пункта и продължават към фазата на директните елиминации като един от най-добрите трети отбори в групите.

В състава на сериозно критикувания английски селекционер Гарет Саутгейт след травми се завърнаха Хари Магуайър и Джордан Хендерсън, докато от първата минута започнаха Джак Грийлиш и Букайо Сака.

Това се оказа печеливш ход, тъй като Англия стартира по-силно срещата и още във втората минута имаше чудесен шанс да открие.

Хари Кейн изведе Рахим Стърлинг зад чешката защита и той остана сам срещу вратаря.

Футболистът на Манчестър Сити технично прехвърли Томаш Вацлик, но топката срещна страничната греда.

„Трите лъва“ обаче продължиха да играят по-добре и в 12-ата минута успяха да вкарат.

Тогава изненадата в състава им Сака проби на скорост и топката стигна до Джак Грийлиш.

Той я свали с глава към Кейн, който му я върна, а последвалото центриране бе засечено от Рахим Стърлинг.

Така Англия поведе с едва втория си гол на еврофиналите и той отново бе дело на Стърлинг.

Чехия опита да отговори скоро след това, но Джордан Пикфорд спаси, а впоследствие блесна и колегата му Вацлик.

Вратарят успя с една ръка да отрази изстрел на Хари Кейн, който не бе далеч от дебютния си гол на форума с първия си точен удар на Евро 2020.

В 28-ата минута пък отново Пикфорд трябваше да показва класа, след мощен шут от дистанция на Томаш Холеш, който стражът на Евертън боксира.

След това британците продължиха да са по-активни на терена, но до почивката не можаха да създадат чисто положение и се оттеглиха с минимален аванс.

По време на паузата пък двамата селекционери решиха да извършат по една промяна и на терена след тримесечно отсъствие заради травма се завърна капитанът на Ливърпул Джордан Хендерсън.

Скоро след началото на втората част точно той опита да изведе Хари Кейн с прехвърлящ пас, който обаче се оказа малко по-силен от необходимото.

Последваха равностойни минути, а в средата на полувремето наставниците извършиха и по една двойна смяна.

Въпреки това, темпото на игра не се повиши.

Чак в 86-ата минута Англия имаше шанса да вкара втори гол и го направи чрез Хендерсън, но попадението бе отменено заради засада.

Така в крайна сметка „трите лъва“ стигнаха до победата и на 29 юни ще играят с втория от група F на Евро 2020.

ЧЕХИЯ – АНГЛИЯ 0:1

0:1 Рахим Стърлинг (12)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Чехия: 1. Вацлик, 5. Цоуфал, 3. Челустка, 6. Калас, 18. Боржил, 9. Холеш, 15. Соучек, 12. Масопоуст, 8. Дарида (к), 14. Янкто, 10. Шик.

Англия: 1. Пикфорд, 3. Шоу, 6. Магуайър, 5. Стоунс, 2. Уокър, 4. Райс, 14. Филипс, 7. Грийлиш, 10. Стърлинг, 25. Сака, 9. Кейн (к);