3. Аталанта нанесе първа загуба на Ливърпул от 33 мача на "Анфийлд"(ВИДЕО)

Аталанта нанесе първа загуба на Ливърпул от 33 мача на "Анфийлд"(ВИДЕО)

Италианците с класика, Скамака с 2 гола

Аталанта победи за втори пореден път като гост Ливърпул.

Италианският тим спечели с класическото 3:0 визитата си на "Анфийлд" и взе солиден аванс преди реванша от четвъртфиналите на турнира Лига Европа.

Лятното попълнение Джанлука Скамака вкара първите 2 гола, а веднъж се разписа и Марио Пашалич, за да бъде сложен край на серията от 33 срещи във всички турнири без домакинска загуба на мърсисайдци.

Техният наставник Юрген Клоп остави голяма част от титулярите на резервната скамейка, където личаха имената на Мохамед Салах, Доминик Собослай, Анди Робъртсън и Луис Диас, както и на възстановените Диого Жота и Трент Александър-Арнолд.

Въпреки това, домакините започнаха на високи обороти срещата, макар че първата възможност се откри пред гостите.

Те обаче я пропуснаха, а в 26-ата минута бяха спасени от 2 греди. След един корнер Харви Елитът получи в ъгъл на наказателното поле и със страхотен диагонален изстрел насочи топката към вратата. Тя обаче срещна първо напречната, след което страничната греда и не влезе в мрежата.

Малко по-късно Къртис Джоунс опита да повтори упражнението, но от обратния ъгъл, а резултатът бе по-лош, тъй като кълбото профуча над целта.

Така, донякъде неочаквано, Аталанта успя да открие резултата в 38-ата минута след една контраатака.

Тя започна с отнемането на топката в средата на терена и премина по десния фланг, а прострелното центриране на Давиде Запакоста бе засечено от движение от Джанлука Скамака и премина под плонжа на вратаря - 1:0.

Авансът на гостите можеше да бъде и по-сериозен, ако в добавеното време на първата част стражът Келъхър успя да излезе навреме и да спаси удара на изведения сам срещу него Теун Коопмейнерс.

Това накара Клоп да извърши тройна смяна още на почивката и той пусна Салах, Собослай и Робъртсън за сметка на Елиът, Джоунс и на разочаровалия Константинос Цимикас.

Въпреки рокадите обаче играта на домакините продължи да не спори и в 60-ата минута Луис Диас също се появи на терена, вместо Дарвин Нунес, направил огромен пропуск преди паузата.

Само секунди след това Аталанта удвои преднината си с втори гол на Скамака. Този път той засече отличен пас на Шарл де Кетелаeре, а Ибрахима Конате покри засадата - 2:0.

Ливърпул се опита да отговори, но опасен шут на Джо Гомес профуча покрай гредата, а четвърт час преди края Диого Жота влезе от пейката, за да се завърне след поредната контузия.

И да опита да вдъхне надежда на домакините, като още с първото си докосване спечели свободен удар, на границата на наказателното поле. След него обаче не се стигна до нищо интересно, освен на още един далечен изстрел, дело на Гомес.

В 79-ата минута Мохамед Салах вкара гол, който обаче бе отменен още в реално време заради засада, а впоследствие тя бе потвърдена чрез системата VAR.

Само 2 минути по-късно Скамака пропусна с глава да оформи хеттрика си, но малко след това Собослай сгреши при изнасянето на една топка. Тя бе отнета от гостите и първоначално шутът на Едерсон бе спасен, но при добавката Марио Пашалич бе точен - 3:0.

В заключителната част на двубоя всеки от отборите имаше шанс да вкара гол, но не се възползва и така срещата приключи с класика за италианския тим, който очаква далеч по-спокойно реванша след седмица в Бергамо.

Ливърпул - Аталанта 0:3
0:1 Скамака (38)
0:2 Скамака (61)
0:3 Пашалич (83)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Ливърпул: Келъхър, Гомес, Конате, Ван Дайк, Цимикас, Ендо, Джоунс, Мак Алистър, Елиът, Гакпо, Нунес;

Аталанта: Мусо, Джимсити, Запакоста, Руджери, Хиен, Де Кетеларе, Де Роон, Пашалич, Коопмейнерс, Мораеш, Скамака;