3. Турция помечта, но Нидерландия е на полуфинал (ВИДЕО)

Турция помечта, но Нидерландия е на полуфинал (ВИДЕО)

"Лалетата" обърнаха мача до 2:1

Нидерландия победи Турция с 2:1 в двубой от 1/4-финалите на Евро 2024 и ще срещне Англия в битка за финала, след като по-рано днес "трите лъва" се справиха с Швейцария след дузпи.

Двата тима имаха възможности да открият резултата в първите минути на срещата, но Мемфис Депай и Салих Йозджан не се възползваха.

В средата на полувремето Турция организира опасна атака отдясно, но Ван Дайт се справи с  Баръш Алпер Йълмъз.

Южните ни съседи продължиха със смелата си игра и в 35-ата минута излязоха напред в резултата. Центриране от корнер не беше изчистено по най-добрия начин, последва висока топка към далечната греда, където Самет Айкадън скочи на високо и се разписа с глава - 1:0.

Минути след почивката Турция можеше да поведе с два гола, но ударът на Арда Гюлер от фаул срещна гредата.

След малко повече от час игра турците пропуснаха още една страхотна възможност. Кенан Йълздъз отправи много силен удар, вратарят на Нидерландия не успя да улови, а Каан Айхан не сполучи при опита за добавка.

Нидерландия пропиля невероятен шанс в 69-ата минута, в която Вут Вегхорст не успя да вкара от няколко метра. При последвалия корнер Стефан де Фрай обаче заби топката с глава за 1:1.

Само шест минути след това Коди Гакпо изведе "лалетата" напред с удар в обратния ъгъл след центриране на Дъмфрис - 2:1. Така нападателят на Нидерландия поведе при голмайсторите на Евро 2024 с 4 попадения.

Зеки Челик пропусна да изравни резултата минути преди края, когато ударът му беше изчистен малко пред голлинията.

Малко след това път Коди Гакпо можеше да реши всичко, но вратарят на Турция спаси удара му.

В продължението Семих Кълъчсой направи пореден пропуск пред нидерландската врата след удар с глава.

До края Турция опита да изравни, но не успя и отпадна от турнира.

Нидерландия - Турция 2:1

0:1 Самет Айкадън 35
1:1 Де Фрай 70
2:1 Гакпо 76

Нидерландия: 1. Барт Вербрюген - 22. Дензъл Дъмфрис, 6. Стефан де Фрай, 4. Върджил ван Дайк (К), 5. Нейтън Аке - 24. Йерди Шутен, 14. Тижани Райндърс – 25. Стивън Бергвайн, 7. Шави Симонс, 11. Коди Гакпо – 10. Мемфис Депай

Треньор: Роналд Куман

Турция: 1. Мерт Гюнок – 18. Мерт Мюлдюр, 22. Каан Айхан, 4. Самет Айкадън, 14. Абдюлкерим Бардакджъ,  20. Ферди Кадъоглу –21. Баръш Алпер Йълмъз, 15. Салих Йозджан, 10. Хакан Чалханоглу, 19. Кенан Йълздъз – 8. Арда Гюлер

Селекционер: Винченцо Монтела

Съдия: Клеман Тюрпен (Франция)