3. Нелеп автогол даде победата на Юве на „Енио Тардини” – 2:1

Нелеп автогол даде победата на Юве на „Енио Тардини” – 2:1

Валери Божинов влезе като резерва за Парма и престоя 33 минути на терена

Отборът на Ювентус започна 2010 година с трудна победа с 2:1 при гостуването си на Парма от 18-ия кръг на италианската Серия „А”. „Старата госпожа” отново не впечатли с изявите си, но благодарение изключително куриозния автогол на Кастелини успя да се поздрави с трите точки. „Бианконерите” завършиха мача с човек по-малко, след като Мартин Касерес бе изгонен за два жълти картона. Българинът в редиците на Парма Валери Божинов се появи като резерва в 67-ата минута, но не успя да затрудни стража на гостите, въпреки че имаше отлична възможност от пряк свободен удар.

Срещата започна много добре за отбора на гостите, които успяха да поведат в резултата още в 3-ата минута. Джорджо Киелини засече с глава центриране от ъглов удар, а Хасан Салихамиджич отклони коженото кълбо в мрежата на Парма за 0:1. Минута по-късно далечен удар на Кастелини мина в опасна близост до вратата на Манингер.

Постепенно Парма натисна в търсене на изравнителния гол. В 16-ата минута Биаблани направи отличен самостоятелен пробив и отправи истинска бомба с десния крак, но Манингер се намеси и изби в ъглов удар. Резервният страж на Юве обаче нямаше какво да направи в 25-ата минута, когато Никола Аморузо надскочи съименника си Легроталие при едно центриране и с хубав удар с глава изравни за 1:1.

Малко по-късно хубав удар на ветерана от границата на наказателното поле бе спасен по отличен начин от Манингер, за да се стигне до 39-ата минута, когато Паоло Кастелини си отбеляза изключително нелеп автогол, след като заби топката с глава в собствената си мрежа пред погледа на появилия се като резерва на мястото на контузения Трезеге – Амаури. В самия край на полувремето пък Салихамиджич пропусна да вкара трети гол за своя отбор, след като се размина с остро центриране отляво.

Второто полувреме премина изцяло под диктовката на отбора на Парма, който обаче много трудно създаваше опасни положения пред противниковата врата. Гостите от своя страна рядко атакуваха и разчитаха само на статични положения и дълги изсипани топки.

Така се стигна до 73-ата минута, когато Мартин Касерес получи втори жълт картон и остави „Старата госпожа” с човек по-малко на терена. Така, останали с човек повече, „дуковете” натикаха своя съперник, а в игра се появиха Валери Божинов и Алберто Палоски. Това обаче не доведе до много напрежение пред вратата на Манингер, въпреки че Аморузо и Галопа пропиляха изгодни положения. До края на мача не се случи нищо по-интересно, като Божинов можеше да вкара от фаул, но ударът му срещна стената.

Така резултатът остана непроменен и Ювентус стартира 2010 година с трудна победа на негостоприемен стадион. Така „бианконерите” изместиха Милан от второто място с актив от 33 точки, но „росонерите” имат 2 мача по-малко. Парма и Божинов пък са 6-и с 28 точки.

Парма – Ювентус 1:2
0:1 Салихамиджич 3’
1:1 Аморузо 25’
1:2 Кастелини (авт) 39’

Парма: Миранте, Панучи, Дзакардо, Кастелини (Божинов 67’), Делафиоре, Дзенони, Мороне, Джемали, Галопа (Палоски 82’), Биаблани, Аморузо

Старши треньор: Франческо Гуидолин

Ювентус: Манингер, Касерес, Киелини, Легроталие, Фелипе Мело, Салихамиджич (Де Челие 72’), Маркизио, Поулсен, Диего (Григера 75’), Трезеге (Амаури 22’)

Старши треньор: Чиро Ферара

Жълти картони: Дзенони, Мороне, Делафиоре (Парма), Касерес (2), Гросо, Мело (Ювентус)