3. Нюрнберг отказа Байерн от абсолютен рекорд след 1:1 в баварското дерби

Нюрнберг отказа Байерн от абсолютен рекорд след 1:1 в баварското дерби

Байерн вече пет години не е печелил дербито на Бавария като гост

Нюрнберг и Байерн не се победиха в баварското дерби от 23-я кръг в немската Бундеслига. Срещата завърши при резултат 1:1 като гостите реализираха първи в 38-ата минута чрез младата надежда Томас Мюлер. Нюрнберг отвърна в 54-ата с гол на още по-младия Илкай Гюндоган. Срещата за Байерн носеше особен заряд, тъй като баварците останаха на една победа от абсолютен рекорд в Бундеслигата – 10 поредни победи.

Първата част на срещата не предложи особени атракции за близо 49-те хиляди, събрали се на стадиона в Нюрнберг. Домакините очаквано се бяха оттеглили компактно в своята половина и се стремяха да удържат страховитото нападение на Байерн. Силните и резултатни изяви в атака изведоха Байерн на крачка от исторически рекорд в Бундеслигата. До този момент баварците разполагаха с девет поредни победи, с които изравниха върховите си постижения от шампионския сезон 2005/06. Тогава Байерн записа и серия от 16 поредни срещи без загуба. Днес тази серия стоеше при кота 15.
Гостуването срещу Нюрнберг обаче не вещаеше добри новини за Байерн. Тимът от Мюнхен не бе печелил баварското дерби като гост през последните пет години.

През първата част играта на двата тима бе крайно пестелива. Байер реализира едва два удара във вратата на Нюрнберг. Изглежда тежкият двубой от средата на седмицата срещу Фиорентина бе оставил следата си върху играчите на Луи Ван Гаал. Двигателят на баварците Ариен Робен не бе на добре познатата си висота и не успя да затрудни стража Рафаел Шефер. Поради тази причина крилото бе заменен на почивката от Хамит Алтънтоп.

Натискът на гостите, макар и не особено ефективен, все пак доведе до гол, който падна в 38-ата минута. Ивица Олич и Марио Гомес комбинираха успешно по лявото крило. Гомес нахлу до границата на пеналта и с левия крак прати топката в наказателното поле, където  21-годишният халф Томас Мюлер простреля Шефер в горния десен ъгъл за 1:0 със седмия си гол за сезона.
В първите минути след паузата в редиците на домакините се забеляза силно активизиране и още в първите игрови моменти невръстният халф Иълкай Гюндоган прати чудесен пас към Алберт Буняку. Голмайсторът на Нюрнберг се бе устремил към вратата на Байерн, но в последния момент бе пресечен от защитник на гостите.
Секунди по-късно Гюндоган реализира изравнителния гол за Нюрнберг в 54-ата минута. Влезлият на почивката нападател Ерик Максим Чупо-Мотинг се бе озовал на стрелкова позиция в десния ъгъл срещу Ханс Йорг Бут. С плътен диагонален удар Чупо-Мотинг стреля право във вратаря, който успя да избие. Гюндоган обаче засече топката и я запрати към опразнената врата. На пътя на кълбото се изпречи защитника Диего Контенто, но 19-годишният немец успя с нов удар, този път решителен, да прониже вратата на баварците.

В 64-ата минута Мюлер бе изведен в противниковата половина с далечно подаване на Швайнщайгер. Халфът показа добър поглед върху играта като забеляза, че вратарят на домакините бе излязъл далеч пред гол линията си. Прехвърлящият удар на Мюлер от 16 метра обаче не намери целта. В следващите минути Нюрнберг се завърна към консервативния си подход от първата част и предостави още добри възможности пред играчите на Байерн. В 77-ата минута Гомес бе изведен сам в пеналта на Шефер, но не успя да се възползва. Нюрнберг отвърщаше със спорадични пробиви по крилата, но това не затрудни защитата на баварците. Въпреки всичко Байерн показа, че без козовете си Франк Рибери и Ариен Робен изпитва сериозни трудности пред гола.

След 23-я кръг в Бундеслигата Байерн с 49 точки излезе на една пред Байер Леверкузен. "Аспирините" обаче ще имат шанса да станат едноличен лидер, ако се справят успешно в утрешното дерби като гост на Вердер Бремен.

Нюрнберг – Байерн 1:1