3. Парма и Божинов спечелиха трилъра на „Артемио Франки” и вече са трети

Парма и Божинов спечелиха трилъра на „Артемио Франки” и вече са трети

Божо почва титуляр, вкарва за 2:1 и буйства при смяна в 63-ата минута

Отборът на Парма постигна престижна с 3:2 при гостуването си на Фиорентина от 13-ия кръг на италианската Серия „А”. Освен престижна, победата на "Артемио Франки" се оказа и много ценна за Парма, защото отборът вече е трети във временното класиране, а "Ла Виола" е извън четворката. Българският национал в състава на „дуковете” Валери Божинов започна като титуляр, успя да изведе своя тим за втори път в мача с 5-ия си гол за сезона и бе заменен в 63-ата минута, което предизвика и някои гневни реакции от негова страна. Все пак Гуидолин се оказа прав, тъй като появилият се като резерва Ланзафаме вкара победното попадение. Иначе срещата бе много динамична, двата отбора създадоха много положения за гол и непрестанно се усещаше напрежението. То повлия най-много на Марко Донадел, който бе изгонен за 2 жълти картона в рамките на само 5 минути.

Мачът започна по-добре за домакините, които наложиха обичайния домакински натиск и въпреки, че отбраната на „дуковете” действаше много добре, Фиорентина успя да стигне до откриване на резултата. В 26-ата минута Марио Сантана центрира от корнер, а Алберто Джилардино се извиси над всички и с много добре премерен удар с глава прати топката в горния ляв ъгъл за 1:0.

Радостта на домакините обаче трая едва 3 минути - Парма успя да изравни след страхотна контраатака, при която Дзакардо напредна и пусна хубав пас към Аморузо, а за опитния стрелец нямаше нищо по-лесно от това да вкара за 1:1. При този резултат завърши и първата част, въпреки че двата отбора показаха открит футбол и по всичко личеше, че през втората част попаденията няма да спрат.

Така и стана, а начало на фиестата даде българският национал Валери Божинов в 51-ата минута. Галопа центрира от пряк свободен удар, бранителите на Фиорентина опитаха изкуствена засада, която не се получи и така Божо се озова на 2 метра пред вратата, засече коженото кълбо с десния крак и направи обрата пълен.

Реакцията на домакините обаче бе светкавична и само 10 минути по-късно Джила вкара втория си гол в мача за 2:2, отново с глава и отново след корнер, като този път Варгас центрира. За нещастие на Прандели и компания, Парма излезе за трети път напред в резултата, след като появилият се на мястото на Божинов, Ланзафаме, пое един дълъг пас на Панучи и с хубав удар с десния крак отново изведе „дуковете” напред.

Между 82-ата и 86-ата минута пък Марко Донадел не издържа на напрежението и получи два жълти картона, след което бе отстранен от игра. Въпреки това обаче, Фио упражни страхотен натиск, но стигна до чисто положение чак в 95-ата минута, когато Джилардино бе близо до своя хеттрик с глава, но този път Миранте направи страхотно спасяване и запази ценните три точки.

С тях Парма и Божинов вече събират 23 точки и излизат на трета позиция, с 1 пред Милан и 2 пред Фиорентина, който вече е на 5-о място.